Подарунок «єдиній» дружині,

Підпис відсутній

Підпис відсутній

Дуже зраділа Галина, що Микола встиг повернутися з Півночі саме на її 45-річчя. Вже двадцять п’ять років сама святкує свій день народження. Миколі щороку випадало бути на вахті. І ось вперше за стільки часу до неї на гостину зібралося багато друзів. А Микола, як сказав, приготував їй спеціальний подарунок: відеокасету з фотографіями і сюжетами найголовніших моментів їхнього життя. І ось нарешті настала та мить. Проте всі гості несподівано замовкли, коли побачили те “кіно”...Після закінчення школи Галина з подругами вперше поїхала на танці в сусіднє село. І не видна була дівчина, але мала якусь “родзинку”. Того дня, як і завжди, відбою від хлопців не було. Та не такі кавалери її цікавили. Один підійшов знайомитися накурений дешевими цигарками, що аж вернуло. Інший, п’яний, силоміць потягнув за руку і сам, ледь тримаючись на ногах, “кружляв” її у вальсі. Третій, певно, місяць неголений, ліз цілуватися у танці “сім сорок”... Галина, мало не плачучи, просила подругу їхати додому. Але раптом, в перерві між музикою, зайшов Він – високий, статний, у шкірянці та модних “штруксах”, ніби відомий актор!
– Що, їдемо додому чи ні? – помітивши Галину зацікавленість, засміялась подруга. – Але на нього не розраховуй, не одна запала, не те що ти, малолєтка. Він закінчив університет і вже літає на Північ. Має гроші, бач, як вирядився.
Після цих слів Галина вже точно знала, що Микола має бути її. Як? Цього вона ще не уявляла. Цілий вечір не зводила з нього погляду, намагалася впасти в око. І коли оголосили білий танець, не задумучись, наввипередки пішла його запрошувати. А далі, як кажуть, було “ділом техніки”, бо, як сама не раз переконувалась, зачаровувала своїм ніжним голосом та загадковою посмішкою. І після того “білого” були всі інші танці, на які її запрошував тепер уже Микола.
...Галину дивувало: як його, такого видного хлопця, досі не закрутила котрась на Півночі?
– Він вже збирався женитися на якійсь сибірячці Зої, але його мати сказала, щоб кацапчиної ноги в хаті не було, – пояснила подруга.
Та на колишню Миколину любов Галя не зважала. І вже через рік, щоразу терпляче чекаючи нареченого з вахти, Галина пішла з ним під вінець. То був найщасливіший день! Микола вже на той час дістав у Росії відеокамеру, спеціально, щоб зняти їхнє весілля. І плаття їй купив найкраще – його родичі передали аж із Франції! Відчувала: буде за Миколою, як за кам’яною стіною.
І справді, всі роки Галина прожила у розкоші, любові, повазі. Більшість однокласниць вже давно в Італії, а вона – вдома, з дітьми, на хорошій роботі (правда, аби втриматися, Микола не раз платив її начальнику). Як і кілька друзів з його села, чоловік і далі їздив на роботу у Сибір. Але ті його поїздки не видавалися тяжким розлученням: місяць – там, місяць – тут. Не встигали набриднути один одному, проте встигали заскучити. Спочатку збудували великий дім у селі поблизу міста. Обставили модними меблями, сучасною технікою, яку їм привозив Миколин товариш – капітан дальнього плавання. Купили машину. Галина одягалася, як і обкомівські дружини, – на базах. Могла похвалитися і фінською дублянкою, і чеськими туфлями, і болгарськими костюмчиками. Здавалося, кінця-краю не буде її розкішному життю.
***
Нарешті вперше за двадцять п’ять років їхнього сімейного життя Микола зміг приїхати на Перше травня, коли був Галин день народження. Щоправда, сама на цьому вперто наполягла:
– Як мені набридло бути самій!
