Ще задовго до того, коли люди почали копати картоплю, в багатьох селах їздили «міняйли» й пропонували кавуни, баклажани, помідори в обмін на «другий» хліб. Їх не лякало те, що врожай ще глибоко в землі. «Нічого, викопаєте, віддасте, ми приїдемо пізніше», – розвантажуючи свій товар, говорили.
Причому, свої овочі та фрукти цінили значно вище за селянську картоплю. Кавун, для прикладу, обмінювали за таксою один кілограм до одного. Хто одразу притягнув мішок бульби за кілька пузатих баштанних культур, нині чухає потилицю, бо картопля значно виросла в ціні.
Як повідомляє УНІАН, валовий збір картоплі цьогоріч складе близько 14 млн тонн, що майже на 30 % менше, ніж минулого року. Основним чинником такого зменшення є значне падіння врожайності через несприятливі погодні умови.
– Зниження валових об’ємів виробництва позначиться на ціні «другого хліба», яка може вирости на 50 відсотків до кінця року. Ціна ж в лютому-квітні багато в чому залежатиме від того, настільки холодною буде зима, адже нормальних картоплесховищ не так багато, і ситуація з подальшим подорожчанням картоплі, яка спостерігалась на початку 2010-го року, може повторитися, – зазначив експерт Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластін.
Якщо на початку вересня приватні заготівельники купували картоплю по 2,4 грн за кілограм, то до середини місяця закупівельна ціна стала більшою трьох гривень. У Ратнівському районі пропонують по 3,30 грн за кілограм, але, як розповіли у Річицькій сільській раді, ціна щодня росте. А от у Рівненському районі за дрібну картоплю дають 2,6 грн, за велику 3,5 грн. На ринках півдня кілограм білої кормової картоплі коштує 6 гривень. І це не межа. Більшість експертів одностайні в тому, що ближче до зими ціна виросте ще.
Руслана ТАТАРИН,
Волинська область
Comments: |