Люба-командир досягла багато, але втратила найголовніше

Підпис відсутній

Підпис відсутній

Любу не бачила декілька років, тому її вигляд цього разу вразив. Скільки її знала, вона завжди була доглянутою, зі смаком одягненою, впевненою у собі. А тепер навпроти мене стояла змучена, пригнічена і без звичного лоску жінка. Слово за слово – й відчула, що їй потрібно виговоритися. Зайшовши у невеличкий напівпорожній ресторанчик, Люба розплакалася. Далі з почутого я зрозуміла, що її особисте життя дало серйозні тріщини. Найгірше те, що фактично вона сама зруйнувала його, але й досі не може цього зрозуміти.
***
Ми познайомилися ще в середині 90-х, коли її сину було 10 років. Вона тоді лише розпочинала свій бізнес. Так сталося, що на певному етапі їй потрібна була моя допомога, тоді й зблизилися, тому знала не лише її ділове життя, а й особисте.
Любин чоловік ставився до неї надзвичайно добре, навіть, можна сказати, з любов’ю. Проте її захоплення бізнесом не дуже розумів, весь час наполягав, аби вона займалася науковою роботою. Обоє працювали в місцевому вузі. Не раз чула, як Володя попереджував дружину про ті ризики, які на неї чатують. Але вона впевнено відповідала:
– Займатися бізнесом і не ризикувати – неможливо.
Вона намагалася йому пояснити, що захиститися їм обом при їхніх статках не вдасться, а бути звичайним викладачем у вузі – це неперспективно.
– Тож займайся наукою, допоможу, аби ти вибився в люди. А я тим, що у мене теж непогано виходить, – твердила чоловікові.
В Люби справді справи ладилися, зрозуміло, не обходилося й без проблем, та вона ніколи не опускала рук. Вже за декілька років з ринку перейшла у власний офіс, маючи розгалужену торгову мережу, свої вантажні авто, чималий персонал. Налагодила співпрацю з турецькою фірмою.
***
А ще жінка затіяла будівництво за межами міста, переїхавши раніше у нову великогабаритну квартиру. Місце для нового помешкання вибрала шикарне: затишне, недалеко від лісу й ставочка. Влітку тут і сім’я, і гості почувалися, як у раю.
Безумовно, такий матеріальний успіх вимагав чимало фізичних та моральних сил, енергії, наполегливості. Тому про лагідність, ніжність, терплячість Люба частенько забувала. Та вона про це не задумувалася – просто не вистачало часу забивати голову дурницями. Бо близькі їй не раз нагадували, спостерігаючи за поведінкою в сім’ї, коли збиралися у вихідні на пікнічок в її садибі:
– Люб, ти з мами й дружини, здається, перейшла на роль командира. Дивись, щоб диктаторкою не стала.
Вона сміялася і в ту ж хвилину давала по телефону наказ синові:
– Ніяких поїздок до Криму. Після сесії поїдеш і відпочинеш. Ти маєш обов’язково зустрітися з професором (таким-то) й обміркувати справу, про яку ми говорили. Я з ним уже домовилася. Ігорчику, у тебе хороші перспективи. Все. Це питання більше не обговорюється... Ти зрозумів, що я сказала?!
І через декілька хвилин вже гукала до чоловіка:
– Вовко, ти вирізав забагато малини, я ж просила не зачіпати, привезу людину, яка на цьому розуміється. Сиди в своїх книжках і не лізь, куди не треба.
Її тішило, що сім’я забезпечена, що Володя зробив наукову кар’єру і вже мав професорське звання (зрозуміло, не без Любиної допомоги). Сину вона теж ні в чому не відмовляла. Правда, вимагала знань, наймала репетиторів і теж доклала усіх зусиль, аби він поступив на юридичний факультет, хоча хлопець захоплювався комп’ютером і бачив себе програмістом.
– Це не професія для чоловіка – так, дитячі забавки, – жорстко заперечувала Люба синові. – Юрист завжди затребуваний, хто б не прийшов до влади...
***
Ігор закінчив інститут, влаштувався на роботу, але чимало часу все-таки проводив біля комп’ютера, що не раз виводило із себе його маму. Чоловік теж більше часу намагався проводити в інституті, аби менше чути нарікання дружини, яка від перевтоми “розслаблялася” на ньому, прискіпуючись до найменших дрібниць.
***
– Я віддала їм життя і здоров’я. Один має спеціальність. Другий – звання і заслуги. Чому вони не відмовилися від мене тоді, коли я їм допомагала, не жаліла жодної копійки? – Витираючи сльози, запитувала мене і саму себе Люба. – На Новий рік вони поїхали у заміський будинок, не обмовившись про це й словом. І з того часу не появляються у квартирі й запевнили, що більше не появляться. І мене там теж не хочуть бачити – їм набридло моє командування. А що досягли б, якби не говорила, не просила, зрештою не заставляла б?
– Так це ж твій будинок! – здивувалася я.
– Мій, але навіщо він тепер мені? Зрештою, вони на нього не претендують. Володя сказав, якщо треба, він готовий зняти для себе і сина квартиру.
– Ну, як так, жили-жили – і раптом не хочуть бачити? – не могла втямити те, що почула.
– Ігор, вивівши своїм сидінням біля комп’ютера, на моє зауваження якось крикнув: “Мамо, мені вже не 15 і не 20 років, скільки ти будеш вчити мене жити! Командуй на своїй фірмі, а я не твій підлеглий!” Ну, цей ще молодий, все легко далося, але Володя, як він міг так поступити?
– Тобі не здається, що й справді ними забагато керувала?
– І ти туди ж. В сім’ї завжди хтось має керувати. У нашій це випало мені.
***
Я розуміла, що для такого вчинку чоловіка й сина виправдань мало, бо й справді все, що Люба робила, – для сім’ї. Але, знаючи її надмірну опіку над рідними, тиск і беззаперечне виконання вимог, могла так само зрозуміти Володю й Ігоря – у них закінчилося терпіння. Однак все-таки зважилася зателефонувати Володі і якось пояснити стан його дружини – у неї може статися нервовий зрив.
– Я знаю, – спокійно сказав чоловік. – Ти думаєш, ми так просто зібрали речі й пішли. Але витримати Любу більше вже не було сили. У мене давно нема дружини, а в сина – мами. Є просто багатий спонсор, який дає гроші й вимагає за це конкретних результатів. Такий самий нервовий зрив міг статися будь-коли в Ігоря. Я нічого не хочу від Люби, мені вистачить звичайної однокімнатної квартири, але хочу спокою без цієї набридливої опіки й безпардонного тиску. Я не раз намагався пояснити це їй. Думаєш, вона хоч раз замислилася, хоч на йоту змінила своє ставлення до нас? Ні. Що вона хоче? У неї більше сотні підлеглих, є ким командувати. Ігор за ці три місяці став іншою людиною. А будинок ми звільнимо при першій нагоді.
Щось сказати Володі, заперечити чи вмовляти було марно. Зрештою, уявивши на мить біля себе людину з таким характером, як у Люби, подумала: “А як довго витримала б сама?”
Олеся ХАРЧУК

  •  
Comments:

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>