А сільські збирають чорниці – і мають зошити
У далекому поліському селі, де ні роботи, ні зарплат, навряд чи за модою женуться. Колись на базарі розговорилася з двома хлопчаками, у яких купувала чорниці. Емоційно розмахуючи чорними від ягід, порепаними й обдертими руками, семикласники Іванко та Андрій з Маневицького району мені навперебій розповідали, що це їхній заробіток. Ось продадуть чорниці і відразу за зошитами та альбомами поспішать. Якщо не полінуються ще постояти раком на ягодах та грибах – то і на нові костюми собі зароблять.
А ось Антоніна Кубська із села Кричевичі Ковельського району – мама 11 дітей. Семеро із них – школярі. Вони, як і загалом усі сільські діти, літом на морських узбережжях боки не гріли, а в лісах та на полях гарували. Але цьогоріч, каже жінка, будуть без обновок. Мовляв, її 18-річна Маруся надумала заміж іти восени, тож грошей аби на весілля назбирати.
– Моєму першачку Миколці сестра віддала костюм зі своєї дитини, – розказує Антоніна, – дещо зі шкільного приладдя залишилося з минулого року, пам’ятаю, витратила тоді 340 гривень на все. Брала найдешевше. Портфелі ще позаторік у Хмельницькому купували – спеціально туди їздили і оптом брали, аби дешевше було. Шкільні форми у нас в кінці літа латаються, зашиваються, прасуються і передаються від старшого меншому доношувати. Все решту можна купити поступово, кожному при потребі протягом року. Ми так пос-тійно викручуємося. Діти не вередують, нічого зайвого не вимагають, знають, який у нас дохід і на що можуть розраховувати.
Достаток сім’ї Кубських – це соціальна допомога по малозабезпеченості і дитячі гроші на найменшу дочку. Глава сімейства роботи не має, хворіє. Годує родину чимала господарка та дари лісу. Але, що цікаво, витрати на шкільне спорядження, та ще й для сімох дітей, тут навіть не підраховуються. «Немає часу», – відмахнулася від мого запитання господиня.
В Англії видають форму безплатно
У США шкільну форму лише нещодавно почали запроваджувати, що викликає багато нарікань від дітей. Адже широкі джинси та розтягнуті футболки були найулюбленішим одягом.
В АНГЛІЇ шанують традиції. Форму, яка складається з жилетки, піджака, штанів або спідниці, видають учням безплатно на початку навчального року. Батькам треба лише витратитися на верхній одяг, підібраний за кольором до форми.
ЯПОНСЬКІ дівчатка набираються знань у «матросках» та спідничках у складочку різних кольорів. На відміну від американців, тут форму обожнюють і носять постійно. Змінюють лише гетри: у школі підколінники строгих кольорів, а поза її межами – яскраві і різнобарвні. Форма для японських хлопчиків складається з жакета з рядом ґудзиків та звичайних штанів.
В АФРИЦІ, зокрема у Кенії, шкільна форма – ознака достатку. Тому для деяких дітей це може бути єдиний одяг, який вони заношуватимуть до шмаття. Дівчатка тут одягають світлі блузки та темні спідниці за коліна, а хлопчики – звичайні штани.
Мирослава КОСЬМІНА,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО
Comments: |