«Мамо, їдемо до нас жити»
– Справа навіть не в грошах, а в принципі, – пояснює хотинський правдоборець, – хотів довести людям, що свої права можна і треба захищати. Це тільки так здається, що державна система всесильна. Мій приклад показує – треба боротися і не здаватися. Є такий біблійний вислів: “Стукайте, і вам відчинять”. Бували моменти, коли вже не залишалося ніякої надії. Мені неодноразово казали: махни рукою, нічого в тебе не вийде, – продовжує Борис Мартинчук. – Допомагала віра в Бога і підтримка моїх рідних.
Цікава історія його знайомства з другою дружиною Ларисою. Читачі вже, очевидно, зрозуміли, що Борис Мартинчук рішучий і наполегливий. У 2002 році він почув про молоду жінку-вдову з Березного, яка працювала на фарфоровому заводі. Просив сестру познайомити, але та все відмовлялася, мовляв, “ти маленького зросту, а то красива, висока жінка. Вона навіть не захоче з тобою розмовляти”.
Тоді Борис сам поїхав на завод, знайшов Ларису і познайомився.
– У неї дочка, в мене дочка й син, – розповідає він. – Жінка відразу поцікавилася, з ким живуть мої дітки. Коли пояснив, що зі мною, то Лариса сказала таку фразу: “Я думала, що дочка й син з бабою живуть, а ти по молодицях бігаєш”, – згадує першу їхню розмову Борис Мартинчук. – Наступного разу з дітьми поїхали до Лариси в гості. Навіть не знаю, як так вийшло. Я їм нічого не казав, але Оля і Андрій стали жінку просити: “Мамо, їдемо жити до нас”. Тоді Ларисина дочка Олена також несподівано заявила: “Мамо, ти як хочеш, а я їду з батьком”. Лариса відразу в плач: “Що ж мені робити?” Після цієї розмови вони з дочкою переїхали в Хотинь. І стало у нас троє наших діток, які відразу знайшли спільну мову і разом росли. Шість років тому в нас ще народився синочок Тарас.
Хату будували вдвох з дружиною
Сім’я стала великою, і надумав Мартинчук будувати нову хату. Все робили удвох з дружиною, а дітки допомагали. Борис мурував стіни, Лариса блоки подавала. Тепер у них просторий і затишний будинок, в якому панує любов. На ділянці збудували невеличкий продуктовий магазинчик, в якому алкоголем та сигаретами принципово не торгують.
– За рік відгуляли два весілля, – продовжує Борис Андрійович приємні спогади, – наші дочки Олена і Оля вийшли заміж. Ми з дружиною стали дідусем і бабусею, вже маємо онука Кирила.
В цій дружній сім’ї поважають одне одного. Власні релігійні погляди ніхто нікому не нав’язує. Борис ходить на зібрання у протестантський дім молитви до християн-баптистів, Лариса – у православну церкву.
– У нас повна свобода віросповідання. Європейський підхід, аби злагода була в сім’ї, – посміхається Борис Мартинчук. – Тарас ходить з мамою у православний храм. Дочки, коли жили з нами – на зібрання.
***
Наш співрозмовник жартує, що вже може відкривати юридичну консультацію із захисту прав людини, адже має власний п’ятирічний досвід листування з Європейським судом. І тепер до Бориса Мартинчука звертаються за порадами люди з усієї України, і він нікому не відмовляє. Адже сам пережив біду і добре розуміє людський біль та несправедливі звинувачення.
– Нещодавно одна жінка запитувала: як правильно оформити документи. Я детально їй все пояснив, і вже прийшла відповідь, що справа зареєстрована в Європейському суді. Дуже добре, що українці починають відстоювати свої права. Так що мій гіркий досвід людям знадобився, – розмірковує він.
Наші можновладці люблять говорити з високих трибун про те, як вони будують правову державу. Це тільки слова. Насправді ніхто нічого не будує в кланово-олігархічній країні. Скрізь і на кожному кроці наші співвітчизники зустрічаються з чиновницьким свавіллям та правовим нігілізмом. Тому єдиний вихід для наших громадян – навчитися і не боятися захищати та відстоювати свої права.
Європейський суд з прав людини — міжнародна організація, створена для контролю за дотриманням прав і свобод людини і громадянина, знаходиться у Страсбурзі (Франція). Європейський суд – міжнародний орган і може розглядати заяви, подані особами, які скаржаться на порушення своїх прав. Європейська Конвенція є міжнародним договором, на підставі якого більшість європейських держав зобов’язались дотримуватись основних прав, які викладені у самій Конвенції та у Протоколах до неї. Була ратифікована у 1953 році. За останніми даними, Україна посідає четверте місце у Європі за кількістю скарг до Європейського суду з прав людини. З одного боку, це свідчить про неналежну ситуацію в країні з дотриманням прав людини. З іншого – про проблеми із захистом порушених прав на національному рівні. Проте більшість заяв до Європейського суду, що надходять з України, визнаються судом неприйнятними до розгляду, зокрема, через неналежне оформлення документів.
Кость ГАРБАРЧУК,
Рівненська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |