Ірина ЯГОДА зібрала унікальні матеріали про своє село
Витримала удар кінського копита
Наприклад, у селі є кургани. Люди там знаходили кістки великих розмірів, які згодом перепоховали на кладовищі. Є припущення, що біля Бруховичів і Нужеля були захоронення воїнів російсько-шведської війни початку XVIII століття. Адже де ж у селі взялися такі прізвиська, як сотник, писар? Ці факти говорять, що тут стояла козацька сотня.
Бруховицькі діти часто вирушають в походи зі своїми вчителями. Скажімо, в урочищі Дубина натрапляють на величезні пеньки. Старожили переповідають, що в роки воєн серед цих дубів і мохів ховалися люди. Наприклад, під час шведських набігів в таких хащах сховалася одна жінка. Коли вона постаріла і померла, на її спині, коли наряджали, господині побачили сліди кінських копит. Розповідали, нібито вона сховалася від ворогів в мохові й витримала на своїй спині удар кінського копита. Тому в Нужелі є така приказка: “Катерино, Марино, вилазь – вже шведи поїхали... ” І хоч документально ці села згадуються в XVI сторіччі, але краєзнавці доводять: поселення були ще в XIII-му – в часи татарської навали.
А ось Ірина Ягода показує старе фото молодої дівчини і юнака. У цій же папці – світлина старої ікони Божої Матері:
– Вона рідкісна, – зауважує. – Бачите, під Покровом Богородиці знаходяться святі. А подарував святиню Ганні Оксенчук, як розповіла її донька Ганна Войтюк, парубок з Дону, де родина українців на початку минулого століття була в біженцях. Бачите, не туфлі чи плаття подарував, а ікону (повчальна історія для дітей на виховну годину). Дівчина дуже нудила за Україною і повернулася на батьківщину. В пам’ять про ту любов залишилася ікона та фото. Звісно, вона вийшла заміж, а ікона так і висіла на стіні. Хоч одного разу комуністи, які прийшли до її чоловіка, хотіли ікону зняти, зауваживши, що “у вашій оселі знаходиться член партії”. Та жінка взяла березовий віник і сказала: “Партію свою забирайте, а ікону хто повісив, той і зніме...” – і відстояла образ.
Таких історій у щоденниках Ірини Ягоди безліч. Всі вона хоче розмістити в шкільному музеї. А ще, каже, якби видати книгу про історію двох сіл, адже у папках зібрані унікальні документи, фото людей, які жили, воювали за цей край, яких доля випробовувала і закидала за межі України. Тож чи знайдеться спонсор на таку добру справу, адже видання книги тепер вартує немалих коштів?
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |