Найсильніший українець XX століття

Продовження
Череп, знесений у бою, «латали» золотою пластиною
Кротона хотіли бачити всюди. Кротона зустрічали оваціями!
Разом з дружиною і найстаршим сином Іваном він вирушив до Америки, де його сила приковувала погляди тисячі й сотні тисяч глядачів. Один із мільйонерів, захотівши видовища, запитав: чи витримає шия силача колесо його автомобіля, в якому сидітиме дружина, він, чотири доньки і два зяті? Шия Кротона витримала й це! А його груди – потужні удари: два дужих “ковалі” розбивали на них великий камінь.
На жаль, про заокеанське турне відомо небагато фактів. Лише добре відомо, що саме там він проломив череп. Коли Іван Фірцак перебував у Бразилії, на ринг (до того Кротон на ринзі не виступав) його викликав тамтешній непереможний борець. Перемога у цьому двобої дорого вартувала. Кротон погодився, не припускаючи, що хтось може бути сильнішим за нього.
Після декількох сутичок Фірцак зрозумів, що має справу з професіоналом. Заведений ударом в голову, він вхопив чорношкірого силача у “замок” і перекинув за канат – той загинув. Та коли кидав, сам теж упав на одну з металевих рейок, до яких кріпилися канати. Йому знесло частину черепа! З рингу його відвезли до моргу, але там побачили, що європейський силач живий. Тоді до важко травмованого атлета викликали лікарів зі США, які провели трепанацію черепа, “залатавши” його золотою пластиною. 40 днів Кротон провів без свідомості на межі життя і смерті. Його фізична й духовна сила перемогли смерть. Сорок років він прожив з цією пластиною. Правда, відтепер кожні десять років йому треба було робити профілактику черепа, точніше цієї пластинки.
Згодом уся Америка визнала його найсильнішим важкоатлетом, а “Нью-Йорк Таймс” у 1928 році повідомила: “Іван Фірцак-Кротон – найсильніша людина планети XX століття”. Мільйонер, власник автоконцерну “Форд”, подарував йому “іменне” авто, на якому великими англійськими літерами було написано KROTON. На цьому автомобілі він об’їздив пів-Європи.
Пізніше, це було десь у 30-их роках, англійська королева теж забажала побачити силача зі світовим іменем й запросила його в Букенгемський палац. Там, боксуючи з відомим боксером Джексоном, Кротон пробив йому грудну клітку. Говорили, що Джексон нібито від сорому за програний бій викинувся з вікна. Цього не було. Тоді королева Англії подарувала Івану Фірцаку пояс переможця, всипаний дорогоцінним камінням.
Здобувши світову славу, маючи величезні статки (у багатьох містах світу в нього були особисті рахунки в банках), Іван Фірцак міг вибрати для проживання будь-яке місто, але він сумував за своїми Білками. І у 1928 році разом із сім’єю повертається на малу батьківщину.
Ольга ЖАРЧИНСЬКА
далі буде

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>