Розписує яйця і перепелині, і страусині

Оксана Городинська зі своїми витворами

Оксана Городинська зі своїми витворами

Оксана Городинська з міста Могилів-Подільський, що на Вінниччині, відома у творчих колах як художник, дизайнер, флорист, поетеса, майстер витинанки і писанки. До чого не торкнеться – з усього виходить витвір краси. Напередодні Великодня ми зустрілися із майстринею, заслуженим працівником культури України, аби вона поділилася з нами секретами писанкарства.У колекції пані Оксани є писанки перепелині, качині, гусячі, страусині. Володіє різноманітними техніками, нерідко в одній роботі поєднує їх кілька. Скажімо, розпис воском і прошкрябування. І на шкаралупі одразу оживають дерева, квіти, птахи, міфічні істоти.
– Писанкарство – це цілий ритуал, таїнство, – зізнається майстриня. – Воно має глибоку філософію, свої правила. Наші предки робили писанки-обереги від усього лихого, “закодовуючи” в орнаменті інформацію. Скажімо, трикутники символізують сім’ю – триєдність мати-батько-дитина, коло – сонце.
Сучасна писанка значно різноманітніша, ніж, скажімо, була сотню років тому. Авангардне мистецтво і тут наклало свій відбиток. Оздоблюють яйця зерном, соломкою, бісером, нитками, кольоровим папером, розмальовують фарбами. Пані Оксана працює у ще одній дуже цікавій техніці, якою так досконало володіють одиниці, – робить писанку “витравлену”. Тоді зображення виходить об’ємним.
– Це дуже кропітка і трудоємка праця, – розповідає майстриня. – Про писанку “витравлену” я почула років 5-6 тому. Нею займався писанкар з Львівщини Тарас Городецький (на жаль, нині уже покійний). Його роботи були не просто гарні, а бездоганні – настільки досконалі. Саме він мені розповів, як творить таке диво. Спочатку писачком на поверхні чистого яйця гарячим воском виконується малюнок. Тоді його опускаємо не у фарбу, а у розчин кислоти. Шкаралупа, не покрита воском, розм’якшується. Коли яйце добре “протравиться”, дістаємо його і обережно вишкрябуємо еластичну поверхню. Пізніше знімаємо віск – і залишається рельєфне зображення. Це займає кілька днів.
Працює майстриня з видутим яйцем. Всередину обов’язково кидає дрібненьке зернятко – запоруку добробуту. Чимало її робіт освячені. Каже, такі писанки є оберегом житла. Своєю красою вони захоплюють не тільки українців. Майстриня зізнається, що її писанки є у Лондонському королівському музеї, музеях Тель-Авіва, Лос-Анджелеса, Ватикану… А у приватних колекціях – фактично по всій Європі. Колекціонери з радістю віддають за них по 100 умовних одиниць.
Наталія КРАВЧУК,
Вінницька область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>