«Монтаж мініатюри – як призова гра»
Коли усі деталі сконструйовані, Володимир Пантелеймонович береться за монтаж. І мені показує, як це робить. Закріплює плоску півлітрову пляшку з-під горілки – й знаменитий корабель “Санта Марія” Христофора Колумба, на якому мандрівник у 1492 році відкривав Америку, починає народжуватися. Наче чарівною паличкою, майстер орудує своїми мініатюрними інструментами (до речі, теж виготовленими власноруч з кулькових ручок, шпиць від парасольок й іншого начиння). Не встигаєш поглядом провести, а тримачтове судно, на борту якого колись поміщалося 40 людей (у зменшеному в 200 разів вигляді!) вже красується за склом. Вітрила напнуті! Це диво!
– Для мене монтаж корабля – як призова гра, – захоплено розповідає чоловік. – Бо 95% роботи передує йому. На кріплення кожної деталі витрачаю всього кілька секунд.
– Бачу римські біреми VII століття до н.е., галери XV ст., північно-європейський дромон VI ст., човен Київської Русі, “Мейфлауер” (англійський риболовний тримачтовий барк, 1615 рік), “Дванадцять апостолів” (російське судно, що зійшло зі стапелів у Миколаєві в 1841-му)… А є вітрильник, якого ви ще не змайстрували? – випитую у Володимира Ящука.
– Поки ще є. Хочу зробити в мініатюрі повну історію вітрильників. Бо, як кажуть французи, є три найяскравіші видовища: жінка, яка танцює, кінь, що біжить, і корабель, який під вітрилами йде по морю. Планую зробити цикл казкових вітрильників (судна капітана Врунгеля, Мюнхгаузена, Червоні вітрила з однойменної романтичної повісті Олександра Гріна), піратські кораблі, спортивні яхти.
Цікаво, що віднедавна майстер використовує не лише порожні півлітрові пляшки, а й плоскі “чекушечки”. Володимир Пантелеймонович виготовляє ще дрібніші моделі й умудряється окремі вітрильники змонтувати навіть у… мініатюрних флакончиках з-під парфумів! Ці роботи справді не можна споглядати без великого подиву й захоплення.
Наталія КРАВЧУК,
м. Луцьк
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |