Останнє яблуко… зцілило маму від тяжкої хвороби

{mosimage}- Тату, тату, невже це правда?.. Невже професор Іван Васильович не в силі врятувати нашу маму?.. - хльосткий, як фурманський батіг, окрик тринадцятирічного Романа застав зненацька Миколу Карася, коли той тільки-но повернувся із районної лікарні.
- Ромчику, синку, та що ти таке говориш... Я всі ліки дістав... Все завіз... Ось побачиш: тиждень-другий - і нашій мамульці неодмінно полегшає.
- Але ж чому, скажи, чому у школі почали шушукатися, що мамі вже небагато зосталось?.. Про це вчора від Льоньки-друга почув, а сьогодні підслухав, як фізруки казали, що хороша була вчителька…

 

Вірила не в ліки, а в ренет

Карасиха мало чим відрізнялася від осені. Таке ж похмуре обличчя. Така ж непомірна бентежність в очах. Коліжанки по палаті Віра та Анастасія затривожилися:
 - Тебе, Маріє, щось болить?
- Ой, дівчата... Як вам сказати. Звичайно, болить... А тут ще той клятий сон. 
- Який сон?
Марії навіялася яблуня, крапля в краплю схожа на оту, що за вікном. Спочатку деревина постала у вигляді круглого шатра, обліпленого великими стиглими плодами. Ніхто їх не зривав, а лише милувався красою. А самі ренетки міцно трималися за віття всупереч осінньому вітрові. Коли посеред жовтня несподівано вдарив перший приморозок, відразу посипалася. І кожне з опалих яблук видалося для Марії прожитим роком. Ось такий він, земний шлях...

***
Марія на мить відчула, що зробила уже перший крок до вічності. Щоденна порція дорогих імпортних уколів їй уже мало чим допомагала. Голова йшла обертом. Тіло проймала кволість. Розтавали сподівання і на професорську спроможність Івана Васильовича, котрий все ж не переставав заспокоювати: "Ти-но, Маріє не падай духом, скоро мої друзі із-за кордону нові ліки пришлють. Гарантія стопроцентна, що вони допоможуть". Єдине, у що Карасиха не переставала вірити, - у яблуко за вікном, яке одиноко висіло на самому вершечку. Решта уже давно попадала і їх повизбирували санітарки.
Попри кволість Марія щоранку підходила до вікна і робила одне і те ж - дмухала на скло. Дмухала, здавалося, останнім теплом, яке таїлося у грудях. А потім припадала оком до розтопленого кільця і пильно вдивлялася у потойшибковий світ.
 Віра та Настя не сумнівалися, що таким чином Карасиха виглядає своїх найрідніших - Миколу та Ромчика, котрі найчастіше навідувалися до лікарні з приходом першого рейсового автобуса. Розсумнівалися, коли Марія сама, без прохань, спозаранку виплеснула із душі свій подив:
- Дівчата, дівчата! Гляньте, а воно все-таки не падає... Воно висить. А може, то обнадійливий знак. Якщо так - значить, і самій треба постаратися. Значить, треба боротися!
 
"Аналізи що не тиждень, то кращі"

- Іване Васильовичу, заходьте, будь-ласка, - лікар Маркіян Маркіянович, побачивши у дверях професора з області, поспішив йому назустріч. - Я викликав вас стосовно Марії. З нею діється щось незрозуміле і незвичайне, але, слава Богу, у доброму значенні. Погляньте ось на аналізи. Що не тиждень, вони все кращі. Звичайно, свій ефект дали німецькі уколи. Але ж хіба від них може бути такий прискорений прогрес?
Лікарі довго вдивлялися в "аналізи". Співставляли, перевіряли кожну дрібничку. Інколи, сьорбаючи гарячий та схололий чай, від здивування знизували плечима, але чим далі, тим більше переконувалися, що причина для втіхи є. Та ще й яка! Якщо, дай Бог, так піде далі, то за місяць можна виписувати Марію...

***
...Коли після виписування професорська "Волга" виїздила з воріт лікарні, Марія несподівано попросила водія зупинитися. На її обличчі був такий вираз, ніби вона щось цінне забула взяти із собою. Заодно вагалася зізнатися, чи варто це робити, чи ні. Зрештою, витримавши паузу, визначилася.
- Колю, бачиш он те яблуко, - вона відчинила дверцята і показала рукою у бік засніженого ренета, - зірви мені, будь ласка, його. Нехай буде зі мною, бо якби не воно...
Нараз Марії забракло слів. Помовчавши, вона вийшла з машини, перевела подих. Ковзнула поглядом знову по яблуні. А потім по лікарняних вікнах.
О, Боже, з її до болю знайомого місця дивилися радісні та зажурені очі. Це Настя з Вірою ніби прилипли обличчям до скла. З чим залишаються вони - з надією чи без надії? Марія неждано-негадано вловила себе на думці, що не може нічим їх розрадити.
- Ні, все-таки є чим, - спалахнула по-новому уява , - а що, коли я залишу те яблуко дівчатам. Вони ж знають про нього. Вони теж вірять. І надіються...

***
За вікном буяла весна - непомітно зазеленіли каштани, зацвіли дерева у шкільному саду, квітнули, переливалися, як самоцвіти...
- Дітки, ви бачите, яке надворі диво! - перед тим, як задати домашнє завдання, Марія Пилипівна перепитала, - а травень, дітки, яке свято символізує? Правильно - День матері. Отже, домашнє завдання буде таким - описати, як ви любите своїх мам.

***
Написані твори розраджували Марію Пилипівну і вона не шкодувала дітворі найвищих балів. Єдине, над чим не могла визначитися, - над твором свого Ромчика. Збентежену синову сповідь вона повторювала тричі. І, як це не боляче, своєрідного синового листа хотілося читати ще і ще...
"...Мамо, вибач, що ми з татом тебе обманули. Але по-іншому не могли, бо ти знаєш, як ми тебе любимо. Ми довго шукали можливість зізнатися. Чекали, доки біда повністю відступить. Пам'ятаєш розказаний Вірі та Насті сон про останнє яблуко? Ти тоді не бажала, щоб вони тривожили нас правдою. Натомість твої подружки якось взяли й потаємно розказали татові. А він мені. Саме тоді ми подумали: а що, коли виготовити яблуко із пап'є-маше? Бо справжні яблука рано чи пізно опадають, а оте, гарно підроблене, якщо його міцно прикріпити до гілки, висітиме вічно. Бо ми безмірно хотіли, щоб ти жила. І жила найдовше від усіх..."

Сергій НОВАК,
Рівненська область

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>