– Пам’ятаєш Галю Мизальчукову, яка виїхала в Німеччину? Ну, ту блондинку фарбовану, на базарі рибою торгувала? – на тому кінці дроту знайома, ласа до усіляких пліток, аж ніби підскакувала від нетерпіння розповісти мені чергову історію, яку їй вдалося дізнатися.
– Пам’ятаю, а що?
– Нема її, загинула. Вже років три тому. Нехай земля їй буде пухом. Але ти нізащо не повіриш, хто доглядає її дитину…
***
Галя… Галя була старшою за нас. Ми ще скакали в «резинки» та малювали на асфальті «класики», а вона надирала сторчака волосся по-модньому і водилася із хлопцями у джинсах-варьонках.
Важкі тоді часи були, бурхливі 90-ті. Про вищу освіту могли тільки одиниці мріяти. А що вже казати про Галю, яка одразу після останнього дзвоника у школі створила сім’ю. Та люди плювалися: «Хіба ж то сім’я? Штани вона у хаті завела, та й по всьому». Галя влаштувалася на базар, тягала звідти торби, годувала свого «вільного художника», який цілими днями лежав на дивані – тобто чесно виконувала роль дружини. А потім не витримала і вигнала.
Вже не пам’ятаю, але, здається, хтось їй порадив звернутися у шлюбне агентство. Іноземне. Мовляв, там якийсь багатенький «амерікан бой» обов’язково оцінить і її молодість, і слов’янську красу. Незабаром такий знайшовся. Щоправда, німецький бюргер і далеко не першої свіжості. Навіть не другої. У дядька пузо вже добряче випирало та лисина виблискувала, але біс у ребро так і штурхав. Спокушав на юних, бідових та вдячних. Галя на те не вельми зважала і під заздрісні погляди своїх подружок помчала жити до Ганса.
Вже там виявилося, що її німець – звичайний робітник на будівництві і живе у двокімнатній квартирі. Платить аліменти на двох дітей від першого шлюбу і контролює кожну марку. Гонорові німки на такого й дивитися не хотіли, а наймати прибиральницю та кухарку – не по кишені. От і знайшов Ганс вихід – одружитися! Тим не менше, Галя, порівняно зі своїми подругами, жила таки краще. У магазинах очі розбігаються, на «шмотки» вистачає, навіть така-сяка машина була. За кілька років Галя вивчила мову і стала потроху «виходити у світ», тобто навідуватися у райони, де жили наші емігранти. Єдине, що її найбільше засмучувало – Ганс був категорично проти народження дитини.
– Навіщо мені ще один рот? – сердито відповідав він, щойно Галя натякала про це. – Ти знаєш, скільки коштує виростити дитину? Та це ж все одно, що будинок збудувати! Таких грошей у мене немає!
Галя тільки зітхала. За німецькими законами, чоловік буде виплачувати аліменти на дітей аж до закінчення ними університетів. До того часу вона розміняє вже п’ятий десяток…
Так і жили: Ганс – на роботу, Галя – у світ. Спілкуватися із земляками, відвідувати концерти камерної музики та художні виставки. Вочевидь, саме на одній з тих виставок і познайомилася зі своїм Олежиком.
***
Олег потрапив до Німеччини майже так само, як і Галя. Ще в дитинстві він непогано малював, і батьки доклали всіх зусиль, щоб оплатити навчання у престижному художньому училищі. Але ніякої користі з того він не отримав, бо у ті часи стояли в чергах за ковбасою, а не за пейзажами та натюрмортами. Рівнятися на злидаря Ван-Гога (який за життя продав лише одну картину, а відомим став тільки після смерті) Олежику не хотілося, тож він знайшов собі іншу роботу – аніматором у єгипетському готелі. Не знати, чи змінилося б його життя так круто, якби туди не приїхала відпочивати одна німкеня. Фрау Ірма була з тих, хто молодість свою витрачає на заробляння грошей, а потім їх витрачає на те, щоб купити молодість. Саме Олег і став тим еліксиром, який захотіла спробувати Ірма. Молодий, високий, блакитні очі та чорна грива, он, як молоді дівчата мліють, варто йому повз пройти. І поважна фрау схопилася за гаманець.
А Олег навіть і не думав протестувати. Бути альфонсом тепер модно і вигідно, думав він і спокійно приймав з рук Ірми дорогі подарунки. Лише хвилювався, що за тиждень-другий його німкеня поїде, а він знову залишиться тут на побігеньках. Хоча дарма переймався – у бізнес-вумен вже й так паморочилася голова – вона не на жарт закохалася у свою іграшку. У неї завмирало серце від самої думки про близьку розлуку, тож жінка почала вмовляти Олега поїхати з нею. Він для годиться попросив час на роздуми, а сам аж підскоком побіг складати валізи.
Повернувшись додому з молодим чоловіком, фрау Ірма розгорнула бурхливу діяльність. Подарувала Олегу ключі від новенької студії, а з галерей щотижня дзвонили і допитувалися, коли він виставить свої шедеври. Коли ж кілька багатих бюргерів купили його картини просто з пилу-жару, Олег задер хвоста і ледь не схопив зірку з неба. Він не знав, що перед тим Ірма дуже довго вмовляла своїх знайомих придбати хоч щось, а вона вже не залишиться в боргу…
***
Спочатку Галя з Олегом потягнулися один до одного, бо були земляками. Обидва – з Вінницької області, з радістю балакали рідною мовою, ділилися новинами з Батьківщини. А вже потім, напевно, й іскра промайнула між ними. Тим більше, старий німець з його занудством і педантичністю дістав Галю до печінок, а Олег все частіше відвертав погляд від зморщок на шиї Ірми.
Отак в україно-німецьких сім’ях виникла така геометрична фігура у стосунках, що й назву не підбереш. Скільки вона проіснувала, теж не скажу. Відомо лише, що розпалася вона у той час, коли Галі дали німецьке громадянство, а слідом і соціальну допомогу виділили. Тож вона та Олег помахали ручками своїм половинкам і стали жити разом. Незабаром й синочок у них знайшовся, про якого так мріяла Галя.
Їхньому Сашкові не було і року, як сталася трагедія. Вони всім сімейством поверталися на автівці додому, коли зненацька назустріч вискочила якась машина. Олег опинився в лікарні з важкими переломами рук, а Галя… Всім відомо, що місце біля водія – найнебезпечніше. Жінка померла відразу ж. Сашу, напевно, ангел охороняв – з ушкоджень була лише гуля на лобі.
***
Поки Олег лежав у лікарні, малого Сашка органи опіки передали до «батьків-доглядальників» – щось на зразок будинку сімейного типу, тільки на німецький лад. Але минув рік, потім ще трохи, а дитина все ще жила у доглядальників. Виявилося, що Олег запив по-чорному, втратив квартиру, а потім і власне «я», поповнивши ряди бомжів.
І треба ж було такому статися – одного дня на нього наштовхнулася фрау Ірма. Ледве впізнала у ньому свого молодого красунчика, який попсував їй стільки нервів. А він, розмазуючи п’яні сльози і бруд по щоках, розказав жалісливу історію свого життя. Які струни зачепив Олег у душі Ірми – невідомо, але вона прийняла дивне рішення: попросила дозволити забрати Сашу. І, мабуть, знову дістала гроші.
…Сашкові, тобто Алексу, як його називає Ірма, вже п’ять років. Він балакає німецькою мовою і вважає її своєю мамою – адже був занадто малим, щоб пам’ятати своїх справжніх батьків. Олег так жодного разу і не навідався до нього. Здається, у нього вже нова дружина…
Юлія САВІНА,
Вінницька область
Comments: |