Тричі в одне і те ж крісло
Володимир Степанович Найда
Володимира Найду знову призначили головою Шацької райдержадміністрації
Кажуть, що двічі в одну річку увійти не можна. Однак практика свідчить про інше. Володимир Найда втретє призначений на посаду голови Шацької райдержадміністрації, що на Волині.– Так, я втретє на одній і тій же посаді. Спочатку президент Леонід Кравчук 1992 року призначив своїм представником у новоствореному Шацькому районі. Власне, це був складний час. Якраз Верховна Рада ухвалила рішення про створення нового району, й фактично ці роки були роками становлення. Складним був і 1996 рік, коли мене призначено на посаду голови Шацької держадміністрації президентом Леонідом Кучмою. Це відсутність бюджетного розвитку, люди майже по рокові не отримували зарплат, по півроку – пенсій. Тож робота будувалася так, щоб хоч якось зберегти баланс. І тільки 2000 року почалися зрушення, коли можна було щось планувати. Ми виплатили заборгованості, почали виконувати бюджети, ремонтували школи та дитсадки, добудовували школи. Піднявся імідж Шацького парку, який має в користуванні 21 тисячу гектарів земель (загальна сягає 50 тисяч гектарів), коли весь район займає 75 тисяч. Тобто майже весь район розміщений в унікальній місцині. І якщо взяти карту Шацького району, то можна побачити чимало змін: збудовані нові дороги, розвиваються наші села та малий бізнес, погарнішав технікум, санаторій “Лісова пісня”. Тобто край став привабливішим. На жаль, немає промислових підприємств, які дали б людям робочі місця – цим не похвалюся. А можливо, їх в такій природі й не повинно бути? Зате населення може поліпшити своє фінансове становище за рахунок відпочиваючих, здаючи їм помешкання біля озер, торгуючи їжею, фруктами та овочами. На жаль, є і проблеми. Мене, зокрема, турбує, що турбаза “Шацькі озера”, яка належить профспілкам, виглядає непривабливо. Щось треба робити, аби створити привабливі умови, щоб і держава від цього мала надходження до бюжету.
– До речі, за рахунок чого в Шацьку наповнюється бюджет?
– За рахунок прибуткового податку з громадян та земельного.
– В деяких країнах Європи є наповнення ще й від податку на багатство...
– Я тільки за це. Маєш шикарний будинок – плати. Маєш “Мерседес” – плати більше, ніж той, хто їздить на “Жигулях”.
– У пресі вже писали, що в Шацьку проблеми з ринком?
– На ринок облспоживспілка має державний акт на постійне користування, але немає ні дозволів, ні проекту, ні висновків експертиз. Тобто ринок сформувався стихійно. І це ненормально, бо він на дорозі міжнародного значення – небезпечно, антисанітарно. Тут вже не раз траплялись ДТП: авто збивало пішоходів, велосипедистів. Тому скільки б не було скарг, що ми хочемо безпідставно перенести ринок, на рішення це не вплине: пройде реконструкція і має бути порядок. Неподалік є приватний ринок, будь ласка, торгуйте. А позиція влади така: має бути цивілізований ринок, а поряд – стоянка машин, а не хаос.
– Як Шацький національний парк дбає про привабливість?
– Ми розробили свій проект, він схвалений Міністерством екології України і підтриманий європейським глобальним екологічним фондом. Це дає можливість отримати для парку додаткові кошти, розробивши й екологічні стежки, облаштувавши на озерах куточки, зони відпочинку. Добудували за виділені кошти Мельниківське лісництво тощо. Водночас нас вчать, як заробляти гроші на такій парковій красі.
– А що у планах голови адмі-ністрації?
– Болюча проблема – Шацька поліклініка. Треба вирішувати, як її добудувати. Друге питання – середня школа, де навчання проводиться у дві зміни. Плануємо продати земельну ділянку на аукціоні, щоб вилучені кошти витратити також на добудову школи. Водночас треба оновлювати котельні, замінювати вікна в навчальних закладах. Моя мрія – закупити дробилку, щоб збирати в лісах відходи і таким чином палити у наших закладах, а не закуповувати дороговартісне вугілля. Це ж неправильно: жити серед лісу, а купувати недешевий вид палива. Тобто треба думати, аналізувати і гроші використовувати економно.
Марія ДУБУК,
Волинська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО