Стара фотографія змінила долю

Підпис відсутній

Підпис відсутній

Валя тепло попрощалася з батьками, хоча, десь у глибині душі, залишився осад від останньої суперечки. Вмостившись у автобусі, вона махнула рукою і з нетерпінням чекала, коли він рушить. Три місяці її ніхто не вчитиме уму-розуму, ще й свої гроші заробить. А зібралася вона далеко – на Урал на практику. Захотілося світу побачити і пожити самостійно, без опіки...***
Дівчина знала, що на курсі їй заздрять. Ну чому б ні – одяг у неї завжди імпортний, з бази, квартира велика у центрі міста. Батько – впливова у місті людина, директор великого заводу. Дорога стінка забита книгами, які, окрім неї, майже ніхто не читає. Така собі типова радянська інтелігентна сім’я.
Дівчата, коли приходять і дивляться на цю розкіш, сидячи у величезних м’яких кріслах і ласуючи смачними цукерками з кавою, завжди охають та ахають: “Валько, як тобі шикарно живеться!” Батьки теж вміють себе перед її друзями показати: то те запропонують, то інше, і з такою гарною посмішкою – акторам треба вчитися. Тільки дівчата за двері, як обличчя у батька міняється і відразу починаються повчання, “як треба правильно жити”. Він ні в чому Валі не відмовляв, але, на жаль, підрісши, зрозуміла, що вона ніколи не відчувала справжнього батьківського тепла. Якось усе правильно і шаблонно. А мама що? Мама завжди підтримує його – вона з нього готова пилинки здувати, бо котра з її шкільних та інститутських подруг має стільки золота, шубок, шмоток. Вона вважає, що їй в житті дуже пощастило. Хоча Валя тепер готова посперечатися – вона добре бачить ставлення батька до мами. Вони не сваряться, але ніжності теж не помічає. Нема там любові. Вона не здивується, якщо виявиться, що в батька є інша пасія...
Чого лише не передумала дорогою до Свердловська про життя  її сім’ї. Недарма кажуть, що в золотій клітці тяжко, хоча, може, й не всім.
***
Зустріли Валю у Свердловську гарно, відразу дали людину, яка показала їй місце роботи на великому машинобудівному заводі й кімнату в гуртожитку. Їй докладно розповіли, як і куди у місті дістатися, де краще що купити. Місто справді велике – четверте за величиною в Росії.
– Ну, а щодо дозвілля, то з Машею скучати не будеш, – сказав Ігор Володимирович, її супроводжуючий.
Маша – дівчина, до якої Валю підселили, теж працювала на цьому заводі. Згодом вони більше довідалися одна про другу  й навіть подружилися. Якось Маша запросила Валю у спортивний комплекс, де займалася легкою атлетикою.
– Там і тобі теж буде корисно розім’ятися. Ти, взагалі, спортом займаєшся?
– Лижі люблю дуже, але у нас зими не завжди сніжні, так що це лише таке собі тимчасове захоплення. А ще у волейбол граю за інститут.
– Ну, з твоїм ростом тільки й грати у волейбол. До речі, у нас тут дуже сильна команда, і тренер відомий на всю Росію. Подивишся, як грають, може, й сама з ними погицаєш м’ячем.
***
Спортивний комплекс справив на дівчину неабияке враження. Якими видами спорту тут не займалися! Згодом Валя й справді зачастила з Машею до спорткомплексу і навіть познайомилася з відомим тренером з волейболу. Він дозволив дівчині пограти у команді, яку тренував. І як Валі було приємно, коли відмітив її технічну гру. Взагалі, він поставився до дівчини якось по-особливому, коли до-відався, що вона з України. А якось після тренування запросив її з Машею до себе в кабінет на чай. Було видно, що він з цікавістю розпитує дівчину про все, що пов’язано з Україною.
Якось він знову чаював із Валею, але цього разу вже без Маші. І багато чого розповів дівчині про себе. Виявилося, що його батьки родом з України, були виселені в Сибір. Назад їм повернутися не дозволили. Батько влаштувався у Свердловську – він був висококласним інженером, так тут і прижилися. Тепер Валя зрозуміла, чому російського тренера звати Тарас.
– Я так мріяв про жінку-українку, та не судилося. Хоча був закоханий в одну дівчину, яка теж приїжджала у наші краї в будзагін...
