Великий піст – Богом визначений для спасіння душ

Підпис відсутній

Підпис відсутній

Це найважливіший, найдавніший і найтриваліший з усіх постів. Він – як спомин про сорокаденний піст Спасителя у пустелі. Це час молитви, покаяння, аби виблагати у Господа відпустити нам гріхи для достойного причастя.
Ще у Старому Завіті Господь заповів синам Ізраїлевим давати щороку десятину, щоб благословлялися усі їхні діла. Святі апостоли встановили Великий піст або, як ще кажуть, Чотиридесятницю (не рахуючи неділі, приблизно 36 днів).
Цей піст має три підготовчі тижні. Перший – митаря і фарисея, аби показати, що тільки молитва і смирення, а не хвальба чеснотами, допоможе здобути Боже милосердя. Другий – блудного сина. Церква учить нас надіятися лише на милосердя Господнє, якщо щиро покаємося у своїх гріхах. У цей тиждень співається псалом, де є слова, що хвилюють віруючих: “Блаженний той, хто візьме і розіб’є дітей твоїх (вавилонських) об камінь”. Така жорстокість неприйнятна для християнина. Але це не для буквального сприйняття. Блаженний той, хто має тверду рішучість розбивати об камінь віри погані думки і бажання тоді, коли вони ледь зароджуються, тобто перебуваючи у стані немовляти, перш ніж переростуть у злі діла і звички. Третій – М’ясопусний або Сирний. Із скоромної їжі дозволяється їсти сир, масло, молоко. Читається Євангеліє про страшний суд, аби спонукати грішників до покаяння. Неділя перед Великим постом – Прощена (Сиропусна). Ми не можемо отримати відпущення гріхів, не простивши образ ближніх, тобто треба помиритися з усіма тими, з ким ворогували.
Перший тиждень Великого посту особливо суворий, а богослужіння – особливо тривале. В п’ятницю на літургії після заамвонної молитви проводиться освячення колива (відвареної пшениці з медом) в пам’ять святого великомученика Феодора Тирона, який надав благотворну допомогу християнам для збереження посту. Візантійський імператор Юліан Відступник у 362 році наказав таємно окропити кров’ю ідоложертовних тварин усі харчі в Антіохії. Святий великомученик Феодор Тирон, спалений у 306 році за віру Христову, явився у сні антиохійському єпископу і відкрив йому цей таємний намір, повеліваючи упродовж тижня харчуватися лише коливом, нічого з харчів не купуючи.
Страсний тиждень – останній перед Пасхою, присвячений споминам про останні дні земного життя Спасителя. Великий (Чистий) четвер відомий службою, що присвячена спомину про омовіння Ісусом Христом ніг учням, Тайну вечерю, молитву Ісуса Христа в саду Гетсиманському і зраду Іуди. Служба Великої п’ятниці присвячується спомину про хресні страждання Спасителя, його смерть і погребання. А богослужіння Великої суботи – це спомин про перебування Ісуса Христа “у гробі тілом, у пеклі душею, як Бог, у раю з розбійниками, і на Престолі був Ти, Христе, з Отцем і Духом, все наповняючи, Неописаний” і про воскресіння Спасителя з гробу.
За матеріалами “Закону Божого”

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>