На Любешівщині роблять ставку на міжнародні проекти
На прийомі в Анатолія Грицюка місцевий краєзнавець Петро Кравчук
Основною метою поїздки голови обласної ради Анатолія Грицюка на Любешівщину було ознайомлення з роботою учасників проекту “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”. Разом з тим не оминули й проблем любешівців, з якими місцевому керівництву через брак коштів не під силу впоратись.Освітні установи Любешівського району все активніше беруть участь в програмах розвитку ООН, зокрема проекті “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду”, який пропонує грантову підтримку, що є стартовим капіталом для реалізації ініціатив. Але за умови, що свою фінансову лепту мають внести сільська, районна та обласна ради, а також громада.
У селі Седлище завдяки цьому проекту вдалося повністю перекрити дах на місцевій ЗОШ І-ІІІ ступенів. Частину коштів виділили з сільського, районного та обласного бюджетів, а 25 тисяч назбирала громада. Таким же шляхом пішов молодий директор Залізницького НВК “Загальноосвітня ЗОШ І-ІІІ ступенів-садок” Сергій Кутинець, який добре розуміє роль інноваційних та енергозберігаючих технологій. Нині очолюваний ним освітній заклад один з найкращих в районі, незважаючи на те, що знаходиться в селі. У Бихові, знову ж таки завдяки програмі ООН, відроджують забутий дитячий садочок, який не функціонував кілька років. Загалом, ситуація в освітніх закладах Любешівщини позитивна. Турбує лише незавершене будівництво школи в селі Цир. Як зазначив голова районної ради Валерій Панасюк, це приміщення на 80 відсотків готове до новосілля, не вистачає лише 1,5 мільйона гривень, щоб провести водопровід, каналізацію, придбати меблі.
– Ми найперше шукатимемо ці кошти. Обіцяю зробити все можливе, щоб першого вересня дітки прийшли в нові класи, – запевнив Анатолій Грицюк.
Своєю бідою поділилися з Анатолієм Петровичем жителі села Березичі. Старим аварійним мостом через річку страшно їхати. Біда, що на другому березі городи, а по колу потрібно зайвих 20 кілометрів намотати. Початкова вартість нового моста 15 мільйонів гривень. Ця сума надто велика навіть для області, тому селянам порадили звернутися за допомогою до держави.
Медперсонал Залаззівської сільської амбулаторії клопотав про перекриття даху.
А у приватному сільськогосподарському виробничому кооперативі “Колос” з гордістю демонстрували розкішні сходи елітної картоплі. Близько двадцяти різних сортів вирощують на 60 гектарах. Щороку реалізовують більше 1000 тонн високопродуктивного насіння супер-супереліти, супереліти, еліти в різні куточки України і навіть у Крим.
Учасники делегації також мали можливість помилуватися унікальними місцями Національного природного парку “Прип’ять-Стохід”. Завдяки старанням та ентузіазму директора НПП Юрія Олесюка та його команди тут вдалося зберегти 26 видів рослин і 18 видів тварин, які занесені до Червоної книги.
Після відвідування об’єктів Анатолій Грицюк провів пряму телефонну лінію та особистий прийом громадян в районній раді. Краєзнавець Петро Кравчук нарікав на плагіат його творів донецькою викладачкою, а також брак коштів для видання своєї нової книжки. Анатолій Петрович пообіцяв залучити до цієї справи ВО “Батьківщина”. Ціла делегація завітала з села Зарудче. Жінки жалілися на односельців, які не здають грошей на завершення робіт по гази-фікації, як наслідок через одних страждають інші. Майже 17 тисяч гривень кооператив заборгував газовикам й вони не хочуть підключати блакитне паливо до осель. “Зараз достигли чорниці. Люди продаватимуть ягоди й погасять борг” – переконували пенсіонерки. Анатолій Петрович, поспілкувавшись з керівництвом “Волиньгазу”, запевнив, що у становище селян ввійдуть й підключать газ найближчим часом, а проплату можна буде здійснювати поступово.
Підбиваючи підсумки поїздки, Анатолій Грицюк висловив задоволення від побаченої співпраці районної, сільської влад, директорів шкіл, завідуючих садочками та громадою сіл. Порушені проблемні питання взяті на контроль.
Руслана ТАТАРИН,
Волинська область
Фото автора