Березень приніс Японії розруху. Країна пережила руйнівні землетруси і цунамі. Додалися ще й вибухи на атомній станції «Фукусіма-1», що за 250 км від столиці Токіо. Аварії вже дали шість балів за семибальною шкалою небезпеки радіоактивного зараження. Сім балів було в Чорнобилі… Результатом землетрусів у Японії стало зміщення осі Землі на 15 сантиметрів, а «земна доба» скоротилася на 1,6 мікросекунди!
Спеціалісти підрахували, що Японії знадобиться щонайменше п’ять років, аби впоратися з наслідками стихії. За оцінкою голови Міністерства економіки та бюджетної політики країни, загальні втрати перевищать 250 мільярдів доларів. Подібні катаклізми тут пережили у 1933-му – Японію «трясло» з силою 9 балів. Однак тоді економічні втрати не були настільки серйозними.
Річ у тім, що Японський архіпелаг лежить на стику кількох тектонічних плит. Щороку тут трапляється заледве не чверть усіх землетрусів магнітудою понад 6 балів, що фіксуються на планеті. Місцеві жителі вже звикли до природних катаклізмів, а тому намагаються облаштувати свій побут так, щоб максимально зменшити втрати, зокрема, зводять каркасні будинки, які витримують потужні підземні поштовхи. А один з мобільних операторів країни ввів спеціальну послугу, якою користується половина населення острова. Він «есемескою» попереджає про поштовхи в різних куточках острова.
Однак вберегтися від настільки страшних наслідків біди ніщо не допомогло. Країну «трясе» по сьогодні (в суботу вранці поштовхи сягали 6,1 бала), а кількість жертв зростає пропорційно розібраним завалам. За попередніми даними, загинуло і зникло безвісти щонайменше 22 тисячі осіб. За даними Національного поліцейського управління, уже підтверджено загибель 8,13 тисячі людей. У зв’язку з останніми подіями, 77-річний імператор Японії Акихито уперше в житті виступив із телевізійним зверненням до співвітчизників. Монарх закликав японців проявляти милосердя, допомагати один одному. Варто додати, що японців з дитинства вчать потреби суспільства ставити вище власних. Якщо в інших країнах під час природних катаклізмів спостерігається мародерство, то в Японії такого нема. Більше того, власники магазинів знижують вартість товарів широкого вжитку і безкоштовно роздають питну воду.
Всесвітній банк вказує, що землетрус у Японії матиме економічні наслідки для усієї Східної Азії – відобразиться на торгівлі та фінансах. Адже всі країни цього регіону мають серйозні зв’язки з Японією (зокрема, щодо постачання компонентів для високотехнологічної продукції).
А екологічні наслідки можуть позначитися й на Україні. За словами завідуючого відділом сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАН України Сергія Вербицького, будь-які катастрофи впливають на всю землю. Прогнозують, що в Криму й Одесі можна очікувати землетрусів силою 7 балів, а на Закарпатті – 5.
Світову громадськість дуже турбує ситуація на атомній станції «Фукусіма-1». Там вже загинуло п’ять ліквідаторів. Володимир Павлович, завідувач відділення ядерних реакторів Інституту ядерної фізики НАН України, заспокоює: в Японії не мало б бути Чорнобиля-2. Пояснює: викиди на «Фукусімі-1» сталися через викид радіоактивної води, якою охолоджують реактор. Реактори в Фукусімі і в Чорнобилі – різної конструкції, зведені за різними технологіями, та й причини інцидентів різні. Основний радіоактивний викид у Чорнобилі був завдяки горінню графіту протягом десяти днів. А у Фукусімі немає графіту, й реактори, слава Богу, цілі. Однак ситуація погіршується через те, що на двох енергоблоках АЕС «Фукусіма-1» вийшли з ладу системи охолодження, а вода в басейнах для паливних стержнів википіла, тож захисні стіни реакторів плавляться. Японські військові гелікоптери охолоджували їх, скидаючи з повітря морську воду. Однак це не вирішило проблеми. Найскептичніші прогнози науковців: якщо не вдасться охолодити ядерні стержні, вони розплавляться – і тоді великої екологічної катастрофи не уникнути: радіоактивна маса піде в землю.
Підготувала
Наталія КРАВЧУК
Comments: |