Волинь зробила вагомий крок вперед
Підпис відсутній
Минув перший рік, як до української влади прийшла команда Віктора Януковича. Сам Президент перед виборами взяв на себе чимало відповідальних завдань, які в сумі зводяться до одного – покращення життя українців. Недарма своє президентство він розпочав із болючих загальнодержавних реформ, результатами яких скористаємося лише через рік-два. Та навіть ті напрацювання, які зроблені у 2010 році, вже говорять про позитивні й правильні кроки на шляху до кращого життя. І від того, як спрацює кожен регіон, залежить загальнодержавна ситуація, що, зрозуміло, позначиться на кожному громадянинові нашої держави. Волинь за минулорічними підсумками роботи зарекомендувала себе як відповідальна й перспективна область.Економічна стабільність
Державний бюджет у 2010 році Волинська область виконала за всіма показниками. До загального фонду місцевих бюджетів надійшло 822,5 мільйона гривень, а це на 12,4 відсотка більше, ніж за 2009 рік, а до бюджетів усіх рівнів області – 2355,5 мільйона гривень, що на 32,4 відсотка більше, ніж за цей період минулого року. Приємно, що й зарплата працівників теж реально зросла більше ніж на 14 відсотків (в Україні на 10). Нещодавно Віктор Федорович заявив, що цього року Україна позбудеться такого ганебного явища, як заборгованість по зарплаті. І це реальна перспектива для волинян, бо вже до кінця 2010 року заборгованість із заробітної плати зменшилась на 54 відсотки. І стоїть завдання до квітня нинішнього року погасити усю заборгованість на підприємствах усіх форм власності.
Поліпшити життя можна тоді, коли створюються нові робочі місця, коли людина має роботу. На Волині минулоріч створено 19057 робочих місць.
Найкраще зі своїми поставленими завданнями справлялися машинобудівники, виробники целюлозно-паперової продукції, обробники деревини. Валової сільгосппродукції у 2010 році вироблено на 3003,7 мільйона гривень, що більше від минулого року на 1,5 відсотка. Економіка Волині отримала прямих іноземних інвестицій на суму 20 мільйонів доларів (332,8 долара в розрахунку на одного жителя), які залучалися у всіх містах та районах області.
Ця ситуація була сприятливою для того, аби населення області своєчасно розраховувалося за надані йому послуги. Таким чином, рівень сплати волинянами за житлово-комунальні послуги становив 95,7 відсотка, за електроенергію – 99,2 і за газ усі 100 відсотків!
Неабияке значення керівництво області надає розвитку малого підприємництва. Зокрема застосовувалися пільгові механізми фінансової підтримки інвестиційних проектів для малого підприємництва. В усіх районах і містах обласного значення працюють дозвільні центри з видачі дозвільних документів. Загалом на підтримку розвитку малого підприємництва з обласного бюджету використано 618 тисяч гривень.
Соціальна активність
Зрозуміло, що ріст економічних показників відобразився на впровадженні соціальних програм. Підтвердженням цього стали нова поліклініка у місті Ківерці (майже 40 тисяч гривень виділив фонд “Рідна Волинь”), новозбудована районна лікарня у місті Любомль, бактеріологічна лабораторія в Горохівській центральній районній лікарні, амбулаторія загальної практики сімейної медицини у селі Буцин Старовижівського району, капітальний ремонт інфекційного відділення Луцької районної лікарні у селі Липини. Новозбудовані школи стали неабияким подарунком для дітей села Мукошин Любешівського району та Ростань Шацького району. А у селі Мирках та Печихвости Горохівського району, селі Литовеж Іваничівського, Грем’яче Ківерцівського й Заболоття Ратнівського району відкрито дошкільні заклади. Ліхтарі встановлено у селі Рованці Луцького району, Копачівці й Кременці Рожищенського, Буцині Старовижівського району. У Ветлах Любешівського району відкрили вуличний газопровід.
Знаючи ситуацію у нашій області, Віктор Янукович доручив розглянути питання щодо завершення будівництва та введення в експлуатацію у 2012 році перинатального центру у Луцьку, визначення обсягів фінансування робіт для завершення у 2012 році будівництва першої черги шахти № 10 “Нововолинська”, реконструкції автомобільних доріг загального користування Київ – Ковель – Ягодин та Устилуг – Луцьк – Рівне у 2011 році, завершення ремонтно-реставраційних робіт у садибі родини Липинських та картинної галереї у Луцьку.
Гуманітарний розвиток
Президент України переконаний, що унеможливити розкрадання державних коштів, забезпечити прозорість бюджетного процесу можна, залучивши до контролю громадськість, об’єднавши найкращі інтелектуальні сили. На Волині створена Регіональна рада гуманітарного розвитку, метою якої є врахування суспільно значимих інтересів у вирішенні найважливіших регіональних питань гуманітарного розвитку, зокрема, у сферах освіти, науки, культури, охорони здоров’я. На засіданні цієї Ради обговорювався проект Концепції створення національного суспільного телебачення і радіомовлення, перспективи розвитку дошкільної освіти в області.
