Відкриття заслужило Нобелівську премію!
Це питання дуже турбує українських жінок. Адже в нашій державі від раку шийки матки щодня помирає шість пацієнток (близько 2500 в рік). Хвороба за останні десятиліття значно помолодшала, зауважують медики. І забирає вона часто жінок репродуктивного віку – 20-30 років. Недуга дуже підступна. Вона “не болить” і, як правило, дає про себе знати тоді, коли лікувати вже надто пізно.
Звісно, найкраща профілактика – це профогляд у гінеколога. Його потрібно проходити бодай раз на рік. До обстеження належать такі процедури як кольпоскопія (огляд шийки матки при оптичному збільшенні) та цитологічне обстеження (мазок). Тоді буде відразу зрозуміло, чи є вже уражені ділянки.
У групі ризику опиняються жінки, котрі протягом життя мають багатьох статевих партнерів, з якими займаються коханням без презерватива. Адже кожен статевий контакт – це ризик отримати якусь інфекцію. Папіломовірус також “чіпляється” до тих, хто має поганий імунітет. Такі жінки інфікуються легше і вилікувати їх важче. Ризикують захворіти на рак шийки матки пацієнтки з порушеним гормональним статусом і хто має ерозію шийки матки. Бо, потрапивши до епітелію, вірус починає розмножуватися і перетворювати ерозію у дисплазію, а її потім – на рак.
Як можна запобігти цій біді, окрім того, щоб користуватися презервативами та вести здорове статеве життя? Сьогодні все популярнішим у світі стає… щеплення від раку шийки матки. Точніше, щеплення від двох найагресивніших з усіх високоонкогенних штамів папіломовірусу “16” і “18”, які винні у понад 70% випадків виникнення злоякісної хвороби. Воно допомагає попередити три випадки з чотирьох.
Цікаво, що інфекційна природа раку шийки матки була доведена понад чверть століття тому. Але достойну оцінку відкриття німецького професора Харальда цур Хаузена отримало лише 2008 року. Тоді воно здобуло Нобелівську премію в галузі медицини і фізіології! На його основі й розроблена вакцина.
Ідеальні для вакцинації – незаймані дівчатка
Наскільки таке щеплення сьогодні популярне у світі, в Україні і Луцьку? З таким запитанням ми звернулися до Людмили Прохорук, заввіділенням консервативної гінекології та андрології Луцької міської госпрозрахункової поліклініки. Кілька її пацієнток уже зробили щеплення.
– Ми говоримо про вакцину “Церварикс”, – каже Людмила Вікторівна. – Завдяки їй ми маємо потужний інструмент, аби попередити рак шийки матки. В Україні вона зареєстрована у листопаді 2007 року, а застосовується з квітня-травня 2008-го. Цю вакцину активно використовують у Європі. Зареєстрована вона також у США, Канаді та Австралії. У деяких країнах жінки її навіть отримують за державний кошт. У нас поки що щеплення від раку шийки матки не є дуже популярним. На це, очевидно, впливала досить висока ціна. Вартість однієї дози становила близько 700 гривень. Нині ж її суттєво знизили – до 400. Потрібно зробити три ін’єкції (першу у вибраний з лікарем день, повторно через місяць і втретє через півроку від першої). А ще люди сьогодні налякані словом “щеплення”. Нерідко ж відмовляються навіть від обов’язкового введення інших вакцин.
– Кому рекомендовано робити таке щеплення?
– Ідеальний час для вакцинації – 12-13 років, до вступу дівчини у статевий контакт, – пояснює Людмила Прохорук. – Навіть якщо після вакцинації вона матиме близькі стосунки з носієм вірусу папіломи людини згаданих двох штамів, не інфікується. Взагалі можна проводити щеплення пацієнткам від 12 до 55 років. І мова не тільки про повністю здорових. Можна вакцинуватися також тим, у кого вже є вірус папіломи, але ще немає важких уражень.
– А як щодо чоловіків?
– Американці порахували, що при імунізації чоловіків ризик раку шийки матки їхніх жінок знижується лише на 2%.
– Чи має вакцина протипокази?
– Має, як і будь-яка інша. Коли у жінки є проблеми з імунною системою, сер-йозні захворювання, гіперчутливість до компонентів вакцини, вагітність. Якщо ж говорити про побічні дії, то у тих пацієнток, котрі імунізувалися під моїм спостереженням, лише в одному випадку було незначне почервоніння у місці введення (таке може бути від будь-якого щеплення). В однієї жінки загострився бронхіт.
– На який час гарантовано імунний захист?
– Зараз досліджується цей імунітет. Щеплення проводиться вже понад сім років. То можемо говорити щонайменше про такий термін імунного захисту. Процес спостереження триває. Імунологи прогнозують, що він діятиме 9-10 років. Після цього передбачається можлива ревакцинація. З цього приводу відкритими залишаються багато питань. Не виключено, що щеплена людина може заразитися іншим штамом й захворіти. Скласти руки і чекати, поки наступне покоління знову матиме стільки раку шийки матки, як має сучасне, не можна. Вирішувати кожен має сам. Але перед тим, як зробити вибір, потрібно звернутися до спеціаліста і пройти всі необхідні обстеження.
Онкологи, акушери-гінекологи б’ють на сполох: почастішали випадки виявлення раку шийки матки у вагітних жінок. Тим часом в Інтернеті з’явилася інформація про те, що згадана вакцина є рекомбінантною (генетично-модифікованим об’єктом) – містить білки бакуловіруса, розмноженого у клітинах комах. Жінки бояться, що таке походження препарату може в майбутньому нанести шкоду їхньому здоров’ю.
Наталія КРАВЧУК,
м. Луцьк
Comments: |