Чому напруга “скаче”?

В редакцію частенько звертаються люди зі скаргами на перепади напруги в електромережі. Мовляв, так іноді вечорами лампочка блимає, що в очах мерехтить. ЃТа що там в очах, - жаліються наші читачі, - побутову техніку шкода. Хіба ж вона витримає, якщо лампочка світить, як вовк за горою, то тліє, як свічка, то сліпить так, що телевізор починає диміти".
Технічний прогрес обігнав енергетиків
Дійсно, для споживача найголовніше - рівень напруги в його розетці. Але, як запевнив директор з технічних питань ВАТ ЃВолиньобленерго" Володимир Перчук, цей рівень не змінювався останні 30 років. Тобто, 220 вольтів плюс-мінус 5 відсотків. Хоча і те, що проблеми з напругою - явище непоодиноке, теж підтвердив. Мовляв, це велика проблема старих забудов. Бо те, що будувалося у нас 20 або 30 років тому, розраховувалося на значно менше електричне навантаження. Хіба міг хтось тоді уявити, що скоро у кожній квартирі будуть працювати пральні машини, бойлери, тостери і мікрохвильовки? Тож, якщо раніше у будівельному проекті зазначалося, що потужності електроенергіc в 1,2 кВт на будинок цілком вистачатиме, то тепер і 3 кВт для звичайноc сільськоc хати буде замало. З'явилися праски по 2 кВт, коли раніше всі вдовільнялися 500-ватними, пральні машинки-автомати споживають 5 кВт електроенергіc тощо...
- Отож, в квартирах збільшилася кількість споживаноc потужності, а наші дроти і трансформатори залишилися незмінними, - тлумачить Володимир Петрович. - Вечорами всі зійшлися додому, повключали телевізори, обігрівачі, бойлери, електрочайники - і наше старе зношене обладнання дається взнаки. Напруга спадає до 180 вольтів. А якщо це село, де кожен поважаючий себе господар має електрозварювальний апарат (Ѓзварку") і вечорами береться підварити свині корито чи ворота? Поки він працює, мережа повністю перевантажена, а всі його сусіди по лініc спостерігають, як блимає світло. Взагалі, ці зварювальні апарати - найгірше, що може бути для наших елекромереж. У першу чергу від них страждає вся Ѓрозумна" тех-ніка, сучасні блоки живлення, а особливо холодильники. Адже Європа, виробляючи побутові прилади, не знає, що таке Ѓзварка", особливо підпільного виробництва.

Якщо на лініc "кулібіни"...
Серед інших причин, які сприяють поганому енергозабезпеченню, звучали й безгрошів'я (як повідомив Володимир Перчук, при собівартості одного кіловата у 60 копійок, побутові споживачі платять всього 23), й зношеність мереж аж на 73 відсотки. Напруга може Ѓскакати" і через поганий контакт на лініc. Так як вчасно замінювати мережу немає можливості, вона зношується, дроти починають окислятися і перетиратися. Тобто, якщо у вас напруга Ѓскаче", а у сусіда ні - потрібно звернутися у районний структурний підрозділ обленерго. Електрики зобов'язані приcхати, перевірити лінію і налагодити контакт. В інших випадках, коли потужність приєднаних споживачів більше дозволеноc (або на лініc з вами трудяться Ѓкулібіни"), врятувати побутову техніку можуть лише сучасні стабілізатори напруги. Адже оновити мережі енергетики не мають змоги, пояснюючи, що існуючі тарифи не покривають затрат, які несуть енергопостачальні компаніc. А ось підвищення цін на світло має суттєво змінити ситуацію: мережі вже будуть перевірятися, напруга перестане Ѓскакати", а з енергетиків можна буде спитати за збитки в разі пошкодження побутовоc техніки.
Мирослава КОСЬМІНА

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>