– Ну, мила, рідна, – Микола ніколи не шкодував для неї ласкавих слів і компліментів, – поклич коліжанок. Ти ж бачиш, ніяк не випадає. Думаєш, я не хочу бути поруч зі своєю чарівною дружиною? – щороку ці слова обеззброювали Галину, і вона, як завжди, здавалась. Та цього року вперлась – і край!
– А я не хочу, щоб було як завжди! – крикнула. – Тут я, твої діти. Я втомилась знайомим щось вигадувати. Якщо не приїдеш – розлучаємось! – знала, що заради дітей він цього ніколи не зробить.
...Першого травня Галина, щаслива, бігала з кухні у вітальню, з піднесеним настроєм сервірувала стіл. На шиї переливався золотий ланцюжок, на якому виблискувало оригінальне сердечко з діамантом – Миколин подарунок. До хати зійшлися гості, поздоровляли іменинницю. Перший тост, звісно, проголосив Микола:
– Дякую Богу, що ти, Галюню, в мене є. Вип’ємо за здоров’я моєї єдиної жінки! – після Миколиного тосту гості підняли келихи. – А тепер я приготував для Галі подарунок: відеосюжет про наше сімейне життя. Синку, включи касету... А я поки збігаю у комірчину по горілку.
Коли Микола повернувся, у кімнаті панувала мертва тиша. Блимнув на телевізор, а на екрані – він, тримаючи у руках келих шампанського, у присутності сільських хлопців, з якими разом працював на Півночі, саме там, у Сибіру, промовляв ласкаві слова...
– Дякую Богу, Зоєнько, що ти в мене є. Вже двадцять вісім років я кожні майські свята, на твій день народження, разом з тобою. Вип’ємо за здоров’я моєї єдиної жінки!
Галина відразу нічого не второпала. А за мить до неї дійшло: по відео крутили “сюжет” з сибірського Миколиного сімейного життя! Ошелешено дивилася то на телевізор, то на Миколу, який виглядав як шкодливий кіт, то на гостей, які знічено ховали погляд... Значить, вони все знали! Всі, крім неї?! Зрозуміло було одне – всі ті роки Микола жив на дві сім’ї: з нею, Галею, і з тою сибірячкою Зоєю, про яку колись розповідала подруга. Він все-таки наперекір матері її не покинув... І день народження у Зої теж на травневі свята. Ось чому він завжди був у ті дні на Півночі! Галя ще раз поглянула на суперницю: усміхнена сибірячка Зоя не зводила закоханого погляду з Миколи. І на ній був такий же ланцюжок з сердечком!..
...І вночі, і вдень Галина прокручувала той “сюжет”. Якби Микола так безглуздо не переплутав касети, ніколи не дізналася б про Зою. Та навіть не це завдало їй такого пекельного болю – мучило інше: Микола називав Зою “єдиною жінкою”... Нестерпно чекала, що чоловік впаде на коліна, попросить пробачення. Та він цього не зробив. Лише наступного дня зайшов до кімнати, одягнутий по-дорожньому, і, не дивлячись в очі, сказав:
– Якби не мати, я ще до тебе одружився б з Зоєю... Дякую, що ти народила мені дітей. І їм, і тобі буду завжди допомагати... Лишайся здорова.
– У тебе є з нею діти? – спромоглася запитати.
– Ні. Я дуже завинив перед нею. Обіцяв, що одружуся, навіть їй плаття і обручки купив, але мати заборонила. Зоя тоді зробила аборт. З того часу хворіє.
Так Галина залишилася сама на довгих п’ять років. Микола, як і обіцяв, висилав чималі суми, за його рахунок діти вчилися у столичних вузах, відпочивали на дорогих курортах. Не забував він і Галину. У листівках вітав з усіма святами, та вже не писав, як іронічно про себе зауважувала Галина, “єдиній жінці”.
І тільки через п’ять років по телефону почула його рідний голос:
– Зоя померла. Чи приймеш мене?
– Приїжджай, – не задумуючись, промовила Галя...
Олена ПАВЛЮК

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>