Чи буде кумою вагітна жінка?

Таїнство Хрещення встановив Сам Господь наш Ісус Христос. Він охрестився від Іоана, а потім сказав апостолам: “Йдіть, навчайте всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа”. Кожна людина, яка хоче спастись і мати життя вічне, повинна прийняти Таїнство Хрещення. Адже Ісус казав: “Хто не народиться від води і Духа, той не може увійти в Царство Боже”.
Чи треба хрестити немовлят, адже вони нічого не розуміють?
Церква наполягає хрестити дітей у ранньому віці. Немовлята, як і дорослі, причетні до первородного гріха і мають потребу в очищенні від нього. Життя показує, що ті діти, які змалечку постійно причащаються, не тільки глибоко і швидко засвоюють істини православної віри, але й ростуть здоровими і спокійними. Тому батьки не повинні баритися з хрещенням дитини. Адже чим раніше за дитину стане молитися церква, тим раніше вона почне духовне життя.
Якщо немовля померло нехрещеним, чи буде для нього спасіння?
Бувають незалежні від батьків обставини, коли вони не встигли охрестити дитину. У такому випадку всім близьким покійного немовляти потрібно у своїй домашній молитві постійно і ревно звертатися до милості Божої, пам’ятаючи, що вона не має краю.
Кого можна брати в хресні-куми і скільки пар?
 Головне – хресні мають бути християнами, які знають Закон Божий. Тому абсурдним є те, коли на хрестинах з’ясовується, що хресні не вміють перехреститися. Хрещеними дитини не можуть бути його рідні батьки, чоловік і жінка одночасно для одної дитини, наречена і наречений, психічно хворі люди, малолітні, ворожки, ченці або черниці. Вибираючи дитині хресних, ви обираєте духовних наставників, які приймають відповідальність за дитину перед Богом. Тому, коли хрещеник підросте, вони зобов’язані навчити його віри і потурбуватися про те, щоб їхній хрещеник став істинним християнином. Це священний обов’язок хрещених батьків, і вони тяжко грішать, якщо нехтують ним. Але ніякі обставини поведінки хрещених батьків (не виконують свого духовного обов’язку, відступилися від віри чи ведуть неблагочестивий спосіб життя) не є підставою для повторного хрещення. Хрещені батьки мають певні обов’язки і в день хрещення. Хрещений батько дбає про натільний хрестик для дитини, а хрещена мати – про крижмо – білу тканину (простирадло, рушник), у котрій тримають охрещуваного. Крижмо символізує, що людина вийшла з купелі очищеною від гріхів. До речі, охрещуваний має у цей день стати перед хрестом скупаним, чистим, у чистому одязі.
У перші віки християнства для дитини запрошували лише одного хрещеного: для хлопчика – чоловіка, для дівчинки – жінку. Пізніше у церковну традицію увійшов звичай надавати дитині двох хрещених: духовного батька і духовну матір. Запрошення декількох пар хрещених для однієї дитини є місцевою народною традицією деяких регіонів України. Церковними правилами це не передбачено.
Чи може бути хрещеною матір’ю вагітна жінка?
Церква завжди ставилася і ставиться з повагою до жінки, тим більше вагітної, тому не бачить перешкод для того, щоб ці жінки були хресними.
Чи потрібні хресні дорослій людині?
Від того, хто приходить до Таїнства Хрещення у дорослих літах, потрібні, насамперед, віра і покаяння, відмова від гріховного життя. А також знати Символ Віри, головні молитви, у першу чергу “Отченаш”, що таке хрест, Хрещення, Церква, читати Святе Письмо. На охрещенні доросла людина може й сама відповідати на питання священика, тож для неї хрещені батьки не обов’язкові.
Чи можна хреститися двічі?
Оскільки хрещення є духовним народженням, а народжується людина лише раз, то й Таїнство Хрещення здійснюється раз. “Один Господь, одна віра, одне хрещення”. Господь Ісус навчає: “...усякий гріх, навіть богозневага, проститься людям, але богозневага на Духа не проститься!” Якщо хрещення й було неусвідомленим, воно є істинним. У наш час, після 70-літнього періоду безбожництва, є ситуації, коли людина не знає, хрещена чи ні, бо батьки чи бабусі нібито таємно хрестили її, але жодних свідчень чи храмових записів про це не залишилося, немає вже й самих свідків. У такому випадку людині варто охреститися. Єдиною особливістю, згідно з Требником святителя Петра Могили, є долучення до “Хрещається раб Божий...” словосполучення “якщо не хрещений є”. 
Чи може людину охрестити мирянин?
Звершення Таїнства Хрещення мирянином є виключенням з правил і можливе лише у виняткових обставинах – у випадку смертельної небезпеки. Така людина  може бути охрещена дияконом, псаломником і навіть мирянином: чоловіком або жінкою. Мирянин сам повинен бути хрещеним, мати віру і усвідомлювати важливість Таїнства. Під час занурення людини у воду або окроплення водою він повинен правильно промовити тайнозвершувальні слова: “Хрещається раб Божий (або раба Божа, називається ім’я), в ім’я Отця (перше занурення). Амінь. І Сина (друге занурення). Амінь. І Святого Духа (третє занурення). Амінь”. Якщо людина, яку хрестять, одужає, треба разом з тим, хто хрестив, прийти до священика. Він передусім переконається в тому, що Хрещення було звершене правильно, і після цього прочитає необхідні молитви та проведе Таїнство Миропомазання. Якщо ж з’ясується, що Хрещення було здійснене неправильно: не трьома зануреннями, з викривленою чи взагалі хибною тайнозвершувальною формулою тощо, священик має звершити Таїнство за зичайним чинопослідуванням. Ще святитель Петро Могила зобов’язував парафіяльних священиків навчати баб-повитух охрещувати новонароджених святою водою у крайній потребі. При тяжких пологах повитуха мала охрестити дитину, коли з материнського лона виходила голівка чи ніжки дитини. Якщо немовля помирало при пологах, то воно помирало охрещеним. Коли ж дитина виживала, то хрещення відбувалося у храмі, як звичайно, тільки головна формула вже не проголошувалася.
За матеріалами церковних сайтів

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>