Наталя вказала місце каплички
Доччине прохання поставити у селі капличку вразило її батька Богдана Калушку. Дитина не просила купити розкішну шубу чи машину, а хотіла каплицю...
Коли Богдан Калушка трохи оговтався від прохання доньки, то пояснив їй, що виконати його непросто, адже йдеться про культову споруду. Того ж вечора, повернувшись із Кам’янця, зустрів озернянського священика і розповів йому про дивну просьбу Наталки. Священик підсумував: «З її уст Господь говорить: «Батьку, будуй капличку».
Наталя весь час підганяла батьків із будівництвом. Та тоді вони ще не були так фінансово, а можливо, й духовно готові до цього кроку. Із священиком і архітектором пан Богдан ще раз поїхав у Колиндяни. Там вирішили, що немає сенсу будувати таку саму каплицю у Озерній. Мимохідь батько вже приглядався до можливого місця її спорудження, та початок будівництва затягувався. Справу пришвидшила трагедія.
У квартирі, яку для Наталі винаймали батьки, перед цим років сім ніхто не жив. Найбільшою проблемою у ній була несправна колонка.
– Здаючи житло, його власники попередили, що колонкою краще не користуватися, – згадує Богдан Калушка. – Раніше Віктор відремонтував зламану колонку у нашому домі, тож сказав, що подивиться й до тієї. Щось там ремонтував, але згодом дочка телефонувала додому і скаржилася: «Мамо, я нездорова. Паморочиться в голові, нудить». Зазвичай вона на здоров’я не нарікала, а от у тій квартирі щось було негаразд, і ніхто не знав, в чому причина... Того дня Наталя і Віктор пішли прогулятися, а повернувшись, вирішили, видно, помитися. Ввечері ми телефонували в Кам’янець безліч разів, але ніхто не піднімав трубку. Ми помчали туди, вибили двері і побачили страшне... Наталя померла у ванні. Віктор ще встиг, мабуть, вимкнути колонку, а потім і сам впав під нею. Після розтину тіл експерти сказали, що в легенях дочки набралося 48 відсотків чадного газу, у хлопця – 56. Розслідування показало, що комин був замурований. Дочка підтруювалася поступово.
На похорон двох молодих людей прийшло все село. Те, що проводи нагадували «весілля» («молодого» несли в труні до «молодої», дали у церкві посмертний шлюб, одягнули на покійних обручки), багатьох в Озерній шокувало. Священик, о. Іван згадує: «Багато хто мене засуджував. Приписів ніяких щодо цього церква не дає, але оскільки Наталя і Віктор мали через місяць одружитися, я запропонував поєднати їх хоча б після смерті. Наталя за життя була практикуючою християнкою, часто приймала таїнство покути і причастя, у середу і п’ятницю не їла скоромного. При цьому вона не була монашкою, жила світським життям, однак, за висловом Григорія Сковороди, «світ ловив її, але не спіймав».
Пару поховали у спільній могилі. Невдовзі на ній з’явився великий пам’ятник зі світлого граніту, а одночасно Наталині батьки визначилися з місцем для майбутньої каплички – обабіч дороги, біля мосту. Все, однак, валилося з рук, щойно починали роботу. Якоїсь ночі Ярославі Калушці, матері Наталі, приснилося: Наталя стоїть на місці, де планували будівництво, і показує за сто метрів далі від нього.
– Вранці Слава заявила: «Їдемо на будову», – говорить Богдан Калушка. – Показала нове місце для каплиці. В той час там був величезний смітник. Але коли його прибрали, далі все пішло як по маслу.
У ході будівельних робіт теж сталося кілька дивовижних речей, котрі інакше як Божим провидінням не назвеш.
– Була проблема з мальованими образами, – говорить Богдан Калушка. – Через два-три роки їх довелося б міняти – вигоряли б на сонці. І знову дружині приснилося: Наталя показувала на ікони, вбрані у склопакет і з масивними рамками. Та у Львові, і навіть у Польщі всі відмовлялися від замовлення – великі розміри. Допоміг знайомий архітектор у Києві: привів до майстрів, і вони згодилися виготовити склопакет на пробу для однієї ікони. Щоб вони не передумали, я привіз всі шість образів. Перший раз у житті вони взялися за цю роботу. І зробили її. Зі скляним хрестом на капличці, теж виготовленим у Києві, була інша дивна історія. Ми поїхали за ним на машині колеги. Завантажили хрест, а бензину в баку – на дні. Порадили нам заправитися на об’їзній, але й там на заправках пального не знайшли. У машині вже червона лампочка блимає, але автомобіль ще їде. На дорозі нам сказали: зможете заправитися хіба кілометрів за шістдесят, не ближче... Ми їхали і мовчали. Добралися до тієї заправки, і вже аж під нею машина стала. Не дуже набожний колега сказав тоді: «Богдане, це чудо, Божа воля!»
Дочка приходить у снах до батька дуже рідко. Чужі люди, яким колись наснилася Наталя, говорили Богдану Івановичу: «Переказувала» вам дочка, щоб ви так не гризлися, не переживали».
...Довкола трагедії було немало чуток. Дехто з озернянців вигадував різне, і часом таке, що не трималося купи, але ж відомо: до чужого рота не приставиш ворота. На пам’ятнику Наталі Калушці і Віктору Матвійціву є надпис: «Бог так хотів».
Світлана Клос,
Тернопільська область
Comments: |