Батьки і вихователі відзначають, що діти все частіше вживають “погані” слова. Що ж, на думку психологів, є причиною того, що діти грублять?
– Спосіб привернути увагу, якщо дитина не отримує достатньо любові, ласки, турботи дорослих.
– Наслідування і намагання бути на когось схожим, що асоціюється з силою і хоробрістю, бажання здаватися дорослішим, самостійнішим і серйознішим.
– Вплив телебачення з передачами і мультиками, які не відповідають віку дитини, зі сценами насилля, агресією з участю “колоритних” негативних персонажів.
– Компенсація неуспішності, коли дитина переживає якісь невдачі (не складаються стосунки з дітьми, не виходить гра у футбол). Дитина чує докори і критику, тому й каже лайливі слова, сама собі пояснюючи: “Всі кажуть, що я поганий, і я буду поганий”.
– Надмірна батьківська опіка. Якщо зауваження і поради надто часті, накази та критика надто різкі, а побоювання надто перебільшені, то дитина повстає. Висновок – дати визначену свободу.
– Бажання помститися. Діти можуть бути на когось ображені: з’явився маленький братик чи сестричка, розійшлися батьки, не купили іграшку, несправедливо покарали і т. п.
– Вплив “вулиці”. Це стосується дітей старшого віку. Якщо “новенький” потрапляє в уже сформований колектив, то сліпо копіює поведінку і манеру спілкування інших.
Comments: |