Берестецька битва повторилася через 360 років
Підпис відсутній
У селі Пляшева на Рівненщині, де знаходяться знамениті «Козацькі могили», відбулося пошанування пам’яті козаків, полеглих за волю України у Берестецькій битві. Головними подіями стали спільний поминальний молебень та історична реконструкція подій 360-річної давності.Берестецька битва 1651 року до ХХ століття вважалася однією з найбільших за кількістю учасників. У ній взяло участь 150 тисяч регулярного польського війська, яким командував король Ян Казимир II. З українського боку учасниками баталії було близько 80-100 тисяч козаків та повсталих селян під проводом гетьмана Богдана Хмельницького. А ще на полі бою перебували декілька десятків тисяч кримських татар на чолі з ханом Гіреєм ІІІ, який у вирішальну мить зрадив Богдана Хмельницького. Загалом Берестецька битва завершилася перемогою польського війська. Втім, для України, як сказала у поемі «Берестечко» геніальна поетеса Ліна Костенко, така поразка була варта стонадцять перемог. Бо тоді, у 1651 році, неначе сталь у вогні, загартувався дух українства, який потім невпинно кликав та вів до волі й незалежності.
Наразі, через 360 років, гетьман Богдан Хмельницький, кримський хан Іслам-Гірей, польський король Ян Казимир, козацькі полковники Іван Богун, Данило Нечай, Мартин Пушкар та інші історичні постаті повернулися на поле Берестецької битви. І заново, як і в середині XVІІ століття, усе відбулося за знайомим сценарієм: затята баталія, прояв героїзму, зрада кримського хана, перемога поляків, відступ козаків і формування нового українського війська, яке у майбутньому стане міцніше на захист українських теренів.
Саме такою 26 червня 2011 року постала інсценізація відомих історичних подій на території Національного музею-заповідника «Поле Берестецької битви». У військовій реконструкції битви взяли участь близько 200 чоловік, котрі представляли військово-історичні клуби України, Польщі, Чехії, Білорусі.
– Ми приїхали із Польщі абсолютно не для того, щоб засвідчити, що наші колишні родовідні предки були чимось кращими, сильнішими від українських вояків, оскільки виграли тодішню баталію, – каже Марі-уш Стомінський, учасник польського стрілецького братства. – Такі ретроспективи повинні засвідчувати зовсім про інше – аби подібних протистоянь між народами ніколи не існувало. Як-от у нас в родині, де батько – поляк, а мама – українка, де панує розуміння та любов, де пошанованою та важливою є історія обох держав.
Характерно, що історичній реконструкції Берестецької битви передувала поминальна молитва, яка пройшла при багатотисячному велелюдді за участю Патріарха Київського i всієї Руси-України Філарета.
Сергій Новак,
Рівненська область