Все, що нажив, забрали у колгосп, а діда – до Сибіру
А дід Дмитро наш був, як кремінь. Зціпивши зуби, терпів. Записався в колгосп, доглядав вівці. Свої і ще трьох господарів. Тварин стільки, що ледве вмістилися в кошару. Знав їх по кличках. Баба на льону працювала. Свої коралі-намиста не носила. Боялася, що і їх заберуть. Діда доля згодом загнала в Сибір. Якийсь ненависник-заздрісник нашептав владі, що в нашій родині залишилося золото-срібло. Приїхали з району – і давай діда допитувати, де подів куркульське “барахло”. А той відповів, що давно розпродав. Повірили чи ні, а таки зіслали його на чужину. Перед від’їздом з хати зникли коштовності. Навіть бабця не знала, де поділися. Дід обняв її і шепнув: “Дістануться нашим онукам...” З того заслання так і не повернувся. Де його кості – не знаю. Так би хотілося їх повернути в Україну. Але скільки таких господарів по чужих світах знайшли спочинок? І ніхто їх вже не поверне на рідну землю.
Бабуся сама дітей на ноги поставила. Важко було, батько мені розповідав. Особливо в селах. Тож як випала нагода податися в місто, два бабиних сини і донька не упустили можливості стати городянами. Здобули освіти і проживають у Києві. А баба у тій просторій хаті зосталася сама. Гамірно було влітку, бо ми малі, її онуки, як горобці, обсідали стареньку. Вона тримала козу, яку ми навчилися доїти. А надвечір лазили в курник і вишукували ще теплі курячі яйця. А малі курчата... Ми так любили їх доглядати. Потім бабуся нам у Київ передавала молодих півників. Буль-йон – пальчики оближеш.
Я завжди з теплотою у своїй затишній київській квартирі згадую про нашу милу бабцю. Вона навіть на старість не втратила своєї вроди. Я любив дивитися на красиве бабусине обличчя, акуратно прооране борозенками-зморшками. Коли її не стало, ми все одно влітку приїжджали до оселі. Якось підлаштовували хату, обкошували подвір’я. Однак з роками ці подорожі припинились. Коли мені стукнуло сорок п’ять, потягнуло до села, з якого моє коріння. Я приїхав на свій куток, де пройшло босоноге дитинство, і вжахнувся. Бляха на хаті провисла, кропива заглядає в чорні, вже й без шибок вікна, старий сад наполовину всох. Дерев’яна криниця обвалилася, замулилася, і там вже не було води. І мені стало гірко. Я дав слово, що відроджу це гніздечко. Оскільки двоюрідних братів і сестер маю немало, зідзвонилися і вирішили навести лад на дідовому та бабиному подвір’ї. З’їхалося нас в село аж семеро. Жили в напіврозваленій хаті, купували в селян харчі. А потім я подав ідею розкопати колодязь, бо ж не годиться возити воду від сусіда бідоном. Запросили на консультацію старого копача криниць, закупили цементовані круги. І почали копати... Спина боліла, руки нили, але ми вирішили за день із роботою справитися. І коли вже було вивезено чимало землі, моя лопата дзенькнула об якийсь залізний предмет. Думали, може знахідка з війни, тож обережно розгортали грунт. Коли ж докопалися, то виявилося, що це залізний ящик. Від часу він поржавів. “Що там?” – пульсувала думка. Я довго морочився з тим ящиком, але таки відкрив. І яким же було моє здивування, та й усіх моїх братів та сестер, коли ми побачили там намиста, персні, сережки. І я пригадав, що мій батько розповідав про бабусині прикраси, а потім говорив, що вони десь зникли. Видно, дідусь, коли його відправляли в Сибір, жбурнув їх у колодязь, що й дружина не знала. Схоже, відчуття, що нажите важкою працею таки повернеться в родину, його не підвело. Родинний скарб дістався онукам через багато десятиліть. Ми полюбовно розділили ці старі цінні речі. І раділи, і плакали... Пом’янули померлих. Ще з більшим завзяттям взялися за відродження хати. Дах перекрили, стіни укріпили, подвір’я обгородили, багаторічних квітів понасаджували, старі фруктові дерева викорчували, а нових насадили. Тепер є куди приїжджати відпочивати влітку. А цього року навіть Новий рік святкували в селі. Так добре було. Може, пройде час, і хтось із наших переїде сюди жити?
Дмитро КРУГЛЮК,
Волинська область
Comments: |