Угода, підписана у 2009 році ще Юлією Тимошенко з «Газпромом» про поставки в Україну російського газу, фактично руйнує українську економіку. Уряд довгий час вів переговори з росіянами стосовно здешевлення ціни на нього, однак ніяких «поблажок» не отримав. Треба віддати належне нашим керманичам, хоч тут не поступилися державними інтересами, шукаючи альтернативні ринки для закупівлі палива. Та зрештою вся промисловість у провладних руках…
І ось в кінці березня запрацювала нова схема отримання газу – реверсна: Угорщина й Україна домовилися про його поставки з Європи. Всього у цьому році в Україну з Угорщини та Словаччини має надійти 7 мільярдів метрів кубічних палива. Київ продовжує вести переговори з іншими європейськими компаніями, зокрема румунськими. Міністр вугільної промисловості та енергетики Едуард Ставицький заявив, що Україна має усі технічні можливості для закупівлі природного газу в Європі в об’ємі більше 30 мільярдів метрів кубічних за рік, що повністю задовольняє потреби держави в імпортному паливі.
Зрозуміло, що Росія одразу зреагувала на такий перебіг подій. Голова правління ВАТ «Газпром» Олексій Міллер заявив, що «схеми, які організовує Україна щодо отримання палива у Європі, нагадують шахрайські». У профільному міністерстві України не бачать у цьому ніякого порушення закону. Газ переходить кордон і тут же повертається назад в Україну його новим власникам. І це ще один доказ того, що ціна російського палива для України завищена: газ «Газпрому», викуплений у Європі, після перетину українського кордону на сім відсотків дешевший, ніж імпортований з Росії, і коштує 390 доларів за тисячу метрів кубічних. Ціна ж російського газу для України минулого року в середньому становила 412 доларів за тисячу кубічних метрів. Вже цьогоріч держава планує скоротити закупки російського газу до 20 мільярдів кубічних метрів. Як бачимо, Україна зробила хоча б невеликий прорив на газовому ринку.
Comments: |