Тараса Васильовича хтось покликав, і розмова на цьому закінчилася. А одного разу він запросив українку-практикантку на вихідні до себе в гості. В суботу зранку під’їхав на “Жигулях” до неї під гуртожиток. Дорогою заїхали до ресторану, взявши там уже замовлені страви і тортик.
– Ну, а випити у мене завжди щось знайдеться, хоча цим ніколи не зловживав, – весело додав новий знайомий.
***
Квартира у Тараса Васильовича була гарно вмебльована, з безліччю кубків, призів і книг.
– Ви їх читаєте?
– А що мені залишається робити у вільний час. Знайома у книжному працює, її сина тренував, вона й дістає хороші книги, – резюмував своє холостяцьке життя цей гарний, статний чоловік, накриваючи стіл новій гості. Він багато розповідав про себе, про спортивні перемоги, хоча за професією мав бути геологом. Успіхи в спорті змінили його життя і, напевно, й долю.
– Ось у цьому альбомі покажу тобі дівчину, в яку був закоханий. Українка... Ми познайомилися у будзагоні, – сторінка за сторінкою чоловік гортав альбом зі студентських років.
Він перегорнув ще одну сторінку, і Валя аж підскочила:
– Ой, така фотографія є у маминому альбомі!
Тарас Васильович оторопів:
– Що, справді така сама?
– Точнісінько. Мама казала, що це із будзагону.
– А маму твою як звати?
– Тамара, вона на геологічному факультеті у Львові вчилася.
І враз обоє замовкли. Валя чомусь миттю згадала батьків докір, коли приміряли їй дублянку, привезену з бази: “І в кого ти така дилда виросла?” Мо’ тому вона й семимісячною народилася...
А Тарас Васильович – хвилювання Тамари, коли вони з нею прощалися на пероні у далекому 67 році: “Хоч би у мене не було проблем. Це який сором перед батьками”. Він тоді її втішав, що це ніякі не проблеми – вони одружаться і будуть доглядати дитину. Які у них тоді з Тамарою були плани! Та його незрівнянна Томка поїхала, і її слід пропав. Десь через місяців п’ять прийшов лист без адреси, в якому просила не розшукувати і не псувати їй життя...
Вони дивилися одне на одного й розуміли, що дуже схожі, недарма якось колега кинув, коли прощався з Тарасом Васильовичем:
– А ця хохлушка на тебе подібна, хто не знає – може подумати, що донька.
– Коли ти народилася? – запитав тренер.
– У травні.
– А мама з татом коли познайомилася?
– Не знаю, але вони довго не зустрічалися. Мама завагітніла, і треба було одружуватися. Моя бабуся трохи опиралася – вона міська “аристократка”, а мама з простої сім’ї, але дід настояв, що його внуки без батька рости не будуть. Дідусь був дуже добрий, та він помер, коли я ходила в третій клас. Ну, а я ніби народилася семимісячною...
***
Тарас Васильович пригорнув до себе Валю:
– Я одразу відчув до тебе якусь незрозумілу любов. Невже таке може бути? Всім серцем відчуваю – ти моя донька.
Певно, якби дівчина не сиділа, то знепритомніла б.
Валя, не гаючи часу, відразу замовила переговори з мамою. Найперше, що вона випалила, коли почула в трубці мамин голос:
– Скажи мені правду, хто мій батько.
На другому кінці затаїлося мовчання.
– Не мовчи! Я все одно довідаюся! Мій батько – не мій батько? Мій – Тарас?
– Хто тобі таке сказав? Приїдеш додому, я тобі все поясню. Не кричи, я не можу говорити про це по телефону... Не руйнуй моє життя, – ледве видушила із себе мама. Але Валя з її тембру зрозу-міла, що це правда – і мама цю правду дуже боїться.
– Ти моє вже зруйнувала – тихо сказала Валя і поклала трубку.
Батько, підійшовши, міцно її обняв, а вона його ще сильніше.
***
У Валі вже народилися внуки, хоч вона ще досить молода жінка. З того часу, як покинула Україну, навідується сюди лише в гості. І от знову приїхала на похорон... батька. Хоч і не рідний, хоч і не відчувала справжньої батьківської любові, та все-таки не чужий. Мама постаріла й навіть перед смертю не відкрила йому правди, хоча у Валі попросила прощення й навіть сказала, що хотіла б побачити Тараса...
Олеся ХАРЧУК

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>