Вступна кампанія 2011 добігає кінця і вже підбиваються перші підсумки. Приймальні комісії вищих навчальних закладів почали оприлюднювати списки абітурієнтів, які рекомендовані для навчання. Справа лише за вступниками: вони мають визначити, куди саме подати оригінали документів.
Міністр освіти Дмитро Табачник уже встиг сам собі поставити оцінку «відмінно» за організацію «стабільних умов прийому».
– У цьому році за кількістю поданих заяв абітурієнтів лідирує Національний університет «Львівська політехніка» – понад 26 тис. заяв, далі йде Львівський Національний університет ім. Івана Франка – понад 24 тис. заяв. Наступний – Національний авіаційний університет – без кількох 24 тис. заяв. Далі – Національний технічний університет “Київська політехніка” – майже 23,5 тис. заяв. За ним – Київський національний університет ім. Тараса Шевченка – 22 тис. 629 заяв”, – повідомив він.
Разом із тим, Дмитро Табачник оприлюднив й інші дані. За його словами, деякі вищі навчальні заклади України можуть опинитися за бортом. Адже підраховано, що на 600 тисяч студентських місць – лише 192 тисячі абітурієнтів. Тому, мовляв, йому відомо вже про два десятки приватних вузів, куди не подано протягом вступної кампанії жодної заяви. Понад три десятки, де подано від однієї до десяти заяв, і майже 130 вишів, де виявили бажання навчатися менше сотні абітурієнтів. Міністр освіти підкреслив, що цим приватним закладам треба замислитися над своєю подальшою долею і «пакувати валізи».
Які вузи входять у той «табачнівський чорний список» – поки що не відомо. Принаймні, на Волині, як запевнили нас в обласному управлінні освіти та науки, із 28 вишів жоден не опинився у повних «аутсайдерах». Проте, чи вистачить їм заяв для формування повноцінних груп – коментувати відмовилися, пояснюючи, що зарахування триватиме кількома хвилями і кінцеві результати будуть відомі лише після 31 серпня. Скажімо, у приватному Луцькому гуманітарному університеті, де ми поцікавилися станом справ, відповіли, що незважаючи на недобір все ж почуваються спокійно. Адже констатують наплив на заочне відділення тих, хто закінчив школу кілька років тому.
Але, навіть незважаючи на цьогорічну рекордно малу кількість випускників шкіл та недобір у приватних вузах, конкурси у деяких державних університетах країни просто зашкалюють. Наприклад, як повідомили у приймальній комісії лідера вузів за кількістю поданих заяв – «Львівської політехніки» – конкурс на факультеті маркетингу та логістики тут сягнув 60 чоловік на місце, бажаючих стати правознавцями ще більше – 74(!) на місце. Тож про полегшені умови вступу для них говорити не доводиться. Тим більше, що цього року держзамовлення скоротили на 20%.
У відомчому Міністерстві впевнені, що спокійною вступна кампанія була і через те, що майже третина абітурієнтів скористалися електронним вступом. Хоч і підводила техніка у перші дні напливу, але потім все налагодилося. А от Громадянська мережа ОПОРА, яка ревно стежила й за зовнішнім незалежним оцінюванням, й за вступною кампанією, вже оприлюднила кілька основних недоліків, з якими довелося стикнутися цьогорічним вступникам. Серед них називають і маніпуляцію з обсягами державного замовлення, невдалий експеримент із електронним вступом та використання додаткових балів за платні підготовчі курси, коли деякі університети усім без винятку слухачам нараховували максимальні 20 балів.
Мирослава КОСЬМІНА
Comments: |