За любов до Білорусі – 25 літ таборів
Лариса і Ян ГЕНІЮШІ
Людина повинна знати своє коріння. Ось і я з сином-четвертокласником взялися упорядковувати родинне дерево. Колись це зі мною робила моя мама. Майже двадцять літ тому. Тоді не можна було відкрито оприлюднювати багато інформації про нашу родину, яка дуже потерпіла від більшовицького та польського режимів.Син церковного старости став паном
Це сьогодні говоримо про чесноти отця Гавриїла Коробчука, мого прадідуся, який віддано служив людям і Богу й заслугою якого є перевезення в Україну і збереження унікальної реліквії – Чудотворного образу Холмської Божої Матері. Про мою бабусю Надію Горлицьку, заслуженого майстра народної творчості, яка півстоліття свято берегла таємницю ікони й передала образ під опіку держави. Про її брата отця Лева Коробчука, за віру четвертованого поляками, якого тепер визнано священномучеником і Священним Синодом введено у лик святих. Досліджуючи своє генеалогічне дерево, ми дійшли до восьмого коліна. Знайшли відомості про двоюрідного прадідуся Олександра Коробчука – офіцера особистого полку царя Миколи ІІ (був убитий під час Жовтневої революції), його доньок Марину (хрещена при царському дворі) та Ольгу, котрих більшовики забрали у вдови і віддали у різні інтернати. Через багато років сестри випадково зустрілися у Києві і… впізнали одна одну!
Ще одна трагічна сторінка – розправа над дворянами Міклашевичами. З цього роду була моя прабабуся Віра Коробчук. Її тато Павло володів маєтками у Білорусі – селами Гудзевичі, Астаповка, Поплово, Соболевщина, Жлобовці. А прізвище Міклашевичі пішло від прапрапрадідуся Міклая, котрий оселився у Кринках і пустив тут коріння. Його нащадок Франц служив церковним старостою. Після скасування кріпосного права він отримав у власність невелику земельну ділянку й став господарювати. Один з його синів Павло одружився на доньці лісника (колишнього кріпака, котрий вже володів наділом 40 десятин землі). Молодий чоловік зважився продати цю землю, взяти кредит у банку, докласти ще чималу суму й придбати Астапковщину – фільварок неподалік Кринок. Так син церковного старости став паном Павлом Міклашевичем. Роботи не цуралися – працювали на землі дружно усією родиною. Коли діти повиростали (а сім’я виховувала чотири доньки і чотири сини), у їхнього батька уже було 500 десятин!
Павло Францович розділив маєток між синами. Антону відійшли Жлобовці (нині Волковиський район Гродненської області). Його донькою була видатна білоруська поетеса, громадський діяч – велика патріотка Лариса Геніюш, моя двоюрідна бабуся.
Товаришувала з сестрою Лесі Українки
Лариса закінчила Волоковиську польську гімназію. Тут познайомилася зі світовою літературою і почала писати вірші. Панна була добре освіченою, і до неї залицялися парубки із заможних польських родин. Проте Лариса твердо вирішила, що вийде заміж за білоруса. Своє серце віддала лікарю Яну Геніюшу, вихідцеві з села Зельва. Хлопець закінчив Карловий університет у Празі. І там отримав роботу. Тож сім’я переїхала жити у Чехію. Сусідкою Геніюшів стала Олександра Косач-Шимановська – сестра Лесі Українки – автора, чия творчість зробила на Ларису великий вплив.
Чеське підданство і врятувало дворянську доньку в роки Другої світової війни. А в рідній Білорусі події розвивалися дуже трагічно. Батька Лариси розстріляли у більшовицькій тюрмі у Гродно, мама загинула на засланні у Казахстані. Тіток, дядьків по-звірячому замордували у фільварках на очах у дітей… Сестра Ніна опинилася в Мордовії, тоді у Сибіру. Здавалося, життя і для Лариси скінчилося, в душі бушувала ненависть до більшовиків. Свій біль виливала у віршах. Перші поетеса опублікувала в берлінській газеті білоруських емігрантів “Раніца” у 1939-му. Невдовзі світ побачила збірка “Ад родных ніў”.
