«Верес» буде чи не буде?
Ігор ОКСЕНЮК та Микола ЯЦЮК демонструють руїни рівненського стадіону
Вболівальники зі стажем пам’ятають рівненсько-волинське футбольне “дербі”. Зустрічі між “Вересом” та “Волинню” ще за радянських часів проходили дуже цікаво і напружено. Інколи вони супроводжувалися протистоянням вболівальників. Проте про повернення колишньої інтриги можна лише мріяти, адже “Волинь” грає у прем’єр-лізі українського футболу, а “Верес” після чотирнадцяти матчів з нулем у графі “очки” посідає останнє місце у другому дивізіоні. Але взимку в Інтернеті з’явилася інформація, ніби мільярдер Дмитро Фірташ зацікавився футболом і хоче вкласти гроші у клуб з Рівного. Проте насправді уже цієї весни ще один західний регіон може зникнути з футбольної карти України.Автобус рівнян збирав зівак
Професійний футбольний клуб у Рівному з’явився у 1957 році, він змінив кілька назв, а нинішню отримав з першого сезону футбольних змагань у незалежній Україні. Якихось видатних здобутків у своїй історії команда не мала. А справжній зоряний час “Вереса” був у 1993-1994 роках. Рівненські футболісти пройшли у півфінал кубка України, вибивши з розіграшу київське “Динамо”, тривалий час утримувалися в лідируючій групі у вищій лізі, обіграючи “Шахтар”, “Дніпро” і “Металіст”. На матчі команда їздила комфортабельним автобусом “Мерседес”. У ті часи собі такого не міг дозволити жоден із нинішніх грандів. Подивитися на це диво техніки у всіх містах сходилися зіваки. Власником “Вереса” був відомий рівненський бізнесмен Валерій Коротков, котрий заробляв величезні гроші на початку 90-х років минулого століття. У сфері його інтересів були торгівля дизпаливом, фітовиробництво, обробка металів, виготовлення виробів з дерева та пластмаси. У Рівному Коротков був помітною людиною. У 1993-1994 роках близько 36 тисяч рівненських школярів отримували безкоштовні обіди від його фірми. У цей же період на виборах Президента України бізнесмен був довіреною особою кандидата Леоніда Кучми у Рівненській та Волинській областях.
Але казка для “Вереса” скінчилася так несподівано, як і почалася. Бізнес Валерія Короткова зупинився після численних кримінальних справ відносно його фірм. Сам бізнесмен змушений був виїхати в Англію, а футбольний клуб пішов у круте піке, скотившись спочатку у першу, а потім у другу лігу, і щороку ситуація ставала гіршою.
Друге коло минулого сезону подарувало рівнянам надію. Спонсором “Вереса” мала стати страхова компанія “Княжа”. Ця звістка дуже підняла настрій уболівальникам і під час першої домашньої гри вони практично вщерть заповнили трибуни напіврозваленого “Авангарду”. Проте інвестор не знайшов спільної мови з владою міста та області. Швидше за все каменем спотикання став все той же стадіон. Його спонсор, очевидно, розраховував отримати у власність.
Влада обіцяла спонсора, а «урізала» бюджет
До нинішнього чемпіонату команда підійшла у плачевному стані. Її укомплектували за рахунок вихованців рівненської міської ДЮСШ, проте, з огляду на результати, з не найкращих. Вихованці рівненського футболу є у луцькій “Волині”, львівських “Карпатах”, “Севастополі”.
– Президент клубу пообіцяв хлопцям за кожну гру платити 200-300 гривень і забезпечувати харчуванням, – розповідає спортивний директор ФК “Верес” Ігор Оксенюк. – Але виїзд команди на фініші першого кола на матч з “Єдністю” з Плисок Чернігівської області став для футболістів “Вереса” останньою краплею. Вони отримали на харчування по 40 гривень і більше нічого. Після цієї гри розбіглися практично усі.
Минулого року з міського бюджету на підтримку головної команди Рівненщини виділили 100 тисяч гривень, а з обласного 160. При цьому на організаційні питання – заявочний внесок, ліцензування – потрібно у межах 200 тисяч гривень.
– Ще кілька років тому ситуація була кращою, – каже Ігор Оксенюк. – Місто давало 400 тисяч гривень, область 200-300 тисяч. Ще частину виділяли спонсори.
Зараз для виступів у другій лізі потрібно 1,5 мільйона гривень на рік. І це лише на виживання та оренду транспорту. Якщо придбати свій, то сума вийде більшою. “Верес” свого автобуса не має і на матчі їздить орендованими “бусиками”, в яких може розміститися 13-15 футболістів (менше, ніж дозволений ліміт замін у другій лізі) і тренер. Домашні матчі “Верес” проводить на міському комунальному стадіоні “Авангард”. Щоправда, арена місцями нагадує руїну.
Невеличку сумну екскурсію стадіоном зробив головний тренер “Вереса” Микола Яцюк. Тут уже років п’ять триває реконструкція. Щороку влада виділяє на будівельні роботи по мільйону гривень. Проте з такими темпами рівнянам нормального стадіону не бачити ще років з двадцять.
Цікаво, що фактично за в’їзд на територію стадіону потрібно платити. На землях, які раніше належали “Авангарду”, розташувалася комунальна автопарковка. З іншого боку арену підпирає чи не найбільший у Західній Україні речовий ринок – частина його теж комфортно розмістилася на відведених раніше під заняття спортом землях.
Новина про зацікавленість Дмитра Фірташа “Вересом” найбільше приголомшила, напевно, самих працівників клубу. Знайти команді спонсора обіцяла місцева влада. Голова Рівненської облдержадміністрації Василь Берташ запропонував відомому бізнесмену, і з недавнього часу власнику підприємства “Рівнеазот”, взяти шефство над єдиним професійним футбольним клубом області. Планувалося, що вже у 2011 році Дмитро Фірташ виділить на його потреби 14 мільйонів гривень. З них 12,5 мільйона мали б піти на реконструкцію стадіону, а решта на потреби команди. Заговорили навіть про ще більш грандіозну ідею – провести у Рівному чемпіонат серед уболівальників під час Євро-2012. Проте всі обіцянки влади виявилися порожніми.
– Ось, сфотографуйте це і покажіть усім, як ми живемо і працюємо. Можливо, хтось зверне увагу. Якщо чесно, то варіант з Фірташем вже здається неправдоподібним. Але ми поки що продовжуємо працювати, і я вірю, що команда залишиться, – завершує екскурсію стадіоном Микола Яцюк, а очі тренера наповнені болем – у них читається розпач і розгубленість.
Та якщо ніхто не зверне увагу на проблеми «Вереса», то жити йому лишається до квітня, коли почнеться весняна частина чемпіонату.
Сергій КРАЙВАНОВИЧ, м. Рівне
Фото автора