Постріл другий – оптимістичний
Уже в серпні того 2000-го Роксолана поїхала в реабілітаційний центр для інвалідів. Її навчили пересуватися на візку, доглядати за собою. Але найважливіше – психологічний фактор, коли побачила й усвідомила, що вона не одна така на світі.
– До своєї травми навіть ніколи не зауважувала, скільки людей на інвалідних візках, – продовжує жінка. – І вони навчилися з цим жити. Люди спілкуються, закохуються, створюють сім’ї, народжують дітей. Досить швидко я зустріла чоловіка, він був повносправний, вийшла заміж. Вагітність проходила дуже важко. Вісім років тому народила доньку, яку ми назвали Еліна-Адріана. В мене не було надто багато вільного часу, щоб зациклюватися на своїй біді.
Але це ще не всі випробовування для чемпіонки. Добре відомо, що Бог дає стільки, скільки людина може витримати. Чотири роки тому її чоловік Андрій у віці 25 літ помер від онкологічного захворювання.
Залишилася Роксолана з донькою...
Якось у кав’ярні до неї підійшов чоловік і сказав, що його звати Юрій. Півтора року тому вони побралися. Так у її житті складається: скільки випробовувань, стільки й подарунків долі. В неї такі ж клопоти, як і в більшості жінок: приготувати їсти, відправити доньку-другокласницю в школу, яка вже в міру своїх сил допомагає мамі.
Постріл третій – переможний
Ще в реабілітаційному центрі їй запропонували спробувати себе у стрільбі з лука. Але Роксолана вперто відмовлялася.
– Мною зацікавився тренер команди Михайло Корнідович Хусківадзе, який наполегливо телефонував і запрошував в секцію, – пригадує чемпіонка. – Очевидно, розгледів мій потенціал. Тренувалася рік, але коли завагітніла, то аж до народження доньки всі спортивні заняття припинила. Продовжила в 2005-му з особистим тренером Олегом Петровичем Ілляшенком.
Через рік Роксолана стала чемпіонкою Європи у командних змаганнях. У 2007-му на чемпіонаті світу в Південній Кореї була четвертою. На Пекінській олімпіаді Роксолана виборола сьоме місце. Завжди щось заважало перемогти. Були і сльози, й істерики, кидала лук. Але тренер заспокоював: “Ще не прийшов твій час”. І нарешті у 2010 році у Франції в місті Віші здійснила свій переможний постріл – і стала чемпіонкою Європи. Завоювала для України ліцензію на олімпіаду в Лондоні.
– Якихось особливостей немає в цьому виді спорту, – пояснює спортсменка. – Найголовніше: впевненість, віра в себе і стальні нерви. Але це необхідно і в повсякденному житті. Дуже важливо в момент пострілу відключитися, не чути криків глядачів. Тільки мішень і лук.
– В мене ще немає найвищої спортивної нагороди – олімпійської медалі, – продовжує вона. – Але після моєї перемоги у Франції міський голова Львова Андрій Садовий пообіцяв автомобіль. У жовтні минулого року вручив сертифікат на 100 тисяч гривень, за який ми придбали машину. Я щиро вдячна панові Садовому, адже не всі вітчизняні по-літики виконують свої обіцянки.
– Не знаю навіть, як передати свої відчуття, коли стаєш чемпіоном, отримуєш золоту медаль і звучить гімн України. В той момент душа співає й плаче одночасно, – ділиться враженнями Роксолана.
Наші паралімпійці – приклад мужності, сили волі та справжнього патріотизму. Вони стають чемпіонами, і на всіх континентах звучить український гімн. Лише тоді держава згадує про них, і то не завжди. Але вони вперто тренуються і готуються до нових перемог, щоб прославити свою Батьківщину – Україну.
Кость ГАРБАРЧУК, м. Львів
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |