Колишній військовий лікар з США, який служив у В'єтнамі, 47 років зберігав у себе вдома руку в'єтнамського солдата, яку сам же і ампутував. І ось, майже через півстоліття, він повернув те, що від неї залишилося, тому самому в'єтнамцю. Для цього громадянин США навіть сам прилетів до В'єтнаму.
У 1966 році доктор Сем Аксельрад привіз руку в'єтнамця додому, в Х'юстон. Складно сказати, що змусило американських медиків зняти з ампутованої кінцівки шкіру і м'язи, а кістки з'єднати дротом. Однак очевидно, що не у кожного ветерана знайдеться такий дивний «трофей».
Так чи інакше, 1 липня 2013 року лікар передав останки руки «законному власникові». Нгуєн Куен Хин, якому зараз 73 роки, розповів, що втратив кінцівку в жовтні 1966 року. Американці підстрелили його неподалік від міста Анкхе, в якому він зараз живе. Куля влучила в руку, проте 27-річному солдату вдалося втекти від ворога. Він якийсь час вплав тікав від переслідувачів, потім сховався на складі, де зберігався рис. Там він переховувався три дні, однак його помітили з вертольота.
Пораненого в'єтнамця доставили в американський військовий госпіталь, де ним зайнявся доктор Аксельрад. Він прийняв рішення ампутувати прострілену руку. «Коли мене схопили американці, я відчув себе рибою на обробній дошці, - зізнався Нгуєн Куен Хин. - Вони могли і вбити мене, і врятувати». Після операції він вісім місяців відновлювався, а потім ще півроку допомагав американським лікарям.
«Напевно, він думав, що ми помістимо його в табір для військовополонених Звичайно, він не очікував, що будемо за ним доглядати», - згадує доктор Аксельрад, який після війни зайнявся приватною практикою. Він також розповів, чому зберіг руку в'єтнамського солдата. Зі слів лікаря, вона всі ці роки була для нього своєрідним нагадуванням про добру справу.
Варто зазначити, що довгий час Аксельрад зберігав кістки в'єтнамського солдата в своєму військовому рюкзаку. Він навіть не наважувався залізти в цей рюкзак, але в 2011 році зрозумів, що кінцівку потрібно повернути. Він приїхав у В'єтнам, не знаючи нічого про долю солдата, якого колись прооперував. Він не знав, чи живий цей чоловік і де його шукати. Та поїздка не дала йому бажаного результату, проте американець познайомився з місцевою журналісткою, яка написала статтю про втрачену руку. Родичі Нгуєн Куен Хина побачили цю статтю і зв'язалися з журналістами, а ті допомогли організувати зустріч з Аксельрадом.
Колишній в'єтконгівець дуже здивувався, коли його рука знайшлася через стільки років. Зі слів в'єтнамця, він щасливий знати, що коли настане час, його кінцівку буде поховано разом з ним. До того ж, зі слів пенсіонера, всі документи, що свідчать про те, що він воював, пропали, тому його не було визнано інвалідом війни. Тепер, маючи таке свідоцтво інвалідності, літня людина може спробувати домогтися пільг.
Comments: |