Організатор Кенгірського повстання
1949 року Михайло Сорока звільнився, але вже через декілька місяців його знову арештували й без суду відправили на заслання у Красноярський край, де він знову почав займатися підпільною роботою. Там його арештовують і у 1953 році військовий трибунал виносить йому та ще декільком політв’язням смертний вирок. На процес привезли за свідків Галину Дідик і Дарку Гусяк, які просять Михайла написати касаційну скаргу, як це зробили інші, але він відмовляється. Нарешті його переконали, що треба писати, бо він ще потрібен для табірної роботи. Сорока написав, і його помилували. Далі – етап до Казахстану в Кенгірський табір особливого призначення («Степлаг»), де переважали українці і «лісові брати» з Прибалтики. Умови тут – надзвичайно важкі, особливо, коли до політв’язнів підсадили «блатних». У Кенгірі розпочалося повстання, яке тривало з 16 травня до 26 червня. В Москву летить телеграма: «Всеми этими делами руководят в лагере оуновцы, и чем больше с ними говорят, тем больше они выставляют требований и наглеют». А звідти прийшов наказ ввести на зону війська, і серед ночі тут почувся гул. Кенгір конав під гусеницями. Кенгір добивали ломами та прикладами. Кенгір стікав кров’ю. Це єдине повстання у таборах ГУЛАГУ, яке придушували танками. Та пройшло воно недаремно, адже після цього у таборах провели реформу, яка полегшила життя ув’язненим. Після повстання Михайла Сороку, який чудом вцілів завдяки тому, що його дуже оберігали, відправили у Магадан.
Він пройшов через багато таборів, але зламати його не могли. Тому до нього використали особливий спосіб тиску. Переодягнувши у гарний одяг, його у 1969 році відправили до Києва під виглядом «канадського професора». Дали змогу зустрітися із сином і рідними, він побував у Тернополі, Львові. А потім, запропонувавши гарне життя, дали підписати документ, у якому йшлося про розкаяння і відмову від своїх переконань. Михайло Сорока відмовився підписувати. Його дуже побили і відправили знову у мордовські табори, де у нього стався інфаркт. Цього разу він вижив, отримавши інвалідність. А коли стався другий інфаркт, він помер на руках у Михайла Гориня. Начальство табору навіть не дозволило Катерині Зарицькій, яка теж тут відбувала покарання, попрощатися з чоловіком. І лише у 1991 році син перевіз прах батька до Львова, де його захоронили на Личаківському кладовищі. За труною йшла багатотисячна процесія...
Могутність й нескоренність Михайла Сороки ще недооцінені і не зайняли того місця в нашій українській історії, на яке він заслужив своїм страдницьким життям і незламною боротьбою за незалежність української держави.
Ольга ЖАРЧИНСЬКА
Comments: |