Наслідок Дубровицької трагедії – 16 загиблих немічних людей
Був територіальний центр – стало згарище
11 і 12 липня на Рівненщині стали днями жалоби. Спричинені вони страшною трагедією у селі Біле Дубровицького району. Там у будинку престарілих Дубровицького районного територіального центру соціального обслуговування внаслідок пожежі, що сталася у ніч з суботи на неділю, загинули 16 тутешніх підопічних – п’ятеро чоловіків й одинадцять жінок віком від 55 до 80 років.Загалом у дерев’яно-цегляній будівлі, збудованій більше ста років тому, на час виникнення пожежі перебувало 25 пацієнтів, семеро з яких були лежачими, і чергова медсестра Людмила Василевська. Остання буквально на спині виносила стареньких до вікон, аби ті могли вибратися з палаючої пастки. На допомогу згодом почали підходити й селяни, які стали свідками пожежі. Вони викликали «швидку» та пожежних. Першою до пансіонату прибігла ще одна працівниця закладу, яка мешкала неподалік. Разом із медсестрою вони врятували дев’ятьох пенсіонерів. У жінок обгоріли руки. Людмила Василевська отримала ще й нервове виснаження, адже на ранок, після того, як вдалося повністю ліквідувати пожежу, їй довелося опізнавати тіла.
На екстрений виклик у село Біле виїхало дві бригади пожежників. До першої години ночі їм вдалося локалізувати, а до світанку ліквідувати пожежу. Вогонь майже повністю знищив дерев’яну частину будівлі та всю покрівлю. Шансів на порятунок у мешканців пансіонату одразу було мало, адже загорілася перша палата перед виходом, відрізавши бідолашним шлях для евакуації. Не так легко було вибиратися й через пластикові вікна. Їх ззовні намагалися розбивати селяни. Швидкому поширенню вогню сприяла пластикова вагонка, якою був оббитий коридор.
Вцілілих людей із будинку престарілих з діагнозом «отруєння продуктами горіння» госпіталізовано до Дубровицької центральної районної лікарні. Наразі троє постраждалих перебувають у тяжкому стані.
Дубровицька трагедія викликала широкий резонанс по всій країні. Для з’ясування усіх її обставин створено урядову комісію на чолі з Віце-прем’єр-міністром – Міністром соціальної політики Сергієм Тігіпком. За словами Віце-прем’єр-міністра, який побував у Білому, причина трагедії головним чином вбачається у людському факторі. Як йому доповіли, загоряння сталося після куріння у ліжку одного з підопічних закладу. Звідти полум’я поширилося на всю дерев’яну будівлю. Цю версію озвучили фахівці після ретельного обстеження місця трагедії.
Сергій Тігіпко також повідомив, що найближчим часом будуть проведені перевірки всіх подібних установ (а в Україні 784 таких центри), аби вони відповідали всім необхідним умовам і стандартам.
У понеділок Кабінет міністрів України виділив з резервного фонду державного бюджету кошти для ліквідації наслідків пожежі в будинку престарілих у селі Біле та відбудову територіального центру. Щоправда, на місці згорілого його не зводитимуть. Натомість під соціальний заклад планують реконструювати частину лікарні у Висоцьку цього ж району. А жителі села Біле, яке входить до Миляцької сільської ради, матимуть лікарську амбулаторію. Її вже до осені збудують у селі Миляч.
Тим часом за фактом пожежі і загибелі людей порушено кримінальну справу. Йде мова про порушення протипожежних заходів. Зокрема, будинок престарілих не був обладнаний пожежною сигналізацією, також не мав запасного виходу, який би прискорив евакуацію людей.
У понеділок поховали 10 загиблих під час пожежі, інших – у вівторок. Влада взяла на себе всі витрати на похорон. З резервного фонду обласного бюджету виділять по півтори тисячі гривень матеріальної допомоги родинам загиблих.
Сергій Новак,
Сергій КРАЙВАНОВИЧ,
Рівненська область