Була Генеральним Секретарем БНР
Війна бушувала. У березні 1943-го, згідно заповіту президента Білоруської Народної Республіки Василя Захарко, Ларису Ганіюш призначають Генеральним Секретарем Уряду БНР в еміграції. Вона зберігала і упорядковувала архів Народної Республіки, допомагала білоруським емігрантам, політичним біженцям і військовополоненим. Найціннішу частину архіву поетеса відправила до недоступних для органів НКВД і МГБ місць. За це і отримала чверть століття таборів.
“Совєти” звільнили Чехію від німецько-фашистських загарбників. Лариса з чоловіком і сином опинилися під Прагою, в містечку Вімперк. Кілька років здригалася від кожного російського слова, боячись переслідувань та розправи. І у 1948-му по неї таки прийшли. Подружжя арештували. Спершу Геніюшів кинули до в’язниці Чехословаччини, тоді Львова, а далі відправили до Мінська. Тут Ларису допитував сам міністр держбезпеки Лаврентій Цанава. Та поетеса була незламною. Вирок прозвучав дуже швидко: Ларису і Яна Геніюшів засудили до 25 років позбавлення волі у виправно-трудових таборах через “зраду” комуністичній системі – “допомогу міжнародній буржуазії та контрреволюційну діяльність”. Їх потягом повезли до Москви, а звідти етапом в Інту, Воркуту, Абезь, Потьму… І всюди знущання. Однак білоруська поетеса мала великий авторитет серед засуджених. Її вірші називали “глюкозою” – “підсолоджували” життя.
Після смерті Сталіна Геніюшам переглянули вирок. Комісія Президії Верховної Ради СРСР звинувачення визнала обгрунтованим, але термін покарання все-таки зменшила до 8 років. Їх випустили.
Так і не прийняла радянське громадянство
Повернутися Геніюші вирішили на бать-ківщину Яна – в село Зельва. Та скільки жили, відмовлялися прийняти радянське громадянство. Син Геніюшів жив у Білостоці (Польща) з Ларисиною сестрою – виріс сиротою при живих батьках. Батьки не могли його відвідати. У поетеси залишилося тільки право писати – вірші, спогади, листи… Сотні конвертів летіли у невеличке західнобілоруське містечко з різних країн та континентів, бо Ларису Геніюш підтримували і друзі, і знайомі. Надходили вітання з Москви і Лондона, Берліна та Праги, Парижа і Варшави. Вона відповідала, вставляючи у друкарську машинку зайвий папірчик – для архіву.
Майже десять років після звільнення творчість поетеси була під забороною. Завдяки Голові Верховної Ради БРСР Максиму Танку першу в Білорусі збірку творів Лариси Геніюш “Невадам зь Нёмана” видали наприкінці шістдесятих. Будинок, в якому мешкала патріотка, був розділений на дві частини. З іншого боку жила “службістка”, доповідаючи “куди потрібно”. Так до останніх своїх днів Лариса була під пильним наглядом спецслужб.
У 1996-му всіх членів родини Міклашевичів реабілітували. Усіх, крім самої Лариси. Вона досі залишається “злочинницею”. У 1999 році Білоруський Хельсинський комітет звернувся в прокуратуру Білорусі з поданням про опротестування вироку Верховного Суду відносно Лариси і Яна Геніюшів. Проте і тоді відмовилися реабілітувати незаконно репресовану Ларису Геніюш, ухваливши, що вона… не підлягає реабілітації. Тож на державному рівні її ім’я не можна вшанувати ні у пам’ятнику, ні у марці. Проте меморіальну дошку і постамент Ларисі Геніюш встановлено на території приходу Троїцької церкви у Зельві, прихожанкою якої багато років була поетеса. Щороку 7 квітня, в день смерті поетеси, в Петро-Павлівському соборі Мінська служиться панахида в її пам’ять.
Нинішнього року виповнюється 100 років з дня народження славетної білоруської поетеси. У зв’язку з цією датою чимало національних організацій оголосили весь 2010-й роком Лариси Геніюш.
Наталія КРАВЧУК, м. Луцьк