«Німці-старці – на екскурсію, а ми хіба що в тролейбус»
“Жінкам вони хочуть пенсійний вік підняти?! – гнівно пише наша читачка Надія з Луцька. – І дочці не допоможу дітей глядіти, і на достойну старість собі не зароблю, бо зарплати у конвертах і скорочений робочий графік. Кажуть, що ми ще надто активні в 55 років? Але ж таких “живчиків” одиниці. Треба спочатку європейський рівень життя нам влаштувати, а тоді реформи проводити. Бо подивишся на німців – одні старці по світу на екскурсії їздять. А у нас хоч до 70 років працюй – куди поткнешся на свою пенсію? Хіба що в тролейбус проїхатися із одного кінця міста в інший!”
Людмила Піжук із Могильова-Подільського Вінницької області бідкалася по телефону: “Тьху, не можу переслухати вже ті розмови! Мені наступного року буде 55 років. Без роботи сиджу уже шість років. І що тепер? Так сподівалася на ту пенсію... А вони поки дозволять оформити її, нас вже треба буде вперед ногами виносити”.
Не було оптимізму і в голосі 50-річної Євгенії Олександрівни із Локачинського району: “Роботи у селі нема, пенсія хоч і мінімальна, але її чекають, як манни небесної. А тепер нам пудрять мізки, що у бюджеті нема грошей. Нехай би собі не встановлювали кількатисячні пенсії і не розкошували по закордонних курортах. А бідний як був бідним, так і вмре ним, не дочекавшись навіть тієї копійчаної пенсії!”
Молодше покоління, яким до пенсії “ще калатати і калатати”, у своїх висловлюваннях не таке категоричне. “Я вважаю, що давно вже треба було ці реформи проводити, – говорить 40-річний Микола Кравчук з Луцька. – Бо те, що маємо – залишки “совка”. Ніде ж у світі немає таких молодих пенсіонерів! Та й для жінок піти на пенсію в 60 літ – норма”. “Я про пенсію поки що не думаю, а от моя мати хвилюється не на жарт, – розповідає Леся Ковальчук. – Я колись прочитала, що у декого пенсія становить близько 40 тисяч гривень. Та це скільки ж пенсіонерів можна на таку суму утримувати? Чому б спочатку не “потріпати” їх, а вже потім за жінок братися”.
У Грузії реформи провели за одну ніч
У високопоставлених чиновників, звісно ж, думка різниться від народної. Вони роблять заклопотаний вигляд і констатують, що перед Україною стоїть величезна проблема дефіциту Пен-сійного фонду (близько 25 мільярдів гривень). Плюс напосідають із радикальними порадами Всесвітній банк та Міжнародний валютний фонд. Бо в обмін на грошову допомогу вимагають від України підвищити пенсійний вік, знизити максимальний розмір соціальних пенсій (колишнім чиновникам і депутатам, зокрема) та зменшити на 50% пенсії працюючим пенсіонерам з високим рівнем доходів. І хоч як би прем’єр-міністр та міністри не заспокоювали, що підняття пен-сійного віку – це останнє, що вони зроблять з непопулярних кроків – мало у це віриться. Дивно, чому активно мусується саме це питання, а не, скажімо, скорочення позахмарних пенсій “обраним”?
Начальник Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області Петро Філіпчук порадив людям передпенсійного віку особливо не тривожитися, адже навіть натяку про такі реформи від вищих органів не надходило. А якщо в майбутньому і приймуть якийсь законопроект, то втілюватимуть його у життя повільно – так, як це робилося в європейських країнах (міжнародні експерти радять піднімати пенсійний вік для жінок на шість місяців щороку, а це розтягнеться на 10 років – авт.)
– А чи не маячитиме перед нами грузинський приклад? Там пенсійний вік підняли за одну ніч – і в країні п’ять років взагалі ніхто не виходив на пенсію.
– Ні, до такого навряд чи дійде, – заперечив Петро Філіпчук. – Моя особиста думка, як звичайного рядового громадянина, спочатку слід було б зменшити цей разючий розрив між максимальною і мінімальною пенсіями.
До речі, нещодавно віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко заявив, що “піднімати пенсійний вік жінкам поки що не планують, а от обмежити максимальний рівень пенсії 10-12-ма мінімальними – можливо”. Керівник прес-служби Міністерства праці та соціальної політики України Михайло Кухар у свою чергу наголошував, що наразі усі в пошуках прийнятного варіанту щодо компенсації дефіциту пенсійного фонду. Він повідомив, що розглядається питання підвищення строку трудового стажу. Мовляв, більшість перепрацьовують 25-річний обов’язковий рубіж. Також можливі поступки відносно пенсій працюючим пенсіонерам та спеціальних пенсій окремим категоріям громадян.
Мирослава КОСЬМІНА
Тільки цифри
* Пенсіонери з числа колишніх працівників Кабміну отримують в середньому 10 тисяч гривень, народні депутати – 15443 гривні. Максимальна пенсія в Україні складає 46 тисяч гривень в місяць.
* Середня пенсія в Україні – 1100 гривень. Половина всіх пенсіонерів отримують 706 гривень, а близько трьох тисяч осіб – 10 тисяч. Є ще 60 пенсіонерів, яким платять по 20 тисяч гривень. Відомо, що серед них науковці-конструктори і льотчик-чорнобилець.
* За 18 років незалежності розрив між мінімальною і максимальною пенсіями в країні збільшився в 10 разів.
Comments: |