Вісниківське 14-ліття зустрічали в Острозі

Микола МАЛЬКО розповідає історію Острозького замку

Микола МАЛЬКО розповідає історію Острозького замку

Нашій газеті 25 квітня виповнилося 14 років. Вже стало доброю традицією відзначати день народження “Вісника+К” у визначних культурних та духовних центрах нашої держави, відкриваючи для себе та для наших читачів невідому Україну. Ми побували в знаменитому містечку Берестечку на “Козацьких могилах”, відвідали древнє місто Володимир-Волинський, у Зимненському монастирі вклонилися тисячолітнім святиням, оглядали мури розкішного Дубенського замку та гуляли лабіринтами Тараканівського форту. Цього року побували на екскурсії в старовинному місті Острозі, в Національному університеті “Острозька академія” спілкувалися з ректором Ігорем Пасічником.Князівській резиденції – 910 років
Свято в редакції розпочалося з приємного сюрпризу, який підготував рекламний відділ: жартівливої фотовиставки про свята та будні нашої роботи. На стендах – знімки вісниківців у нестандартних ситуаціях з дотепними коментарями. З самого ранку – жарти, сміх та спогади, адже маємо хоч невелику, але цікаву історію становлення.
По дорозі до Острога зупинилися біля джерела святого Миколая. За переказами, його вода має цілющі властивості.
З цікавістю оглянули місто Острог, яке вперше згадується в Іпатіївському літописі у 1100 році. Містечку належить визначне місце в українській історії, адже воно було головною резиденцією князівського роду Острозьких, який дав Україні видатних полководців та меценатів.
Заступник директора з наукової роботи Острозького історико-культурного заповідника Микола Малько провів надзвичайно цікаву екскурсію:
– На Замковій горі розпочиналася історія нашого міста. Слово “острог” у багатьох мовах означає “укріплення”, “фортеця”. Перлиною нашої оборонної архітектури є Кругла або Нова вежа, споруджена в ХVІ столітті. Вже підготовлено проект реставрації цієї споруди.
На Замковій горі привертає увагу поховання часів Української Народної Республіки. За свідченням старожилів, тут поховані офіцери з Полтавщини, які загинули в боях за Острог влітку 1919 року.
Найбільше вражає замок князів Острозьких, початок будівництва якого датують серединою ХІV століття. Товщина його стін три метри, тому ніякі ядра та снаряди їх не могли пробити. Він витримував тривалі облоги.
Але так сталося в історії, що рід князів Острозьких перервався, спадкоємці їхні в Острозі не проживали. Потроху замок руйнувався. Однак містечку пощастило: на початку ХХ століття на народні пожертви його реставрували і 24 серпня 1916 року (досить символічно, що згодом ця дата співпала з Днем незалежності) у древніх стінах відкрився історичний музей. Його діяльність не переривалася навіть під час воєн та революцій.
Саме з Острогом пов’язані найважливіші події в історії української духовної культури ХVІ-ХVІІ століть, адже тут була знаменита друкарня Івана Федорова, в якій побачила світ у 1581 році унікальна Острозька Біблія старослов’янською мовою – шедевр світового друкарства.

Академія – у п’ятірці кращих вишів України
У Національному університеті “Острозька академія” зустрілися з ректором цього закладу Ігорем Пасічником та проректором, нашим земляком-волинянином, Петром Кралюком.
За словами пана ректора, вища освіта не тільки в Україні, але й у Східній Європі розпочиналася саме в Острозі, коли в 1576 році князь Василь-Костянтин Острозький заснував тут слов’яно-греко-латинську академію. Його племінниця Гальшка Острозька пожертвувала шість тисяч кіп золота. Тому в академії з особливою повагою ставляться до цієї легендарної жінки.
Ігор Пасічник дуже цікаво розповідав про історію становлення Острозької академії, яка відновила свою роботу в 1994 році. Зараз на шести факультетах 2200 студентів здобувають 16 престижних спеціальностей.
– Я заздрю своїм спудеям, – зазначив Ігор Демидович, – хотів би бути на їхньому місці. За останні роки ми ввійшли в п’ятірку кращих навчальних закладів України. Тепер у нас конкурс – 30-40 абітурієнтів на одне місце. Адже на ринку праці наш диплом – це вже бренд. Кожен студент вільно володіє англійською мовою. Ми запрошуємо на навчання талановитих дітей.
Згодом директор музею Острозької академії Анастасія Хеленюк показала нам головні “родзинки” цього закладу та провела дуже цікаву екскурсію. Ми побачили колекцію стародруків університету, яка нараховує понад 50 книг. Побували у студентсько-викладацькому храмі преподобного Федора Острозького. Відчули дух Середньовіччя у підвалах монастиря капуцинів, адже з ними пов’язано чимало різноманітних легенд. У цих підземеллях колись ховали ченців та фундаторів храму.
Але найбільше вразила оригінальна будівля Острозької бібліотеки, яка має 375-тисячний книжковий фонд, окрім цього, тут діє перша в Україні віртуальна бібліотека, яка забезпечує безкоштовний доступ до інформаційних ресурсів провідних світових університетів та видавництв.
Тут виховується майбутня національна еліта України, озброєна не тільки знаннями, а й духовністю.
Після цікавої екскурсії ми почастувалися смачною юшкою та шашликами в барі-мотелі “Беркут” в селі Верхів Острозького району.
Кость ГАРБАРЧУК,
Рівненська область
Фото Миколи КОМАРОВСЬКОГО

Від редакції. Вісниківці щиро вітають Костя Гарбарчука з перемогою у щорічному редакційному творчому конкурсі й зичать натхнення
та гострого пера!

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>