Вибори-2012 завершилися. Нарешті можна зітхнути з полегшенням, увімкнути будь-який телеканал чи взяти до рук улюблену газету – вже немає набридливої політичної реклами. Звісно, втішені далеко не всі. Бо хоча офіційно результати ще не оголошено, але й так зрозуміло: перемога за владою.
Щоб запобігти масовим фальсифікаціям й порушенням під час волевиявлення в Україні, ОБСЄ «висадило» найчисельніший в історії організації десант міжнародних спостерігачів. Ніби все пройшло демократично, але без ексцесів під час голосувань не обійшлося.
На жаль, уже традиційними стають «каруселі». І цьогоріч продажних виборців автобусами возили від дільниці до дільниці, даючи змогу проголосувати по кілька разів. А відеоспостереження, яким хвалилася влада, на багатьох дільницях велося лише для «галочки» – камери було направлено на порожні стіни, а не на комісію та урни.
Бюлетені масово псували. Причому не лише виборці, малюючи в них непристойні знаки та вписуючи нецензурні фрази, а члени комісій. Так на окремих дільницях начебто помилково ставили позначку «вибув» навпроти не того мажоритарника, на інших таким же чином намагалися «списати» партію «Свобода» (зокрема, на Дніпропетровщині, Волині, Хмельниччині, у Рівненській, Черкаській, Закарпатській та Житомирській областях), вибачаючись, що сплутали її з «Собором», який добровільно знявся з виборів. На Одещині виборцям підсунули «чарівні» ручки з чорнилом, яке через деякий час зникає.
У селі Урвенні Здолбунівського району, що на Рівненщині, список виборців, як повідомляють спостерігачі громадянської мережі «ОПОРА», поповнили тими, хто, за законом, не має права голосу – сотнею душевнохворих, більшість з яких із діагнозом «параноїдальна шизофренія». Чи не у всіх областях було зафіксовано неймовірну кількість «неповносправних», які нібито через хворобу просили дозволу голосувати «на дому». Виявлено, що більшість таких заяв – фальшивка. Спостерігачі тернопільського осередку Комітету виборців України оприлюднили результати волевиявлення на спецдільниці №610403, розташованій у жіночій виправній колонії села Добриводи Збаразького району. Симпатії ув’язнених були, що й не дивно, на боці провладної партії: 559 із 597 жінок «добровільно» віддали свої голоси «регіонам». 11 засуджених проголосували за «Батьківщину» і 10 – за «УДАР».
Проте всі ці порушення, запевняють спеціалісти, не вплинуть на остаточні результати виборів. Отже, як в парламенті розподіляться політсили? (Нагадуємо, що офіційно результати будуть оголошені до середини листопада, ми оприлюднюємо попередні дані).
Почнемо з оцінки пропорційної системи. У Верховну Раду нового скликання вона «привела» п’ять партій. Традиційно на Сході та Півдні країни перемагає Партія регіонів, на Заході – опозиціонери. Так провладна партія виграла у дев’яти областях, Яценюк у чотирнадцяти, Тягнибок – в одній. Статистика розділила голоси між лідерами таким чином (станом на годину, коли опрацьовано майже 98% бюлетенів): Партія регіонів – понад 30%, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – понад 25%, «УДАР» – майже 14%, КПУ – трохи більше 13%, «Свобода» – понад 10%. У закордонному окрузі лідирує «Свобода».
Мажоритарна система. Тут однозначним лідером є Партія регіонів – влада отримала переважну кількість мандатів. Займає другу позицію, проте суттєво поступаючись, «Батьківщина». Замикають трійку лідерів «свободівці». Передбачається, що «мажоритарка» також дозволить пробратися до парламенту представникам й кількох інших політичних сил. Так очікується, що депутатами стануть кандидати від Радикальної партії, «Союзу», «Народної партії» та «Єдиного центру». А «Україна – Вперед!», попри колосальні фінансові вливання, схоже, не матиме жодного «штика».
Однак тут ще «помутять воду» самовисуванці. Не секрет, що більшість їх – приховані кандидати від провладної партії.
Зважаючи на це, в іноземній пресі уже з’явилися публікації такого змісту: «За оцінками спостерігачів, правлячій партії вдасться схилити до співпраці значну частину із 225 депутатів, які перемогли в мажоритарних округах. Це означатиме, що угруповання Президента Віктора Януковича і надалі керуватиме Україною» (польська газета «Жеч Посполіта»).
Всього участь у виборах-2012 взяло менше 60% українців. Найактивніше проголосували західняки – мешканці Львівщини, Волині та Тернопільщини, найпасивнішими виявилися одесити.
Наталія КРАВЧУК
Comments: |