Хитрі бої за землю: є жертви

Підпис відсутній

Підпис відсутній

У селі Іванівка, яке належить до Білашівської сільської ради Ковельського району, нинішні мешканці (всього у цьому населеному пункті шість дворів) переважно оселилися у 50-х роках минулого століття, відвойовуючи клаптики землі у лісів та боліт. Аби осушити грунти, самотужки викопали штучний ставок і з’єднали його ровом з природним озером. На проектах новоявлених забудовників по цих водних об’єктах «пролягла» дорога до нових маєтків.
Ідея розбудови села Іванівка спочатку виглядала досить ло-гічно й нічого поганого не обіцяла. Першим про бажання отримати землю під житлове будівництво голові Білашівської сільради Василю Косянчуку заявив орендар ставка в Іванівці Вадим Воробей. Досить скоро з’явилося ще чимало бажаючих з Ковеля побудуватися у цьому селі. Серед них – люди заможні й впливові, з різних установ та органів. Всього бажаючих було двадцять троє. Поява солідних «дачників» мала б принести з собою блага: нормальну дорогу, вуличне освітлення та інфраструктуру. Подейкують, обіцяли селянам і храм збудувати. Пізніше, за позитивне рішення депутатів сільради щодо виділення наділів, нібито навіть здали по 500 гривень на таку богоугодну справу, щоправда, офі-ційно ці кошти ніде не проходили. Проте спочатку задовольнити прохання про надання ділянок було неможливо, бо Іванівка не мала генерального плану забудови. Але руку допомоги одразу ж простягнув все той же орендар ставка Вадим Воробей. Усю паперову «тяганину» з проектними та контролюючими організаціями він узяв на себе, подбав і про витрати. Коли нарешті все було готово, сільський голова Василь Косянчук зібрав позачергову сесію для затвердження містобудівного обґрунтування. На неї прибув і Воробей. Депутатам сільради подивитися проектну документацію не вдалося ні до сесії, ні під час неї. Документи при собі постійно тримав Воробей. Сільський же голова переконав усіх проголосувати позитивно. У такому ж ключі пройшли й ще кілька сесій. Депутати «сліпо» підтримали затвердження Проекту детального планування на будівництво житлових приміщень у селі Іванівка, дали згоду двадцяти трьом заявникам на отримання земельних ділянок під житлове будівництво із затвердженням, відповідно, 23 індивідуальних проектів землеустрою.
Найцікавіше почалося трохи згодом. Лише після завершення усіх погоджувальних процедур землевпорядник Білашівської сільської ради нарешті проявила професійний інтерес й взялася вивчати проектну документацію. І була дуже здивована.
– Уся біда в тому, що депутати сільрад, особливо таких віддалених, як Білашівська, цілком і повністю довіряють компетентності голови. Вони навіть подумати не могли, що грандіозні плани розбудови села Іванівка так зачеплять інтереси тамтешніх мешканців. Коли ж поцікавилися проектною документацією, були шоковані. Наділи переважно небідних нових власників проходили по городах сельчан, а декому довелося б поділитися з новими сусідами й частиною подвір’я, – каже один із постраждалих від земельної афери мешканець Іванівки, котрий, від гріха подалі, попросив його ім’я у газеті не називати.
Тепер уже колишній білашівський голова Василь Косянчук (сам пішов із посади, коли правда випливла на поверхню – авт.) мав не одну непросту розмову з селянами. Він запевняв людей, що сам не знав про аферу. Пристрасті в Іванівці все більше розпалювалися. Люди почали боротьбу за свою землю, звернувшись до Ковельської міжрайонної прокуратури. Напругу витримали не всі – одна із корінних мешканок Іванівки, пенсіонерка Катерина Дейнека не пережила такої образи на старості років і померла.
– Розслідування справи за-йняло заледве десять днів. Проте слухання у суді не розпочиналися більше місяця. Підсудного переслідували невдачі: то собака покусав, то щелепу зламав. Окрім того, у Василя Косянчука був адвокат з обласного центру. Проте у захисника у зв’язку з іншою справою виникли деякі проблеми. Довелося очікувати на призначення нового адвоката, – розповідає старший слідчий Ковельської міжрайонної прокуратури Наталія Ткачук. – Поки час спливав, претенденти на земельку його не гаяли. Маючи на руках усі необхідні рішення сільради, встигли оформити земельні акти. Прокуратура тепер змушена подавати позови, щоб визнати їх недійсними і повернути людям землю.
Василя Косянчука Ковельський міськрайонний суд покарав… штрафом у 1500 гривень та забороною займати керівні посади на два роки. Прокуратура з таким вироком не погодилася й подала апеляцію. Проте після її розгляду вирок першої інстанції залишився без змін. Вадим Воробей у справі проходить як свідок. Скинули з себе відповідальність контролюючі органи. Вони або все робили із заплющеними очима, або сподівалися один на одного. Їх також залучали до справи у якості свідків, і слід звернути увагу на їх покази. Наприклад, один із керівників підприємства, яке готувало і розробляло усі проектні документи по Іванівці, пояснив відсутність угоди із фактичним замовником (тобто Білашівською сільською радою) тим, що усе робив безкоштовно, бо розраховував у майбутньому заробити на проектуванні будинків, які зводитимуть на нових ділянках (теща проектанта свою земельну ділянку в Іванівці теж отримала – авт.). Теж безоплатно і без будь-яких затримок позитивні висновки забудовники отримували також у ра-йонному управлінні МНС, держкомземі, санепідемстанції та в інших установах. Для тих, кому доводилося зіштовхуватися з бюрократичним апаратом під час оформлення власного будівництва, це виглядає як дивина.
Сергій КРАЙВАНОВИЧ,
Волинська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>