Початок промислової заготівлі і переробки березового соку започатковано лісовими господарствами Волинського краю, які першими в Радянському Союзі в 1968 році заготовили 43 тонни соку. У 1975 році об'єм заготівлі досяг 7500 тонн, в 1984р. - 10 тис. тонн. З тих пір ось уже впродовж 42 років Волинські лісівники переробляють березовий сік, виготовляють з нього натуральну, якісну конкурентоспроможну продукцію.
У 2008 році було заготовлено 1000 тонн березового соку і випущено 2,75 муб консервів на суму 2,3 млн грн, з них 1 муб купажованого соку на суму 0,8 млн грн, а саме: сік березовий "Бадьорість" з настоєм шипшини, сік березовий "Свіжість" з настоєм звіробою, сік березовий "Літо" з настоєм квітів липи, сік березовий "Домашній" із настоєм сушених груш, сік березовий із лимоном, березово-яблучний, березово-чорноплідногоробиновий, "Веснянка" з настоєм шипшини та натуральним медом, "Ромашка" з настоєм квітів ромашки, сік березовий настояний на м'яті та інші. У 2009 році заготовлено 700 тонн березового соку-сирцю і випущено 1,6 млн умовних банок консервів на суму 1,6млн. грн. У 2010-2011 роках заготовлялося по 1100 тонн соку. Цього року передбачено заготовити 1100 тонн соку. Тобто інтерес до соку повертається.
Зараз у системі управління лісового та мисливського господарства переробкою соку займається шість консервних цехів - Городоцький, Ківерцівський, Ковельський, Колківський, Маневицький, Цуманський. Вони виготовлюють "Сік березовий з цукром" і купажовані соки з настоями "Бадьорість" (шипшини), "Свіжість" (звіробою), "Літо" (квітів липи), "Поділля" (сушені фрукти), сік березовий із лимоном, березово-яблучний, березово-чорноплідногоробиновий та інші.
Здавалося б, до цього асортименту продукції важко щось додати нове. Але все ж Цуманський консервний цех розробив технологію виготовлення нового лікувального напою і впровадив у виробництво сік березовий оздоровчий з екстрактом стевії. У цьому напої використано природний натуральний цукрозамінник із листя солодкої лікарської рослини стевії, яка солодша за цукор у 60 разів. За своїм складом листя стевії - своєрідний банк вітамінів, "зелена скарбничка", "жива аптечка", що гармонізує системи організму, відновлює вуглеводний, ліпідний та білковий обміни, підвищує захисні сили організму, нейтралізує та видаляє з нього токсини.
- Соки виготовляємо за "колишніми", випробуваними роками, технологіями, - каже головний спеціаліст відділу лісового господарства Галина Анатоліївна Пестюк. - Наша продукція екологічно чиста, виготовлена без будь-яких синтетичних ароматизаторів, підсолоджувачів, стабілізаторів, консервантів і інших добавок. Єдине, чого твердо дотримуємось, це діючих в Україні стандартів. Березовий сік під торговою маркою "Волиньліс" відомий не тільки в Україні, але й за її межами - Польщі, Чехії, Ізраїлі, Канаді, країнах СНД. В Польщі наш сік, крім торгівлі, продається також і в аптечній мережі. З 2002 по 2007 рік 75% березового соку експортувалось за межі України. Завдячуючи тісній і плідній співпраці із фірмою Польщі, яка вклала значні кошти в рекламу нашої продукції, ми змогли не тільки зберегти свої консервні цехи, але й надалі розвиватися і розширювати асортимент, і нарощувати виробництво.
До слова, на Волині діє модель комплексного і раціонального використання цінних природних недеревних ресурсів лісу, продуктів побічного користування - березового соку, ягід, грибів, лікарських рослин. Перспективним напрямком є створення плодово-ягідних плантацій як джерела сировини для подальшого розвитку консервного виробництва. На даний час є 400 га плантацій, частина з яких потребує реконструкції. Заплановано створити додаткові плантації журавлини, аронії, калини, обліпихи. Декотрі з них виступають складовими у виготовленні купажованих березових соків.
Збирання соку - один з важливих видів побічного лісокористування, до якого також входить збір грибів, ягід, заготівля лікарської сировини. На одну гривню затрат повертається 2-3 чистого прибутку. Одна ж береза дає близько 200 літрів соку за сезон, хоч при сьогоднішніх затратах і невеличкий, а все ж прибуток.
А взагалі з недеревинних ресурсів лісу вироблено продукції на 355,5 тис. грн. Постійно нарощуються об'єми та розширяється асортимент продукції, що випускається, а застосування сучасної технології розфасовки та незмінно висока якість харчової продукції дозволила отримати постійних споживачів не тільки на внутрішньому ринку, а й за кордоном.
У 2012 році виробничими планами передбачене нарощування виробництва продукції побічних лісових користувань.
Основним показником, що характеризує цей напрямок роботи, є виробництво продукції з 1 га лісопокритої площі. Хоча у 2011 році цей показник склав 11 грн, проте запланований подальший його ріст.
P.S. Березовий сік непростий за складом і спеціалізується но видаленні із організму всіляких шлаків, в тому числі солей. Фармакологічні властивості березового соку в його здатності розчиняти сечові камінці, в основному фосфорного і карбонатного походження. Рахується, що він оздоровлює кров, активізує обмін речовин, зміцнює нервову систему, є сечогінним засобом. Народна медицина рекомендує пити цей цілющий напій при захворюваннях суглобів, трофічних язвах, фурункульозах, вуграх, екземах, інших захворюваннях шкіри.
Прес-служба Волинського ОУЛМ
Фото Оксани ЧУРИЛО
Comments: |