Населений пункт Маріямпіль Галицького району Івано-Франківської області давно відомий на всю Україну. Адже з ним пов’язана історія чудотворної ікони Маріямпільської. А ще тут посадили Біблійний сад. Жителі села стверджують, що він перший в Україні, а у світі таких лише вісім.
Село Маріямпіль давнє, гарне, бо розкинулося у чудовому місці – на березі Дністра. Якщо подивитися на річку із Замкової гори, краєвид відкривається неповторний. Секретар сільської ради Олександра Шевчук каже, що перша писемна згадка про село датується ще 1300 роками.
– А назва пов’язана з іменем Яна Станіслава Яблоновського, коли він, втікаючи від ворогів, дав обітницю Богові: якщо врятується, на цих землях виросте містечко, – розповідає Олександра Степанівна. – Так і сталося. В минулому наше село було містом і мало Магдебурзьке право. Нині ми маємо свій герб, на якому зображена Божа Матір і лілії як символ чистоти, є гімн села, який написала Марія Пікуляк. А 4 квітня 2011 року заклали ще й Біблійний сад. 2007 року з ініціативи професора Івано-Франківського медичного університету Володимира Боцюрка, який є вихідцем з нашого села, створили громадську організацію «Комітет відродження Маріямпіля». Вона бере участь у різних проектах. Саме Володимир Іванович і подав ідею, перед цим побувавши у Гефсиманському саду в Єрусалимі, посадити в селі дерева, які згадуються в Біблії. Водночас закласти на Замковій горі ротонду заввишки 30 метрів. Громада його підтримала.
Саджанці для доброї справи закупляла і сільська рада, і спонсори, дарували навіть представники влади, журналісти. Привозили їх не тільки з України, але і з-за кордону. Багато дерев доставили на свою малу батьківщину поляки, адже колись на цих землях їх жило багато. І дехто з них, переселившись у Польщу, не забуває відвідувати Маріямпіль.
Чимало рослин у саду потребують укутування, адже вони не пристосовані до наших погодних умов. Тож, наприклад, невеличку пальму працівники сільської ради зберігають у своєму приміщенні.
Галина Кульчицька, директор будинку культури, проводячи екскурсію в саду, розповіла, що тут є понад 25 видів дерев, які згадуються в Біблії. – Перші кедри висаджені на площі Святої Марії у вигляді хреста, адже саме з цього дерева зробили хреста, на якому розіп’яли Спасителя, – розповідає Галина Миколаївна. – Сакура, смоківниця, горіх, їстівний каштан, ягідний тис, мигдаль, фігове дерево, клен, бук, ялівець, гінкго білоба, виноград… Є жива огорожа з понад двохсот туй, радує зір трояндова алея. Біля кожного виду дерева є табличка і напис, де про нього згадується в Біблії. Наприклад, біля тиса ягідного написано, що він росте до 1500 років, згадується в Біблії з часів Соломона. Біля клена такий напис: «Серед дерев, які посадить Господь у степу, щоб засвідчити свою всемогутність, пророк Ісайя називає клена (явір). Для біблійних людей він був шанованим і бажаним» деревом. Далі – мигдаль: «На сторінках Біблії виступає лише як позитивний символ. Коли був піднятий бунт проти Мойсея, Господь продемонстрував бунтівникам мигдалеву палицю, яка змусила ізраїльтян відкинути всі нарікання».
Загальна площа саду – близько гектара. Вхід до нього здійснюється через так звані райські ворота, які виконали найкращі ковалі Європи.
– Вони ще не завершені, – каже Галина Миколаївна. – Володимир Іванович дав оголошення в Інтернеті, щоб кожен майстер зробив свій вклад у ці ворота. Зголосилося багато ковалів – з Німеччини, Австрії, Польщі, інших країн. Тож незабаром ворота постануть в усій красі. Будуть в саду і скульптури 12 апостолів, неподалік – Страждальна гора. Як бачите, на центральній алеї саду встановлена фігура Матері Божої з Ісусиком на руках. Вона відтворена з чудотворної ікони Божої Матері Маріямпільської. Ікону, як переповідають, нібито написав учень славетного Леонардо да Вінчі. Вона відіграла велику роль у переможній Віденській битві 1683 року, чим врятувала європейську цивілізацію. Нині ікона зберігається у Вроцлаві, а її копія – у місцевому маріямпільському храмі.
Олександра Шевчук сказала, що професор Володимир Боцюрко мріє, щоб багатий на історію Маріямпіль включили у Золоте кільце України.
– Ми над цим працюємо, – запевнили у сільській раді.
Марія ДУБУК,
Івано-Франківська область
Фото автора
Comments: |