Селище, про яке знає вся Україна
Різдво-Богородичному храмові – 170 літ
Є на карті України селище, про яке, мабуть, знає кожен житель України. Це Шацьк, який пишається унікальною природною родзинкою – озером Світязь. Саме через цей населений пункт проїжджає кожен, хто хоче відпочити на берегах українського Байкалу. 5 вересня Шацьк відзначатиме 600-ліття першої згадки про нього. У селищній раді розповіли, що на святі буде весело й цікаво. І хто приїде – не пошкодує.Інтерес до Шацького краю зріс за незалежності України. Місцеві жителі кажуть, що раніше такого ажіотажу навколо Світязя не було. Це в останні два десятиліття сюди потягнулися відпочиваючі – і прості смертні, і чиновники та депутати. А це тільки на руку місцевим – можна підзаробити. Тож не дивно, що й Шацьк від цього тільки виграє. Хоч він далеко від обласного центру, але земля тут в ціні. Наприклад, в інтернет-оголошеннях за сотку землі в селищі просять аж дві тисячі доларів. Тут чимало новобудов, хоча криза таки вдарила по кишенях жителів – і будуватися стали не так активно. Сьогодні в Шацьку проживає понад п’ять тисяч мешканців, у селах, які входять до селищної ради, Гаївці – 168, Мельниках – 1184.
– Поки що населення не збільшується, але і не зменшується, – сказав голова селищної ради Віктор Сорока. – До свята селища вдалося відремонтувати кілька вулиць, провести благоустрій. Хотілося б, щоб з місця зрушилося і питання по-ліклініки. Адже навантаження у літню пору на Шацьк зростає. Тож треба і надалі ремонтувати дороги, тримати в порядку заклади соцкультпобуту, зокрема, хочемо в Мельниках відродити дитячий садочок, облагороджувати територію, щоб селище ставало ще більш привабливим. Хоча для населення воно і так найкраще. Бо, наприклад, багато люду переселилося в Шацьк із навколишніх сіл і зводить тут собі оселі. Якби ще всі так селища розвивалися в плані індивідуальної забудови, як наше...
– Першочерговим об’єктом, про який мова ведеться роками, є наша районна поліклініка та станція швидкої допомоги. Бо навантаження на медичний заклад в часи пік і справді величезне. Волинська влада пішла нам назустріч – і з обласного бюджету виділено 500 тисяч гривень на цей об’єкт, – розповіла Ольга Сахарук, голова Шацької райради. – Потрібно обновити проект та зробити котельню. Якщо надійдуть кошти ще й з державного бюджету, то обіцяють, що до першого січня поліклініка буде. Поживемо – побачимо... А поки що готуємося до свята.
...Перша згадка про Шацьк датується 1410 роком, коли польський король Ягайло послав мисливців до тамтешніх лісів для заготівлі м’яса на військові потреби. В 1595 році населений пункт згадується у документах як містечко. 1564 року Шацьк (Шечко) налічував 35 дворів тяглих селян, 7 городників, 3 комірники і 33 рибалки. Загальна сума податків з села визначалась в розмірі 419 злотих і 29 грошей на рік. З 1768 по 1849 роки селище належало родині графа Францішека Ксаверія Браницького. Пізніше царські власті конфіскували землі Браницького і селяни Шацька набули статусу державних. У другій половині XIX – початку XX століть тут пожвавлюється життя. З’являються парафіяльна школа, земська лікарня. Населення з 1557 мешканців у 1860 році збільшує-ться до 2886 – у 1906. В період Першої світової війни багато господарств були змушені евакуюватися до Росії. Їх повернення назад затяглося на роки. До Другої світової у Шацьку діяло три колгоспи. Війна з фашистами забрала життя тисячі місцевих мешканців, майже двісті були вивезені до Німеччини. Визволення Шацька припадає на 21 липня 1944 року.
Звісно, за післявоєнні роки населений пункт виріс із руїн та розбудувався. Люди гордяться своїм 170-річним Різдво-Богородичним храмом, який будував ще граф Браницький. Хоча 1962 року безбожники його закрили. Він довгих 30 літ стояв пусткою. І тільки стараннями віруючих храм знову відчинив двері.
– На 5 вересня припадає ще одне свято – 150-ліття відзначить і загальноосвітня школа I-III ступенів. Тож у неділю цілий день в Шацьку буде проводитися багато цікавих заходів. Хто приїде до нас – не пошкодує, – додав секретар селищної ради Микола Боярчук.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО