Білоруський хлопчик ходить в українську школу
– А що тут молодим робити? – продовжує розмову баба Віра. – Наша дочка з сім’єю живе в Шацьку, а син – у Бресті. Всього в селі залишилося старих і малих 32 людини. Ми з дідом двох і ще одна сім’я, а так самотні віку доживають. Щоправда, у лісника двоє дітей. Але тільки дітвора закінчує школу – і відразу втікають з Кошар. Хати купляють дачники. У нас же багатющий край: ягоди, гриби, тільки не лінуйся і будеш мати. Ввечері як глянеш, стільки порожніх домівок стоїть, ніде світло не горить, аж плакати хочеться, адже життя до них не повернеться.
В цьому глухому закутку на трьох кордонах живе жінка з сином, які мають білоруське громадянство. Семикласник, 12-річний Андрій Сахарук, каже що йому добре в українській школі, але жити він поїде в Білорусь.
– Мама моя вже чотири роки як осліпла, – розповідає Надія Сахарук, – батька немає, я її доглядаю, бо вона до мене в Брест не захотіла їхати. В неї задишка, серце хворе. Я громадянка Білорусі, але тут живу, тримаю господарство. У мене таке враження, що про це село всі забулися. Магазин зачинений, до Шацька немає чим доїхати. Треба в Пулемець п’ять кілометрів йти пішки. Сюди маршрутка заходить лише у середу, п’ятницю і неділю.
Ще в Кошарах є хата, хоч порожня, але добре доглянута. Батьки повмирали, син Микола живе в сусідній країні, але не забуває рідне село. Приїжджає на вихідні. Обгородив садибу, зробив красиву альтанку, вітряка, і навіть лелека поселився у дворі, щоправда, декоративний. Хтозна, чи повернуться справжні бусли в Кошари…
Живе в селі дачниця аж з Дніпропетровської області.
– Мені вже 70 літ, але почуваю себе значно молодшою, – розповідає усміхнена та енергійна Людмила Онищенко. – Прожила життя в Кривому Розі. Там повітря не вистачало, просто задихалася. Вперше я потрапила на Волинь 14 років тому, моя невістка звідси родом. Пам’ятаю, приїхала з бронхітом, з температурою, ніколи в житті не купалася в холодній воді. Їздила на моря, в санаторії, але нічого не допомагало, постійно хворіла. Тепер з ранньої весни до пізньої осені щодня купаюся в нашому озері Ритець. В ньому цілюща вода. Я забула про всі свої болячки.
Ви не знаєте, що в раю живете, – захоплено продовжує жінка. – Зиму пересиджую у місті, а тільки запахне весною – відразу сюди. В мене в квартирі євроремонт, але краще та комфортніше почуваюся в цій поліській хатині. В ній колись жила цілителька Улянка. Набираюся в Кошарах здоров’я та енергії. Заготовляю березовий сік, потім ягоди, гриби. Тут за день роблю більше, ніж за два тижні у Кривому Розі. Дуже люблю природу. Навколо озера прибрала все сміття, спалила і закопала.
Як наша коза ходила на побачення до сябрівського козла
У селі на кордоні всіляке трапляється. Жінка розповіла про пригоду, яка з нею сталася минулого року.
– Моя сусідка тримає козу Розочку. Старанно її доглядає. Якось жінка зламала руку – і довелося мені Розочку взяти до себе додому. Стала помічати, що кізонька нудиться, голосно мекає, мається, не може собі місця знайти. Закортіло їй до козлика. Але в Кошарах усі самці молоденькі, недосвідчені. Люди підказали: в сусідньому білоруському селі Ритець, зовсім поряд, живе красивий і досвідчений козел. Стала я міркувати, як “познайомити” Розочку з ним, а то вона геть засумувала, просто “плаче” і проситься. Ризикнула я і одного ранку вирушила з красунею-козою через кордон. Слава Богу, нас не впіймали прикордонники. Щоправда, після канави з водою і лісу моя Розочка стала геть брудною і втратила привабливість. Я вже й переживала, чи захоче на неї подивитися закордонний козел. В Білорусі ми побачили ціле стадо кіз, які паслися на прив’язі. Серед них гордо походжав неприв’язаний козел. Тільки він вгледів Розочку – відразу кинувся до неї. Я вирішила залишити їх на 3-4 години, адже не знала, що їм достатньо й кілька хвилин. Вернулася додому і під вечір пішла забирати козу. Але сталося непередбачуване. За нами, залишивши свій гарем, побіг білоруський козел. Очевидно, українська Розочка йому більше сподобалася. Всю дорогу проганяла його, а він тільки біжить і мекає на весь ліс. Перелізли ми з козою через канаву, а козел вже перебіг кордон і чекає нас з українського боку. Оце любов! – посміхається Людмила Онищенко. – Що з ним робити? Коли чую: прикординник на мотоциклі їде. Ми з Розою сховалися в канаві, а над нами стоїть той козел і мекає. Думала, серце лопне від страху. Якщо впіймають, то не повірять, що бідну тварину до самця водила. Але прикордонник нас не побачив. Тут я вже геть розсердилася і прогнала того набридливого “нареченого”. Він, озираючись, все-таки вернувся до свого стада, а ми з козою пішли додому. І тут їде знову прикордонний наряд. Та в мене вже не було сил ховатися. Думаю, зараз арештують мене з козою. Але він тільки запитав: “Що ви тут робите?” Кажу: “Ягоди з Розочкою збираємо”. Чоловік посміхнувся і поїхав далі. Видно, прийняв мене за якусь ненормальну. А наша Розочка привела чорного козлика від білоруського козла.
Валерій ПНЕВСЬКИЙ,
Кость ГАРБАРЧУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Від редакції. Тему цієї публікації нам запропонував наш постійний читач з міста Ківерці Валерій Пневський. Він – колишній прикордонник, невтомний природолюб та краєзнавець, майстерний фотограф. Пан Валерій був нашим екскурсоводом у селі на кордоні трьох держав. За це ми йому дуже вдячні.
Comments: |