Нащо забирають ліс у «Волиньоблагролісу»?
Що буде з новозбудованим цехом?
Робітники дочірнього підприємства “Ківерцівське спеціалізоване лісопідприємство “Ківерціліс” зібралися на збори. Вже втретє. Чекали представників новоствореної комісії, від якої залежить їхня подальша доля, та так і не дочекалися...Знову поговорили, прийняли звернення, в якому просять заступитися за них депутата обласної ради Анатолія Грицюка (щоб це питання розглянули на сесії облради), заборонили своєму керівникові – директору Миколі Салівончику – підписувати будь-які акти передачі лісів, і на тому розійшлися. Хтось ще кинув: “Поки ми тут на зборах засідали, можливо, вже в наших лісах хтось пеньків назалишав, щоб більше нам претензій пред’явити...”
...А все розпочалося з розпорядження голови Волинської облдержадміністрації Бориса Клімчука від 19 січня (№14), яким він підпорядковує до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України (в даному випадку Волинського управління лісового та мисливського господарства, яким керує Богдан Колісник) ліси “Волиньоблагролісу”, загальною площею 55635,1 гектара. Зокрема, “Ківерціліс” має понад шість тисяч гектарів, “Маневичіліс” – понад 21 тисячу і “Любомльліс” – понад 28 тисяч гектарів. Іншим розпорядженням створив комісію для передачі цих лісів, яка має до 20 лютого подати на затвердження акти передачі.
– Вже почалися перевірки в лісах, десь там виявили кілька пеньків, а це вже збитки. Тобто складається враження, що незабаром до нас завітає з перевіркою й екологічна інспекція, – сказав на зборах директор Микола Салівончик.
Інші виступаючі розповідали, що їхнє лісопідприємство було створене ще 1977 року. Воно ніколи не припиняло працювати, правда, змінювалася форма власності (адже колись це були ліси колгоспні, а згодом сільські та районні ради на своїх сесіях прийняли рішення про їх передачу до обласної комунальної власності). Обласні депутати це рішення підтримали. Відтак утворилося дочірнє підприємство “Ківерцівське спеціалізоване лісопідприємство “Ківерціліс”, яке увійшло до “Волиньоблагролісу”.
– І сьогоднішнє розпорядження Бориса Петровича, – зазначив під час зборів Ігор Малашук, який працював механіком (нині пенсіонер), – одноосібне. Розчерком пера ігноруються попередні рішення рад. Я тут понад тридцять літ трудився. Так, нині проблеми є скрізь, в будь-якій галузі. Не бракує їх і в управлінні лісового господарства. Нехай в себе порядки наводять. А то ще й хочуть ліси “Волиньоблагролісу” прибрати. Скільки їхніх об’єктів розвалених стоїть?
В цій ситуації напрошуються й інші питання: хто виплатить компенсацію робітникам за невикористані відпустки? Якщо забирають ліси, то що буде з цехом, який вже “Ківерціліс” збудував і в який тільки минулого року вклав 300 тисяч гривень? Плюс 250 тисяч – на облаштування території?
– Я не розумію таких кроків, – додав на зборах Микола Павлюк. – Наше підприємство повністю госпрозрахункове, працює з прибутком, за рік сплачує 500 тисяч податків, ні в кого грошей не просить. Хіба це погано? Минула влада дала життя нашому підприємству, а нинішня хоче його знищити? Я переконаний, що мають право на існування різні форми власності. От тепер створена агенція лісових ресурсів. А владу цікавить, що буде в лісі? Де насадження дубів по 120 років? Куди ми йдемо? Для прикладу, був нещодавно у Карпатах. Там на ліси дивишся з жалем – їх знищили.
– Ми ніби зараз йдемо до ринку, то чому має бути в лісі один користувач? Має бути створене в суспільстві конкурентне середовище, де кожен має доводити, хто кращий, – додав Федір Доридор.
Підтримав колектив на зборах і Анатолій Пушкін, член виконкому Ківерцівської міської ради. На зборах прийнято звернення. Також “Волинське обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство “Волиньоблагроліс”, куди входить і “Ківерціліс”, звернулося до Волинського окружного адміністративного суду з позовом про скасування розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації. Своє слово скаже, очевидно, і сесія обласної ради. А чи відбудеться передача лісів – покаже час.
Марія ДУБУК,
Волинська область