Протягом 2010 року з обласного бюджету виділено 106 тисяч гривень для реалізації 37 проектів, які стосувалися підтримки сім’ї, молоді, дітей і жінок. А на реалізацію Програми економічної підтримки книговидавничої справи й видання книг місцевих авторів виділено 750 тисяч гривень (таким чином профінансовано 66 книг волинських авторів).
Вшанування ветеранів
Відомо, що минулий рік був роком ветеранів Великої Вітчизняної війни, оскільки ми відзначали 65 річницю з Дня Перемоги над фашистською Німеччиною. Напередодні Президент України наголосив, що усім ветеранам цієї війни, учасникам Афганської війни й ліквідаторам наслідків Чорнобильської катастрофи треба забезпечити належне медичне обслуговування, надати можливі пільги й привілеї.
Волинь відгукнулася на ці завдання. У терапевтичному відділенні Луцької центральної районної лікарні відкрито палати для інвалідів війни, обласному госпіталю інвалідів війни передано три холодильники, обласній клінічній лікарні – пересувну діагностичну автолабораторію з усім сучасним обладнанням. А ще 53 інвалідам Великої Вітчизняної війни, учасникам бойових дій виділено автомобілі. Багатьом ветеранам адресно надані пільгові допомоги.
Реформування
Пенсійна реформа одна з найвразливіших, бо вимагає кардинальних і рішучих кроків задля подальшого благополуччя пенсіонерів. Адже вже усім відомо, що через декілька років працюючі громадяни не витримуватимуть пенсійних відрахувань – пенсіонерів стане більше, ніж тих, хто працює. Задля того, щоб донести волинянам суть і ціль цієї реформи, в області проведено 42 “круглих столи” з її обговорення, чотири прес-коференції та шість брифінгів з участю основоположників пенсійної реформи. Обговорення проходили в трудових колективах, на сторінках засобів масової інформації. Тривають вони і по цей день.
Система охорони здоров’я теж потребує змін. Відповідно до нормативних документів запроваджується дворічний експеримент на окремих територіях щодо реформування охорони здоров’я. Волинська область має своє бачення на ці реформи, яке базуватиметься на кількісній та якісній оптимізації медичних закладів і впроваджуватиметься за трьома основними напрямками: реорганізації закладів первинної медичної допомоги, покращення рівня і доступності медичних послуг шляхом їх чіткого розмежування, розмежування джерел фінансування медичних установ з наступним формуванням основ страхової медицини.
Міжнародне партнерство
“Зовнішня політика, участь України у світових та регіональних інтеграційних процесах, євроінтеграційний поступ, співробітництво з іншими державами, які є традиційними партнерами, повинні покращуватись і підпорядковуватись національним інтересам, зміцненню держави” – це одна із тез Президента України стосовно зовнішньої політики України. Волинь – одна із тих областей, яка справді є візитною карткою України, бо межує із Західною Європою. Найголовнішим нашим партнером була і залишається Польща. В серпні минулого року підписано Угоду про співробітництво між Волинською обласною державною адміністрацією і Маршалком Лодзького воєводства Республіки Польща, в грудні – План заходів з активізації двостороннього співробітництва Волинської області України та республіки Білорусь на 2011-2012 роки. Організовано та проведено ряд міжнародних конференцій, форумів, зустрічей з представниками дипломатичних установ, органів влади та бізнесових кіл Австрії, Білорусі, Італії, Литви, Німеччини, Росії, Польщі, Фінляндії та Швейцарії.
Готуємось до земельної реформи
Земельну реформу відтягувати не можна, бо це одне з найважливіших питань у політиці української держави – так вважає не лише Президент, а й експерти-аграрники. Земля – це найбільше наше багатство, а тому потребує особливого підходу у її реформуванні. Віктор Федорович виступає за громадське обговорення земельної реформи. Протягом 2010 року в області вжиті заходи щодо реалізації державної політики у сфері регулювання земельних відносин, використання, відтворення, охорони та проведення моніторингу земель, ведення земельного кадастру, державне регулювання у сфері встановлення меж населених пунктів.
В області розроблена Програма розвитку земельних відносин на 2010-2015 роки. На сьогодні одним з важливих питань у реформуванні агропромислового комплексу та створенні ринку сільськогосподарських земель є питання видачі державних актів на право власності на земельні ділянки власникам земельних паїв й укладання договорів оренди земельних ділянок між їх власниками та сільгосппідприємствами й фермерськими господарствами.
Управління Держкомзему систематично проводить перевірки стосовно дотримання вимог земельного законодавства. Найбільша кількість порушень виявлена на землях житлової та громадської забудови й сільськогосподарського призначення. Системні порушення – це використання й самовільне зайняття земельних ділянок без правовстановлюючих документів. Невиконання законних приписів посадових осіб.
У 2011 році особлива увага приділяється дотриманню чинного законодавства при прийнятті рішень щодо надання земельних ділянок з усіх категорій земель та зміни їх цільового призначення, недопущення порушень у розподілі земельних ділянок лісового та водного масиву, земель сільськогосподарського призначення. З метою наповнення державного та місцевих бюджетів важливо більш ефективно використовувати землю, для чого використовувати продаж вільних від забудови земельних ділянок не сільськогосподарського призначення, формувати ринок землі із земель сільськогосподарського призначення.
Олександр СПОДАРЧУК