Древня Степань, яка свого часу була княжою резиденцією, а потому стала прихистком для таких відомих особистостей, як полководці Іван Богун, Северин Наливайко, письменник Олександр Купрін з його “тутешньою” повістю “Олеся”, наразі урочисто відзначила своє 1005-річчя з часу першої літописної згадки.
Цікаво, що донедавна Степань вважалася “молодшою” майже на три століття, оскільки за початок степанського літочислення брався запис в Іпатіївському літописі. Нині ж дослідник історії, науковець, художник і письменник Валерій Войтович з’ясував, що його рідному поселенню таки 1005 років. Про це, зокрема, засвідчила “Поліська грамота”, яку Войтович дослідив і у якій поряд з такими містечками, як Висоцьк, Нобель і Дубровиця, згадується Степань.
Отож, вирішено було прислухатися до знайдених першоджерел і з цієї нагоди влаштувати нове святкове дійство. У його програму ввійшли Богослужіння у храмах, науково-практична конференція, презентація книги Валерія Войтовича “Степанський край, історія та культура”, районний фестиваль козацької пісні “Козацькі клейноди”, змагання “Козацькі забави” тощо.
Через призму цих заходів, безперечно, проходила сива історія. Пов’язана вона з різним часом – і коли Степань була столицею удільного князівства, і коли стала влас-ністю князів Острозьких, і коли виконувала роль волосного центру Рівненського повіту, районного центру. Зараз – це центр селищної ради.
У цій назві увіковічене ім’я засновника поселення, котре на міському діалекті вимовлялося як “Степань”. Спочатку його охороняв дерев’яний, а потім мурований кам’яний замок, що був фортецею з високими земляними валами, дубовими частоколами, вежами, бійницями. Мав він підвісний міст, омивався водами річки Горинь.
Особливою цінністю містечка вважалися культові споруди. З історичних джерел відомо, що колись у Степані діяло чотири церкви. Але внаслідок пожежі одна з них, Успенська, згоріла 1807 року, Свято-Троїцька відома з 1553 року, вдруге збудована 1780 року, Свято-Преображенська з 1749 року, Свято-Миколаївська заново зведена 1775 року.
Сергій Новак,
Рівненська область
Comments: |