Карпатський скит відвідував Борис Єльцин
Фундаторка будівництва церкви Воздвиження Чесного Хреста, яку почали зводити у 1619 році, – відома благодійниця Марія Могиляка (з роду воєводи Молдавського Єремія Могили, в першому шлюбі дружина Стефана Потоцького, з цього роду й відомий митрополит Петро Могила). Зараз монастир – це кам’яні, цегляні і дерев’яні споруди, обнесені високим муром і вежами з бійницями. Усі споруди цікаві по-своєму за виглядом, у кожної – своя історія. Загалом історія скиту прадавня й насичена різними подіями. Його відвідували перші люди Європи: Ян Казимир ІІІ, Михайло Вишневецький, Ян ІІІ Собеський, Станіслав Август – усі польські королі; коронний гетьман Станіслав Потоцький (заснував Івано-Франківськ). Був тут і гетьман Іван Виговський (за свідченням Михайла Грушевського, саме у цьому скиті покоїться його прах).
Манявський скит – це ще й відомий мистецький осередок. За свідченням Івана Вагилевича (священик УГКЦ, етнограф, громадський діяч XIX століття), скит славився великою бібліотекою та богословською й малярською школами. Її на стику XVII-XVIII століть навіть очолював Йов Кондзелевич, неперевершений український митець, який був ієромонахом у Білостоцькому монастирі, що в Луцькому районі на Волині. Іконостас, який він написав, є перлиною сакрального мистецтва, побував у Відні, Варшаві і нарешті знайшов своє місце в Львівському національному художньому музеї. А ще цей монастир славиться хоровим партесним співом – тут розвинуте п’ятилінійне нотописання «осьмогласного пінія».
Довелося тутешнім монахам разом із добрими часами пережити й лихоліття. У 1676 році, під час польсько-турецької війни, монастир знищили. Його знову відроджують, а 1785 року на звернення уніатського єпископа, австрійський імператор Франц-Йосиф скит закрив. Він був майже повністю зруйнований. Монахи поверталися сюди, щоб відвідати свою обитель. Люди не раз зустрічали тут у чорній рясі якогось старця.
І лише 1999 року Манявський скит повністю передали Івано-Франківській єпархії УПЦ КП. Його відвідують і паломники, і вчені, і політики. У 2002 році сюди приїжджав Леонід Кучма, навіть пізніше допоміг відбудувати Хресто-Воздвиженський собор. Побував у цьому скиті й Борис Єльцин.
А у 2003 році сюди передали чудотворну ікону Пресвятої Богородиці Манявської. Ця велика святиня XVIII століття є Ізбавительницею від злих духів. Все вертається на круги своя, і як належить для святого місця, тут зазвучали дзвони, а їх аж 14, й звершується ще прадідівська молитва до Господа Бога.
Ольга ЖАРЧИНСЬКА,
Івано-Франківська область
Comments: |