Не дочекавшись коханої, всі свої мільйони заповів на благодійність

Марія не була такою вже красунею, щоб на все село. Але що росла єдиною дочкою у заможних за сільськими мірками батьків, то була вигідною нареченою. Сором’язлива, спокійна у дитинстві – ніхто і подумати не міг, що вона «нерозквітлим пуп’янком» – так спересердя сказала бабця – в 16 літ захоче заміж. Коли ж сімейство дізналося, за ким сохне їхня донька – здійнявся великий скандал.

 

Заборонили дочці йти за сироту

Найбільше побивалася мати. Вона заламувала руки і дотинала чоловікові, аби щось робив. Бо де ж це бачено, щоб їхня одиначка пішла за бідового Романа! Сирота – ні кола ні двора! Добре пам’ятала його малим, бо й до них він наймався пасти корів: замурзаний, в дірявих лахах, вічно шморгав носом та розмазував по щоках шмарклі…

– Тьху ти, аж бридко, – спльовувала тітка Устина від тих спогадів і знову бралася голосити…

Дарма, що Роман виріс кремезним парубком і ніхто про нього поганого слова не міг сказати – не дозволили Ковалі цього шлюбу. А щоб дочка не втекла – бабу посадили за наглядача. Проплакала їхня Маруся цілу весну та літо, а до осені ніби відійшла.

А Роман із села виїхав. Подався разом з кількома родинами за океан шукати кращої долі. Потім Марії знайомі казали, що він дуже образився на її батьків і обіцяв довести, що таки вартий їхньої дочки. Але якщо від інших емігрантів звістки надходили (з Аргентини, з Америки), то Роман – ніби зник.

Заховавши глибоко в душі свій біль і тугу за втраченим коханням, Марія через два роки вийшла заміж за Миколу із сусіднього села. Це вже батьки обох постаралися, щоб їх оженити. Не протестувала – хотіла швидше вибратися на свій хліб. Оселилися тоді в хаті дві чужі людини. По тижню могли один до одного не озиватися. Бо про що будуть говорити? Якби не троє дітей, які народилися від Миколи і були ніби його копією, не знати, чи запам’ятався б їй цей шлюб взагалі.

Почалася війна, а з нею прийшли біди та сльози ледь не в кожну хату. Марія теж отримала похоронку – знайшов Микола свою смерть аж у Криму.

***

«Це ж треба такою щасливою вродитися!» – дивувалися люди, коли Марія за рік знову заміж вийшла. Пліток тоді було багато, а заздрісних поглядів ще більше. Де ж це бачено, щоб хлопець пішов до вдовиці та трьох її дітей, а на дівчат навіть і не подивився! Дарма, що повернувся з війни без однієї ноги – мав протез і ходив не гірше за інших. А руки які золоті: столяр від Бога!

Марія й не просила ніколи помочі, Іван сам запропонував допомогу. Чоловіків у селі катастрофічно не вистачало, а він то двері підремонтує їй у хату, то штахетник полагодить. І до дітей підхід мав. Тільки його побачать, то уже як горобці стрибають: дерев’яну ногу їм покажи, свистка зроби, коника виріж…

А потім якось зайшов у хату і стоїть. Картуз нерішуче в руках крутить.

– Марусю, ну, скільки ще буду ходити? – нарешті почав. – До душі ти мені. І не дивися, що я каліка – зобиджена у мене не будеш. Підеш за мене?

І Марія погодилася. Бо він їй чимось Романа нагадував. Але Івану про це, звісно ж, ніколи не казала.

З Брежнєвим разом чай пили

Життя закрутилося-завертілося. Переїхали до міста: тут могли знайти роботу, та й дітей хотіли вивчити, в люди вивести. А Бог послав їм ще чотирьох – загалом ростили сімох. Єдине засмучувало, що жили у старій, з глиняною долівкою халупі, а нормального житла добитися не могли. І хтось порадив до самого генсека Брежнєва у Москву поїхати.

Так і зробили. Марія потім всім розказувала, що в Кремлі такі килими у коридорах лежать, що ноги в їхньому ворсі по кісточки «тонуть». Їх там ніхто і не спиняв, аж поки до секретаря самого генсека не дійшли. Там їх чемно попросили зачекати, а за трохи запросили у кабінет до Брежнєва. Той саме пив чай, то і їм налили. Вислухавши, з якою проблемою приїхали, розпорядився: «Видати їм квартиру протягом 24 годин!» Не встигли ще й з потяга вдома зійти, як на вокзалі їх уже якісь люди шукають. Ошелешених посадовили в автівку і з вітерцем до нової трикімнатної квартири доставили, де одразу і ордер видали.

В омріяній квартирі Іван прожив лише рік. Важко захворів, зліг і за два місяці «згорів». Діти теж порозліталися свої гнізда вити. Біля Марії залишилася жити лише одна дочка Тоня, теж уже заміжня.

Коли їм прийшов лист з багатьма штемпелями та зворотною адресою в Америці – здивуванню не було меж. Зять з дочкою крутили пакет в руках, нюхали, роздивлялися кручені англійські літери – хіба що на зуб не пробували. А Марія, пополотнівши, тремтячими руками капала на цукор подвійну дозу заспокійливого – здогадувалася, від кого лист…

Пухкі конверти Марії почали надходити раз у кілька місяців. Вона плакала над кожним листом, аж сльози розмивали цілі рядочки дрібного почерку. Їй писав Роман. Як він дізнався, що вона поховала чоловіка, звідки він взагалі адресу знає – таємниця під сімома замками. Та й листування це було лише одностороннє. Скільки б вісточок не посилала йому Марія, вони всі або поверталися, або губилися.

А Роман усе писав. Що не забував ніколи. Що теж уже вдівець, а дітей Бог не дав. Що він постарається зробити усе можливе, аби вона швидше до нього приїхала. Вірив, що доля не може бути настільки жорстокою, щоб не дозволити їм зустрітися. Адже у них залишилося так мало часу для щастя, про яке вони колись мріяли. Чи пам’ятає Маруся те місце під розлогим дубом у лісочку край села?

Чи пам’ятає… І Марія знову заливалася сльозами…

***

На той час за кордон уже перебралися деякі онуки Марії, збиралася дочка із зятем та дітьми. Оформляла документи й Марія. Три роки поспіль їм відмовляли. На четвертий дозволили, але поки паперова тяганина тривала, дочка Тоня народила третю дитину. І знову чекання. Через п’ять років їм нарешті усміхнулася доля: родичі з Америки вже й гроші вислали на дорогу, квитки на літак в один бік були куплені, а валізи зібрані.

Того вечора Марія дістала свою заповітну скриньку з валізи: у ній лежала Біблія і листи від Романа. Хоч напам’ять їх знала, але все одно читала. Вже не плакала. За тиждень-другий сподівалася його побачити. Так і заснула з усмішкою на вустах та спокоєм на обличчі… Щоб більше не прокинутися…

…А її родина таки виїхала. Дочка прихопила із собою листи від Романа, і після того, як освоїлася, вирішила познайомитися із першим коханням мами. Але… запізнилася. Роман пережив Марію лише на півроку. За життя він зумів зібрати великий капітал, заснувавши завод художнього скла. Його особистий адвокат, вочевидь, був знайомий з життєвою драмою Романа, бо прийняв шокованих гостей-українців та доволі мило з ними поговорив. Саме зараз, мовляв, він займається спадщиною містера Романа. Оскільки ані дітей, ані інших родичів його клієнт не мав, а коханої місіс Марусі так і не дочекався – усі свої мільйони та майно він заповів на благодійність.

Юлія САВІНА,

Волинська область

 

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>