Одне життя – одна любов…

Надя, найближча подруга Ірини, обдзвонила усіх знайомих і, як сорока, повторювала одну і ту ж фразу:

– Нарешті Степан з Ірою побралися. Ти тільки уяви собі – оце любов!

Я навіть була у них за свідка, а від Степана – Олексій. Він тепер кафедрою завідує в нашому університеті.

 

***

Батько Степана не повернувся з фронту, і у мами на руках залишилося п’ятеро дітей. Йому пощастило найбільше, бо, як найменшому, допомагали старші, які на той час уже працювали. Він був дуже здібним, особливо легко давалися точні науки. Тож коли заговорив, що хоче вивчитися на лікаря, уся родина підтримала і відправила його до Львівського медичного інституту.

– Не переживай, хоч мама й не має грошей, ми тобі допоможемо, – сказав найстарший брат, який працював у місті на заводі майстром. – Разом вивчимо. Ти головне поступи, хай мама тішиться, що буде свого «дохтура» мати.

***

На навчання справді збирали усі разом: хтось купив чемодана, хтось штани і сорочку, хтось білизну… Напакували харчів і всунули кілька карбованців у кишеню. Щасливий Степан не міг повірити, що він, бідний хлопець із забитого поліського села, буде вчитися у Львові. Для нього це місто в дитинстві здавалося недосяжним. Правда, нікому не говорив про те, що дуже переживав, як буде там почуватися серед міського панства. Він же не знає ніяких манер, та й місцевий діалект теж видавав його походження. Але бажання стати лікарем перевершувало усі страхи.

***

Вже після першої сесії Степан відчував себе в інституті, як риба у воді. Недарма кажуть, що талановита людина талановита в усьому. Хлопець навіть ті невеликі гроші, які мав, умів розподілити так, що йому вистачило купити собі на зиму пристойне пальто, шапку, черевики. Словом, він не виглядав «дрімучим селюком». І з мовою теж підтягнувся. А на літо вже виглядав геть міським парубком. Рідні, побачивши його, аж радісно сказали:

– Та ти у нас такий модний городський панок.

Мама тішилася найменшим сином, хоча й старші діти теж не мали ніякого ґанжу. Тільки ті тяжко трудилися: один – у колгоспі, троє – на заводі.

***

І у цього сільського хлопця, найуспішнішого студента на курсі, закохалася львів’янка Іра. Степан спочатку уникав усіляких романтичних стосунків, знаючи, що йому ніяк залицятися до дівчат: навіть в кіно піти не було за що. А головним чином найбільше його цікавила наука. Проте душа душу чує, а серце серцю вість подає. Хлопець теж втюрився у львів’янку, хоча хлопці казали, що він їй нерівня. Куди, мовляв, колгоспнику мірятися до дочки професора. Але Степан боявся втратити таку красу.

***

Весна і літо після третього курсу пролетіли для закоханих, як одна мить. Іра зі Степаном почувалися найщасливішими. І цього не можна було не помітити. Кохання не завадило хлопцю вчитися ще краще – він ладен був на все заради дівчини. А на четвертому курсі вони вирішили побратися. Степан на той час підробляв у лікарні, мав підвищену стипендію, а жити спочатку Іра розраховувала у неї, а вже після навчання думали зняти квартиру. Дівчина вирішила повідомити про це батькам. Та коли вони дізналися, що їхнім зятем буде бідний поліський хлопець, категорично заборонили доньці з ним не лише зустрічатися, а й згадувати його ім’я. Ні Ірині вмовляння, ні сльози, ні погрози виїхати зі Львова не зломили категоричного протистояння львівського панства. Степан нічим не міг зарадити.

– Мабуть, вони мають рацію. Я справді тобі не пара. Що я можу тобі дати? – журився хлопець.

І хоч Іра переконувала його не зважати на батьків, Степан відмовився від дівчини, сказавши, що вона може шукати собі іншого – він не триматиме на неї зла. За кілька місяців почорнів, схуд, ще більше занурився у науку...

***

Те, що Степану запропонували навчання в аспірантурі, ні для кого не було дивиною. Ірина після закінчення інституту таки виїхала зі Львова у Чернівці. Родина просила хлопця забути про ту пані і шукати собі просту дівчину. І хоча Степанова рана зажила, однак не знаходилася та, яка могла заполонити його серце і душу. А жити з нелюбою він не хотів. Самотність його не дуже гнітила, адже займався улюбленою справою. Згодом захистив кандидатську й отримав професорське звання. Роки збігали, він вже доволі довго керував кафедрою, був чи не найулюбленішим викладачем у студентів. До нього залицялася одна колега. Жінці не можна було дати догани, і, можливо, якби Степан зробив крок назустріч, усе закінчилося б шлюбом. Та він знав, що Іра теж незаміжня, і стосунки з іншою виглядали для нього зрадою. Однак ніяк не міг зрозуміти: як така красуня і розумниця не вийшла заміж?

***

Якось восени, повертаючись з роботи, Степана потягнуло у Стрийський парк – тут вони з Ірою любили блукати. На нього нахлинули спогади юності. Перед очима стояла завжди усміхнена Іра – молода, вродлива. Він ішов у задумі, нікого не помічаючи. І тут його окликнула жінка:

– Степане, ти не впізнав мене?

– Ірусю, це ти?! Вибач, задумався… Знаєш, згадував, як ми тут з тобою бродили після пар. А ти як була гарна, така й залишилася...

***

Ірина повернулася до Львова – треба було доглядати немічного батька. Маму два роки тому поховала. У неї було немало залицяльників, та коли доходило до серйозних намірів, відступала – відчувала, що це на та людина, з якою готова прожити життя. В її серці був Степан. П’ятдесятирічні чоловік і жінка знову почали зустрічатися. І знову почувалися, як юні закохані. Степан не міг повірити своєму щастю. Здавалося, що довгих років розлуки й не було…

***

Похорон батька вже організовував він, звільняючи Ірусю від будь-яких навантажень. Той помер, не здогадуючись, що Степан знову зустрічається з його донькою, хоча незадовго до смерті він попросив у неї вибачення, розуміючи, що з дружиною через гординю змарнували дитині життя. За рік після смерті батька, розмінявши шостий десяток, пара взяла шлюб. Ірина Михайлівна, дитячий педіатр, переїхала жити до чоловіка Степана Григоровича. У свою квартиру вона поселила Степанового племінника, аспіранта університету. В його сім’ї чекали поповнення.

За декілька років цю пару не раз бачили, як вони з малям гуляли у Стрийському парку. І обоє щасливо усміхалися, коли хлопченя кликало їх: «Бабусю, дідусю…»

Олеся ХАРЧУК

 

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>