У підприємстві «Рать» переможців жнив преміюють авто

  Валерій ТРЕТЯК (зліва) зустрічає 35-ті жнива

Валерій ТРЕТЯК (зліва) зустрічає 35-ті жнива

На полі спека. Поопускали крила бусли, що крокують по рядах соломи, вишукуючи жаб та мишей. Ще місяць – і вони збиратимуться у вирій. Літо догорає… Гуркочуть комбайни, наповнюючи бункери пахучим збіжжям. Ще хвилина – і воно посиплеться у машину. Любить дивитися на цей зерновий потічок Валерій Третяк, який зустрічає 35-ті жнива. Скільки ж хліба пройшло через руки ось таких трударів?
Цього року в Україні очікують зібрати непоганий врожай зернових та зернобобових. Кожне сільгосппідприємство чи фермер роблять свій внесок у «засіки Батьківщини». І всі надіються на гарну погоду. От і в підприємстві «Рать», що в Луцькому районі, планують зібрати до 10 тисяч тонн збіжжя. А кращі механізатори і комбайнери знову отримають за свою працю винагороду.
Цьогорічний урожай, як зізнався директор сільськогосподарського приватного підприємства «Рать» Віктор Шумський, не може не радувати. В середньому врожайність складає до 70 центнерів з гектара.
– Є площі, що дають по 50, 70, 80, а є, що й по 100 центнерів з гектара, – зауважує керівник. – На жнивах працює вісім потужних комбайнів. Минулого понеділка вже було намолочено дві тисячі тонн пшениці. Всього очікуємо зібрати до 10 тисяч тонн збіжжя.
«Рать» має статус елітного господарства по вирощуванню зернових культур, бо працює з Інститутом фізіології рослин та генетики. Тож, звісно, першокласний насіннєвий матеріал продає іншим господарствам не тільки Волинської області.
Микола Романюк, головний агроном СГПП «Рать», додав, що їхнє елітне господарство сіє аж 15 сортів пшениці. Жнива у господарстві йдуть швидкими темпами. Давно закінчили збір ріпаку. Вже закупили мінеральне добриво на осінь під цукрові буряки, ріпак та озиму пшеницю. На полях активно використовують рідке азотне добриво. Це дає хороший результат.
Площа, яку оглянув головний агроном і де господарювали комбайнери, як намальована, без бур’янів:
– Відразу видно, що врожай тут хороший. Бачите, який гарний колос. Якщо колосся гарне, то й бур’янів нема. Якщо вони пробилися через пшеницю, збіжжя буде не густо, – зауважує фахівець.
Люди на жнивах працюють допізна, поки поля не вкриються росами. Зате завжди достойно відзначені. У «Раті» – одна з найвищих зарплат в аграрному секторі Волині. Переможців жнив та кращих трудівників за підсумками року нагороджують цінними подарунками.
– Понад 50 сімей їздить на авто, подарованих їм підприємством, – продовжує Віктор Анатолійович. – Багато роздаємо холодильників, телевізорів…
Тож не дивно, що в «Раті» працює чимало династій, серед яких і родина Валерія Третяка. Тут трудиться два сини Валерія Ростиславовича – Юрій та Василь. На жнивах допомагає досвідченому комбайнерові ще й зять.
– Навіть дружина до виходу на пенсію працювала в городній ланці, – розповідає Валерій Ростиславович.
– А маєте якісь винагороди за працю?
– Маю багато чого. Як кращий працівник, отримав автомобіль, скутер, холодильник, телевізор. Ой, гарну працю у цьому господарстві стимулюють.
У сільгосппідприємстві працює багато молоді, яка не поспішає на заробітки до Луцька. Навіть на токовому господарстві у Гіркій Полонці ми застали хлопців-школярів та студентів, які просушували зерно. За три тижні вони запросто можуть заробити три тисячі гривень, а це непоганий підзаробіток за літні канікули.
– Проблема з кадрами відсутня, – продовжує керівник господарства. – Всього в нас трудиться 350 людей. Маємо вісім тваринницьких ферм, дві свиноферми. Під зерновими 1300 гектарів площ. 90 відсотків займає пшениця. Мали 370 гектарів ріпаку. На нього є збут за кордоном, бо в Україні нема переробних підприємств. Ціни сьогодні і на ріпак, і на пшеницю склалися хороші й труднощів із збутом продукції нема.
– А чи будете ви і надалі брати землю в оренду, адже на Волині у депресивних районах багато земель сільськогосподарського призначення вже заросли деревами?
– Землю ми можемо обробити (вистачає техніки), а от про людей потурбуватися, приділити їм увагу, як тут, на місці, не зможемо. А хто вирішуватиме соціальні, побутові питання у віддалених селах? Адже щодня у Ратневі при-ймаю 20-30 людей, які приходять з найрізноманітнішими проблемами. В рік витрачаємо два мільйони гривень тільки на соці-альні питання. За кошти підприємства будуємо духовно-просвітницький центр. У селах за кілька десятків кілометрів ми цього не зможемо зробити.
Ще трохи – і «Рать» віджнивує. Обіцяють дуже цікаві обжинки, які проходять тут за народними традиціями.
ДЛЯ ДОВІДКИ:
Показники збиральної кампанії свідчать, що врожай зернових цього року складе не менше 47 млн тонн. Виходячи з цього, Україна може експортувати до 23 млн тонн збіжжя. За перші 20 днів нового маркетингового року наша держава вже продала за межі країни 240 тис. тонн зерна нового врожаю, повідомляється на сайті Міністерства аграрної політики. Ще минулого тижня понад 2 млн тонн намолотили господарства Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Більше мільйона – в АРК Крим, Дніпропетровській та Запорізькій областях.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>