Ілюстрував «Перець» і книги волинських сатириків
Юрій ОПЕКАН
Після загибелі польського президента Лєха Качинського у бельгійській газеті “Gazet van Antwerpen” з’явилася карикатура: на червоно-білому тлі зобразили орла, який, падаючи, одним крилом черкнув землю. Над птахом був надпис англійською “The eagle has landed” (“Орел приземлився”). Ця карикатура дуже образила поляків, адже на ній було зображено символ їхньої держави.
– Є теми, над якими жартувати недоречно, – упевнений Юрій Опекан із селища Іваничі на Волині. Він – знаний карикатурист.Захоплення карикатурою зародилося ще у школі – залюбки робив стіннівки, з усмішкою зображаючи на них шкільне життя. Потім вдосконалював хист у дембельському альбомі. Юрій зізнається, що в ньому шаржі малював лише на солдатів.
Іскру Божу у талановитому хлопцеві помітив Олексій Кумецький – викладач малювання Володимир-Волинського педучилища імені Агатангела Кримського, де навчався Опекан. І невдовзі у цій альма-матер побачила світ перша несмілива, але вже дуже виразна виставка Юрія. Поступово таке захоплення юнака зовсім полонило. Брався за олівець і коли вчителював у Древинівській початковій школі, і коли згодом навчався у Харківській юридичній академії імені Ярослава Мудрого.
Нині Юрій Опекан – карикатурист з ім’ям. Його роботи друкуються в різних виданнях. Свого часу з’являлися
Юрій ОПЕКАН
у відомому журналі “Перець”, газеті “Аргументи і факти. Комі”. Одну з карикатур надрукувала і “Лейпцігська народна газета” (Німеччина).
– Якраз ту роботу, що вибрали німці, не вважаю однією з найкращих, – зізнається. – Зобразив водія вантажівки, який після кожного збитого пішохода малював на машині ще одного чоловічка. Сумна тема, стараюся за подібні речі не братися. Але німцям гумор сподобався.
Юрій Опекан – член “Асоціації карикатуристів України”. У своєму творчому доробку має понад півтисячі гумористичних малюнків. І щоразу знаходить нові ідеї! А жартувати любить і на політичну тематику, і на злободенну соціальну, і на інтимну. Ну кого ж не зачепить оригінальне зображення влади, яка чубиться, чи одвічний любовний трикутник?
– Зараз я більше працюю над оформленням книг, – розповідає Юрій. – Нещодавно попросив проілюструвати збірку байок Ярослав Гиць. Перша серйозна робота над книжкою відбулася у співпраці із відомим природоохоронцем, журналістом Валерієм Мельником. Це була збірка “Двадцять листів молодому мисливцю”, після неї оформив для Мельника цілу низку книг на тему природи. Плідно співпрацюю з Василем Простопчуком. Художньо оформляв книжку Олександра Некрота “Вперед – на граблі!”, твори Феодосія Мандзюка (Кость Волиняка) й чимало інших. Стараюся вловити задум кожного письменника. Хоча часто просто сідаю і малюю для себе. Бо життя постійно підкидає цікаві сюжети.
Класична карикатура – писана пером і тушшю. Проте в колекції Опекана уже є десятки “барвистих” робіт. Це, як правило, спецзамовлення для кольорових друкованих та інтернет-видань. Якби ж їх усі зібрати і видати авторську книгу! Однак, це поки лише в мріях.
Наталія КРАВЧУК,
Волинська область