«Швидка»… ходить пішки!
Сімейний тандем – водій Віктор ПАСІШНИК та дружина виїзний фельдшер Ніна – на виклик ходили удвох
Сьогодні, коли ми говоримо про туристичні подорожі у Космос, роботів, яких задіюють у різних сферах людського життя, ніяк в голові не вкладається: не маємо елементарних речей! До абсурду доходить. Так у досить великому селищі Квасилів, що на Рівненщині, працює станція невідкладної допомоги, яка… не має своєї «карети» швидкої допомоги. Уявіть: шофер бере за одну руку виїзного фельдшера, в другій тримає важелезний чемодан з усім необхідним медичним начинням і обоє, кожен на своїх двох, «мчать» на виклик за кілька кілометрів!Не вірите? Скажете, смішно. А жителям навколишніх сіл – Загороща, Порозов, Тайкури, Корнин, Колоденка – невесело. Їм майже місяць довелося обходитися без послуг Квасилівської «швидкої». Там зламався старенький «уазик», яким понад 20 літ щодня виїжджали на виклики. Майстри тільки руками розвели: ремонту не підлягає! Тож фельдшери не мали змоги пішки відвідувати навколишні села – ледве встигали обійти ті виклики, що надходили з Квасилова.
– Колись наш пункт невідкладної швидкої допомоги належав до квасилівської амбулаторії, – розповідає Віктор Пасішник, водій. – Я тут працюю від часу створення. Але потім амбулаторія від нас відмовилася. Пояснили: грошей на утримання нема.
Тоді квасилівську «швидку» приєднали до райлікарні №2, що у Дядьковичах, а це – за 18 кілометрів. Саме сюди в разі необхідності доправляють хворих. Власне, востаннє «швидка» й зламалася по дорозі до лікарні. Тоді (а за вікном був лютий, ще сніг лежав) у холодному салоні чекав на порятунок шестимісячний пацієнт із запаленням легень…
– Машині, на якій ми їздили, уже 22 роки, – продовжує Віктор Іванович. – При чому термін експлуатації «швидкої» мав би становити сім (а при цілодобовому режимі – не більше шести). Вона ж «вижала» понад три норми – намотала 214 тисяч кілометрів! Це ж рахуйте: обслуговуємо 15 тисяч людей, щодня маємо по 10-15 викликів. До деяких сіл від нас і 16 кілометрів буде. Плюс 18 кілометрів – до нашої райлікарні у Дядьковичах чи усі 35 – до Клевані, якщо, скажімо, хворому потрібна хірургічна допомога. Ми й так з хлопцями постійно ремонтували автомобіль, останнім часом буквально з-під нього не вилазили. Бо з 2000-го машина постійно ламалася. Куди тільки ми тоді не зверталися по допомогу. Правда, нам трохи підкинули грошей на запчастини, то ми «зліпили» одну «карету» з двох (перебрали ще одного старенького «уазика») і ще до тої пори на ній їздили. Проте тепер вже зупинилися остаточно.
Але ж хвороби не чекають, коли з’явиться новий автомобіль і медикам буде чим добиратися до пацієнтів. Своїх, квасилівських, «невиїзні» виїзні фельдшери обслуговували пішки. Вдень і вночі намотували десятки кілометрів, аби добратися до хворого і назад. А потім знову, втомлені і знесилені, поспішали на виклик. Супроводжували фельдшерів шофери, які водночас виконували функції охоронців та носильників. А ось коли виклики надходили із прилеглих сіл, їх з Квасилова переадресовували до Рівного.
Ось так мучилися майже місяць. Тоді над квасилівським пунктом невідкладної швидкої допомоги змилувалися «шефи» – з райлікарні №2, у якій вони на балансі, тимчасово виділили «Ниву» для обслуговування викликів. Але ж погодьтеся, це не є вирішення проблеми! Хіба можна у ній транспортувати лежачих хворих? Фактично найтяжчі пацієнти можуть опинитися за бортом…
Чи є перспектива у Квасилові отримати повноцінну «карету» для надання невідкладної допомоги? З цим питанням ми звернулися до голови Квасилівської селищної ради Дмитра Крета. Він з цього приводу сповнений оптимізмом:
– Тимчасово люди заспокоїлися. Все ж, як-не-як, «швидка» працює. Розумію, що «Нива» – не найкращий варіант. Але новий автомобіль швидкої допомоги коштує в межах 120 тисяч гривень. Я вже мав розмову з головами райради та райадміністрації. Вони пообіцяли посприяти у вирішенні цього вкрай важливого питання. Але просять виділити від себе дольову субвенцію. Сесія районної ради запланована десь на середину квітня. Перед цим ми проведемо сесію селищної ради, на якій для таких цілей виділимо з бюджету розвитку 30 тисяч гривень. Тож повноцінна «швидка» у Квасилові буде.
Наталія КРАВЧУК,
Рівненська область
Фото автора