У сільській школі вчать французьку
Домінік ВОРОНОВСЬКІ приїхав до Ірини ЗРОБОК з подарунками
Нещодавно у Кустинській неповній середній школі Радехівського району, що на Львівщині, у другокласників проводився відкритий урок з іноземної мови. На перший погляд, звичайна річ для навчального процесу. Проте не досить звичним, як для сільської школи, є те, що вивчають тут саме французьку, а на уроці побував справжній француз Домінік Ніколя Вороновські. Що ж спонукало месьє приїхати у таку глибинку?– Минулого року я познайомився із мадам Іриною у нашому містечку Клюні на святкуванні 1100-ї річниці абатства і прийняв запрошення відвідати її рідну батьківщину. Я був дуже здивований, що у такому маленькому селі викладають французьку мову. Крім того, за тиждень на Львівщині планую відвідати Лопатин, Радехів і, звісно ж, село Гончарівку Буського району, де народився мій батько, – пояснив мені Домінік.
Мадам Ірина Зробок працює у кустинській школі вчителем французької та англійської мов. У Францію вона потрапила у якості перекладача з групою діток із Радехівської музичної школи, які були туди запрошені і готували концертний номер. А ось месьє Домінік є президентом благодійної асоціації “Давай Женевуа-Україна”, мета якої – налагоджувати французько-українські відносини у культурній та навчальній сфері. Як виявилося, недарма Домінік заснував у 2006 році таку організацію, адже його батько – українець. У 1938 році емігрував на роботу у США, потім перебрався у Францію. Він, до речі, ще живий, щоправда у досить похилому віці.
З української сторони асоціацію очолює львів’янка Ірина Байцар, яка супроводжує месьє Домініка на нашій землі і допомагає йому тут порозумітися. Цікаву деталь дізналася від неї – француз пересувається нашими битими дорогами або пішки, або на громадському транспорті. І ніяких незручностей при цьому не виказує. Мовляв, для нього це навпаки – в диковинку.
– Коли він вперше приїхав, у нього на руках був папірець із планом-схемою від його батька, як потрапити у Гончарівку, – згадує пані Ірина. – Певно що, з 1938 року там багато змінилося. Ми мусили ходити з хати у хату і питати людей про рід Вороновських. Тоді Домінік пережив цілу бурю емоцій, особливо коли старі бабці просили його відшукати у Франції сина, брата, чоловіка…
Домінік Вороновські не володіє українською мовою, проте встиг уже кілька разів побувати у нас. Своїми візитами він поєднує корисне із приємним: пізнає місця, які дорогі його батькові, і підписує партнерські угоди між містами, наприклад, між Радеховом і Сен Жюльєном. Він хоче, щоб наші країни краще дізналися одна про одну. Тому на початку наступного року планується запросити кількох учнів на тримісячне навчання у Францію, буде здійснюватися обмін студентами.
Мирослава КОСЬМІНА,
Львівська область
Фото автора