Хоч і кажуть, що нині люди не такі набожні, як колись, але є серед сучасників такі молитовники, які життя віддають за віру і Христа. Хто був на Святій Землі і пив воду з Криниці Якова, мабуть, звернув увагу, що у грецькому православному храмі святої Фотинії Самарянки є нетлінні мощі священномученика Філумена. Його ім’я лишень недавно, у 2010 році, включене у православний календар і Руської, і Української Церков із встановленням святкування його пам’яті 29 листопада. Адже саме в цей день 1979 року архімандрит Філумен прийняв у храмі мученицьку смерть.
Храм над Криницею Якова знаходиться у Самарії. Із Євангелія відомо, що саме тут Спаситель зустрів самарянку. Криниця глибиною 35 метрів. З древніх переказів відомо, що її викопав сам патріарх Яків. Жінка-самарянка, з якою вів бесіду Сам Господь, прославляється Святою Церквою як свята мучениця Фотинія, яка постраждала за Христа при імператорові Нероні. В V столітті свята імператриця Олена збудувала над колодязем базиліку. Храм неодноразово руйнували. Однак нині він відбудований. І в ньому служить грецький чернець, архімандрит Іустін – людина смиренна, з великою любов’ю приймає паломників з України. Він розписав святиню, з мозаїки викладає неповторні ікони.
Криниця Якова знаходиться під олтарем великого храму, а мощі священномученика Філумена – у храмі. Народився він у 1913 році на Кіпрі в побожній родині. В 1927-му вже був послушником, у 1934-му переїхав в Єрусалим, де через три роки прийняв монаший постриг. Він служив у монастирях Єрусалимської патріархії, а в 1979 році його благословили на служіння у храмі над криницею Якова. Саме за те, що дотримувався віри православної, архімандрита Філумена вбили, очевидно, іудеї. Сталося це 29 листопада 1979 року в храмі. Вбивці розсікли йому сокирою навхрест череп, викололи очі і відрубали три пальці правої руки (якими він хрестився). У 1983 році відкрили гроб і побачили майже нетлінні мощі. Тож тепер потік православних віруючих зі всіх куточків землі до Криниці Якова не припиняється. Люди моляться і просять у новомученика заступництва…
Марія ДУБУК
Comments: |